24 січня – День Великих Відставок
Ще 22 січня увечері Президент України Володимир Зеленський анонсував, що з понеділка будуть проведені кадрові зміни. 23 січня Президент надав чинності рішенню РНБО, що на час дії воєнного стану держслужбовці можуть виїжджати за межі України виключно у службові відрядження.
– Президент Зеленський підписав указ про звільнення Кирила Тимошенка з посади заступника керівника Офісу Президента. 23 січня Тимошенко написав заяву про звільнення з посади заступника керівника Офісу Президента. Зеленський призначив Тимошенка на посаду заступника голови Адміністрації Президента 21 травня 2019 року.
Кирила Тимошенка медіа критикували регулярно.
Зокрема, журналісти BIHUS info за те, що він їздивна позашляховику "Chevrolet Tahoe", який компанія "General Motors" передала Україні для гуманітарних місій. У грудні 2022 року "Українська правда" писала, що пан Тимошенко під час воєнного стану «роз’їжджає на автомобілі "Porsche Taycan" 2021 року, вартістю $100 тис.», який належить ТОВ "Новем Логістик. Єдиним власником компанії є «непублічний бізнесмен Вемір Давітян».
– Міністр оборони України Олексій Резніков підтримав прохання В’ячеслава Шаповалова про звільнення з посади заступника міністра оборони та звернувся з відповідним поданням до Кабінету міністрів. Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, попросив звільнити його, щоб не створювати загрози для стабільного забезпечення Збройних сил України внаслідок кампанії звинувачень, пов’язаних з закупкою послуг харчування.
Разом з тим,
– Генеральний прокурор Андрій Костін підписав наказ про звільнення з посади заступника Генерального прокурора Олексія Симоненка. 23 січня видання «Українська правда» повідомило, що Симоненко у кінці 2022 року їздив у відпустку в Іспанію на "Мерседесі" львівського підприємця і депутата Григорія Козловського, а супроводжував Симоненка - охоронець Козловського.
Відтепер українським посадовцям більше не вдасться їздити за кордон із недержавною метою. За словами Президента Зеленського, заборона стосується всіх посадових осіб центральної і різних рівнів місцевої влади, також правоохоронців, народних обранців, прокурорів тощо.
Перелік посадовців, кому не можна виїжджати в період воєнного стану не у службові відрядження - https://www.president.gov.ua/documents/272023-45617
На засіданні 24 січня Кабінет міністрів розглянуті кадрові питання щодо звільнення 5 голів обласних державних адміністрацій.
Підтримано проекти указів Президента України про звільнення:
– Валентина Резніченко, голову Дніпропетровської ОВА
Про відставку Резніченко уже говорили. Він є фігурантом кримінального провадження, відкритого після розслідування УП та "Схем" про близьку подругу керівника Дніпропетровської ОДА, чиїй компанії виділили 1,5 млрд гривень на дороги в області.
– Олександра Старуха, голову Запорізької ОВА
– Дмитра Живицького, голови Сумської ОВА
– Ярослава Янушевича, голови Херсонської ОВА
Його призначення було недавно, одночасно зі звільненням від окупанетів Правобережної Херсонщини. В медіа висловлювалося чимало зауважень до кандидатури Ярослава Янушквича.
– Олексія Кулеби, голову Київської ОВА.
За даними ЗМІ, пана Кулебупланують призначитизаступником глави ОП замість Кирила Тимошенка.
З посад заступників міністрів звільнено:
– Вячеслава Шаповалова – заступника Міністра оборони України.
Відставка пана Шаповалова розцінюється деякими коментаторами, як перший крок до західної моделі реагування на репутаційні та корупційні скандали. Мовляв, звинувачення оприлюднено, тож чиновник – нехай його провину не доведено – йде у відставку. А потім працює розслідування, яке має встановити істину і продиктувати наступні кроки, залежно від того, який результат воно принесе.
Разом з тим, сумніви щодо продовження роботи Шаповалова на цій посаді висловлювалися давно, але міністр Рєзніков їх аргументовано заперечував.
Разом з тим, на сайті міністерства оборони опубліковане наступне:
З моменту призначення В’ячеслав Шаповалов працював на ділянці з максимальною відповідальністю, де проблеми накопичуватися десятиліттями. Проте, незважаючи на шалений опір, вдалося не тільки налагодити поточну роботу у критичних умовах війни, коли армія збільшилася у рази. Вдалося реалізувати низку реформ.
Проведено демонополізацію послуги харчування ЗСУ. Багатомільярдний ринок став більш прозорим і стійким до стресів.
Знищено монополії у секторі забезпечення паливо-мастильними матеріалами, де залежність по окремим позиціям від одного постачальника була тотальною. Тепер цієї вразливості немає.
У резервах ЗСУ – чверть мільйона бронежилетів та понад 150 тис. шоломів. Вдалося не тільки повністю забезпечити наших воїнів. Але й сформувати запас міцності, частиною якого є потужні українські виробники.
На складах сотні тисяч комплектів зимової та літньої форми, інших предметів речового забезпечення. Після подолання критичного відрізку, коли ми були змушені імпортувати значний обсяг товарів, вкладаються системні зусилля у збільшення спроможностей вітчизняних виробників.
– В'ячеслава Негоду – заступника Міністра розвитку громад та територій України.
Звільнений заступник міністра розвитку громад та територій В'ячеслав Негода пояснив, що у зв'язку з ліквідацією Мінрегіону заступників міністра звільняють автоматично, і заяви на звільнення при цьому не потрібні. Про це він повідомив у Фейсбуці.
«У ЗМІ вже встигли по-різному інтерпретувати про рішення КМУ щодо мого звільнення: «подав у відставку», «кадрові чистки»… Друзі, ви знаєте, що ще у грудні уряд прийняв рішення про ліквідацію Мінрегіону. Тільки двом заступникам (голови – ред.) Мінрегіону було запропоновано, і вони перейшли працювати в команду нового міністра – в Мінінфраструктури (одного з них вже звільнили). Всі інші заступники, згідно з законодавством, автоматично підпадають під звільнення. Тому ніякої заяви про свою відставку я не писав, вона просто не потрібна», – зауважив Негода.
Раніше у своєму дописі у Фейсбуці він підбив підсумки своєї роботи у міністерстві.
«…Було важко, але ми ламали шаблони, переконували, бо вірили в успіх. Не час і не місце робити якісь звіти… Я вдячний всім, хто підтримував у важкі хвилини, вселяв віру і впевненість на цьому децентралізаційному марафоні, до фінішу якого ще далеко», – написав пан Негода.
В’ячеслав Негода був призначений заступником міністра розвитку громад та територій України 11 вересня 2019 року.
– Івана Лукерю – заступника Міністра розвитку громад та територій України.
Іван Лукеря координував роботи пов’язані з програмою «Велике будівництво»
У вівторок, 24 січня, слідча суддя Вищого антикорупційного суду у повному обсязі задовольнила клопотання детектива НАБУ і застосувала до ймовірного організатора надання неправомірної вигоди ексзаступнику міністра розвитку громад, територій та інфраструктури запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із альтернативою внесення застави у сумі 100 000 472 грн.
– Віталія Музиченка – заступника Міністра соціальної політики України.
– Анатолія Іванкевича - заступника голови Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України.
– Віктора Вишньова - заступника голови Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Водночас, на посаду заступника Міністра економіки України призначено Олексія Соболєва.
ДЕТАЛЬ: Міністр юстиції Денис Малюська принагідно нагадав, що у СІЗО можна сидіти у комфортній, але платній камері: "Ми до цього готувались задовго до того, як це стало мейнстримом".
Реакція ЄС
У ЄС вітають той факт, що українська влада серйозно ставиться до корупційних звинувачень на адресу високопосадовців. Про це заявила речниця Єврокомісії з питань розширення та сусідства Ана Пісонеро на брифінгу у Брюсселі: «Ми взяли до уваги повідомлення про те, що Національне антикорупційне бюро України розслідує ці випадки. Існує загальне правило - ми не коментуємо кримінальні розслідування, що тривають. Але ми вітаємо той факт, що владні структури України серйозно ставляться до цих проблем».
Вона також зазначила, що в межах процесу набуття членства в ЄС Україна взяла на себе зобов’язання посилити боротьбу проти корупції, зокрема на високому рівні. Важливо також, що після оприлюднення висновку Єврокомісії, Україна вже здійснила кілька важливих кроків у сфері боротьби з корупцією, зокрема призначено керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, розпочато процес відбору нового директора Національного антикорупційного бюро.
Єврокомісія, за її словами, оцінить досягнутий Україною прогрес у впровадженні реформ восени 2023 року.
Антикорупційна діяльність є ключовим фактором не тільки для вступу в ЄС, а також й умовою надання макрофінансової допомоги від ЄС, зауважила Пісонеро.