Хамство, маніпуляції і брехня. Як російська пропаганда відреагувала на візит Зеленського до США

Хамство, маніпуляції і брехня. Як російська пропаганда відреагувала на візит Зеленського до США

Укрінформ
Візит Володимира Зеленського до США має важливе символічне та практичне значення.

Виступ президента України в американському Конгресі, зустріч у Білому домі, заяви на спільній пресконференція із президентом США Джозефом Байденом, а також ухвалене напередодні рішення про черговий пакет військової допомоги, що включає батарею ЗРК Patriot, – це все однозначні сигнали про спільну позицію США та України та готовність до розширення співробітництва.     

російська пропаганда не могла проігнорувати такий важливий інформаційний привід, яким би неприємним для неї він не був. кремлівські медіа, пропагандисти, анонімні Telegram-канали та офіційні особи намагалися, як і зазвичай, дискредитувати лідерів України та США. Але якісь нові аргументи підібрати їм було явно непросто. Тому було залучено арсенал звичних меседжів про: «зовнішнє управління», «Україну – маріонетку Заходу», «зацікавленість» США у продовженні війни, «недоговороздатність» України та «миролюбність» росіян.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав ключові російські фейки та маніпуляції про візит президента України до США. 

До Вашингтона через Бахмут: Telegram-конспірологія

Напередодні візиту до Вашингтона Володимир Зеленський відвідав Бахмут – місто на Донеччині, за яке наразі тривають найзапекліші бої на фронті.

Ця поїздка має важливе символічне значення і нерозривно пов’язана із подальшим маршрутом глави держави. Зеленський послав чіткі сигнали як українському суспільству, так і західним партнерам:  він є президентом воюючої держави і боронить її пліч-о-пліч зі співгромадянами. Передача Конгресу США прапора, підписаного бійцями з передової, поєднала обидва візити, продемонструвавши, що свобода є спільною цінністю для українців і американців. 

Анонімні російські Telegram-канали (частина  з них мімікрують під українські) зробили конспірологічний вкид про «зрежисовану» картинку, яку знімали чи то на Донеччині (але далеко від лінії фронту), чи то взагалі в студії на тлі зеленого екрана.

Роздратування і відверте хамство. Реакція офіційних представників режиму

Офіційні представники російської влади не приховували роздратування. Прессекретар путіна дмитро пєсков заявив, що кремль не очікує нічого позитивного (для себе) від поїздки Зеленського до Вашингтона, вкотре звинувативши Україну у небажанні сідати за стіл переговорів (на російських умовах) та висловив незадоволення тим, що США розширюють військову допомогу Україні. 

Речниця МЗС рф Марія Захарова у притаманній їй манері вдалася до відвертого хамства, назвавши президента України «сучим сином». Ймовірно, вона намагалася таким чином відтворити цитату, яку приписують 32-му президенту США Франкліну Рузвельту. Який нібито відгукнувся про нікарагуанського диктатора Анастасіо Сомосу словами: «Сомоса, можливо, і сучий син, але це наш сучий син». Але пояснити контекст Захарова не змогла, і більшість медіа процитували заяву як звичайну лайку.

Брехня і маніпуляції. Вигадки кремлівської пропаганди

російський інформаційний супровід візиту президента України до Сполучених Штатів був сповнений фейків, маніпуляцій, безпідставних тверджень і відвертих вигадок. Найбільш активно розповсюджувалися такі меседжі:

1. «Зеленський поїхав до США просити гроші, а американці хочуть його надурити». Пропагандисти стверджують, що ситуація в Україні катастрофічна, і лише американські гроші можуть врятувати ситуацію. Байден це розуміє і намагається «натиснути» на Зеленського та змусити його піти на поступки кремлю, щоб ситуація не зайшла «надто далеко» і США не були втягнуті у війну. Одночасно Зеленського і Україну зображають маріонетками, яких Вашингтон «натравлює» на росію. Особливу увагу роспропаганда приділила «збройному лобі», зобразивши його чи не найголовнішим вигодонабувачем  у війні. 

2. «Зеленський готовий до поступок путіну, Байден також це підтримує». Крім відвертої конспірології про зміст непублічних розмов президентів України і США, пропагандисти вдалися до вишукування невербальних «сигналів» на спільній пресконференції. «Інфоприводом» для РосЗМІ став «ствердний кивок» Зеленського під час слів Байдена про пошуки «справедливого миру». Цей жест пропагандисти зобразили  доказом відкритості президента України до діалогу з рф (вочевидь, на умовах кремля).

3. «Зустріч президентів – це спроба відвернути увагу від внутрішніх проблем». Пропагандисти стверджували, що Байден і демократи з допомогою України намагаються перемикнути увагу суспільства на «далеку війну». А Зеленський терміново вилетів з України нібито для того, щоб перекласти на військових відповідальність за «заплановану здачу» Бахмута.

4. «Головним меседжем цієї дезінформаційної кампанії стало твердження, що Зеленський не досягнув мети свого візиту до США». 

Розповіді про «провальний візит» виглядають відверто недолуго, адже насправді все з точністю до навпаки. 

  1. Зустріч президентів двох держав продемонструвала, що США твердо налаштовані підтримувати Україну у боротьбі за свободу. Реакція конгресменів на виступ українського лідера також була промовистою. Зеленський намагався донести до американських громадян чіткий меседж, що допомога Україні є не благодійністю, а інвестицією у глобальну безпеку.
  2. Після переговорів Зеленський і Байден чітко артикулювали, що не мають ілюзій щодо путіна і росії, а також не розглядають територіальних поступок. США та Україна демонструють відкритість у восторонніх взаєминах і виступають єдиним фронтом на міжнародній арені. 
  3. США підтвердили готовність посилювати підтримку України. Напередодні візиту Зеленського Держдепартамент США офіційно повідомив про новий пакет на майже 2 млрд доларів, що включає систему ППО  Patriot.

Отже, візит Володимира Зеленського до США  – перший закордонний візит українського лідера з початку повномасштабного вторгнення – підтвердив відкритість і серйозність намірів двох держав, а також став потужним сигналом для інших країн. Як для європейських партнерів України та США, так і для росії та її сателітів. 

Тому, не маючи змоги переломити ситуацію на свою користь, росіяни засобами пропаганди намагаються створити власну віртуальну реальність, в якій немає місця поразкам кремля.  

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-