Україна та Румунія почали переговори щодо угоди про гарантії безпеки
Як передає Укрінформ, про це повідомила пресслужба Офісу Президента.
Двосторонні переговори стартували на полях четвертої зустрічі радників з питань національної безпеки та політичних радників лідерів держав щодо реалізації Формули миру у швейцарському Давосі на виконання доручення Президента Володимира Зеленського в межах Спільної декларації G7 про підтримку України.
Від української сторони участь у переговорах узяв, зокрема, керівник ОП Андрій Єрмак, від румунської – державний секретар Міністерства закордонних справ Румунії Юліан Фота.
Як зауважили в Офісі Президента, розпочаті переговори ознаменували підвищення двосторонніх відносин до рівня стратегічного партнерства, що стало логічним продовженням домовленостей за результатами телефонної розмови президентів України та Румунії від 9 січня поточного року та кроком на виконання Спільної декларації лідерів обох держав від 10 жовтня 2023 року.
Таким чином, Румунія стала дев'ятою державою, яка розпочала з Україною двосторонні безпекові переговори та вкотре підтвердила непохитну підтримку її незалежності й територіальної цілісності, а також європейського і євроатлантичного шляхів.
Заступник керівника ОП Ігор Жовква наголосив, що без Румунії неможливо уявити повноцінні гарантії безпеки в Європі, зокрема в Чорноморському регіоні.
Зі свого боку заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький висловив подяку Румунії та румунському народу за їхню постійну допомогу.
Сторони обговорили основні елементи майбутньої двосторонньої безпекової угоди й узгодили модальності подальших переговорів.
Як повідомляв Укрінформ, 12 липня на полях саміту НАТО у Вільнюсі лідери країн G7 погодили Спільну декларацію про підтримку України. У документі йшлося, зокрема, про роботу над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов'язаннями та домовленостями у сфері безпеки.
12 січня відбулося підписання безпекової угоди між Україною та Великою Британією. Вона передбачає сторічне партнерство, щорічне надання додаткової допомоги впродовж десяти років й автоматичне надання Україні зброї в разі будь-якої агресії.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що станом на січень Україна веде перемовини про підписання аналогічних угод ще з 30 державами-партнерами, які підтримали декларацію лідерів G7.
Фото: ОП