У РФ оголосили небажаними Центр громадянських свобод з України та німецький Фонд Нємцова
Центр громадянських свобод у 2022 році став лауреатом Нобелівської премії миру разом із російським правозахисним товариством "Меморіал" та білоруським правозахисником Олесем Біляцьким. Організацію засновано у Києві у 2007 році. Вона займається захистом прав людини, навчанням правозахисників та підтримкою громадянського суспільства, домагається звільнення українських політичних ув'язнених у Росії та на окупованих територіях України.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну співробітники організації фіксують воєнні злочини Росії, передають ці свідчення до Міжнародного кримінального суду.
Фонд Бориса Нємцова за свободу 2015 року відкрила у Німеччині донька вбитого політика Жанна Нємцова. Головою ради фонду був опозиціонер Володимир Кара-Мурза, засуджений до 25 років колонії суворого режиму у справах про "держзраду", військові "фейки" та участь у "небажаній організації".
На сайті організації зазначається, що її місією є "збереження ліберальної спадщини російського політика Бориса Нємцова, підтримка освіти та свободи слова, розвиток та збереження людського капіталу".
Фонд Фрідріха Науманна за свободу був заснований 1958 року в німецькому Потсдамі. У Москві його відділення відкрилося 1992 року. Метою фонду заявлено зміцнення громадянського суспільства, сприяння макроекономічним та демократичним процесам трансформації, а також посилення суспільного діалогу між Росією, країнами Центральної Азії, Німеччиною та ЄС.
На сьогодні у списку "небажаних" у Росії понад 150 організацій.
Як повідомлялося, закон про небажані організації, згідно з яким їм забороняється працювати на території РФ, підписав у травні 2015 року Володимир Путін. Визнання організації в Росії «небажаною» також означає, що особи, які співпрацюють з нею, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності. За статтею про співпрацю з ними кількох громадян Росії засудили до ув'язнення.