Метою візиту Блінкена в Київ було показати, що США зацікавлені в перемозі України - експерт
Про це в коментарі Укрінформу розповів експерт із питань зовнішньої та безпекової політики «Центру оборонних стратегій» Олександр Хара.
«Метою візиту держсекретаря в Україну було показати підтримку з боку Сполучених Штатів після розблокування великого пакету допомоги. Примітно, що пан Блінкен уперше, напевно, сказав, що Сполучені Штати зацікавлені в перемозі України. Взагалі, про це під час першого засідання у форматі «Рамштайн» заявив міністр оборони США Ллойд Остін. Він тоді сказав, що «українці вірять у перемогу, віримо в неї і ми». Але після цього жоден з високопосадовців адміністрації Байдена не вживав такого сполучення. Вони трималися формули, що Росія не повинна виграти, Україна не має програти. Тому цей політичний сигнал доволі потужний», - сказав експерт.
Другий важливий момент візиту, на його думку, полягає в тому, що Блінкен визнав, що українці самі мають вирішувати як користуватися зброєю, яку надають Сполучені Штати.
«Зараз є така думка, що це є «зелене світло», щоб ми могли використовувати західну зброю власне по російській території. Хоча може бути, що держсекретар просто доволі обтічно висловився. Можливо, з’являться роз’яснення. Ну і подивимося, чи будуть наші військові використовувати цю зброю по російській території. Адже одна з проблем при наступі росіян на Харківщину, полягала в тому, що ми не били по російських силах і засобах на російській території перед тим, як вони вторглися на нашу територію», – зазначив Хара.
За словами експерта, Блінкен та українське політичне керівництво розмовляли також про відновлення України, економічну співпрацю.
«Ентоні Блінкен був спецпредставником Сполучених Штатів з економічного відновлення України. Ну і звичайно, що розмовляли і про демократію», - зауважив Хара.
Загалом, на його думку, візит був позитивний.
«Чесно кажучи, я не зовсім розумію, чому в українських соціальних мережах критично оцінили гру на гітарі Ентоні Блінкена в одному з пабів Києва. Адже він фактично там співав пісню про свободу, це був такий його особистий сигнал. І тим паче не розумію критику власне Блінкена, бо він якраз є, можливо, найбільшим нашим другом у всій адміністрації Джо Байдена. Можна його критикувати за те, що він міг би більш, скажімо так, яскраво в своєму виступі перед студентами, або на публічних заходах говорити про перемогу України та інші речі. Але в цілому візит був позитивний», – підсумував експерт.
На запитання кореспондента Укрінформу, чи не привіз Блінкен перелік реформ, які Україна буде зобов’язана впровадити в обмін на фінансову допомогу від США, Хара відповів: «Нам допомагають не тому, що ми щось реформуємо, чи щось не реформуємо, а тому, що є збройна агресія Російської Федерації, ядерної потуги, і це проблема не лише України, і не лише Європи, а це глобальна проблема. Бо Путін руйнує норми і принципи міжнародного права і глобальну архітектуру безпеки. Через це Сполучені Штати будуть підтримувати нас, навіть якщо ми не будемо дуже, скажімо так, вправно реформуватися».
Експерт також відзначив, що реформи потрібні самій Україні, аби вижити.
«Це абсолютно очевидна річ, і американці готові нам тут допомагати. Я не виключаю того, що в держсекретаря були конкретні питання з конкретних напрямів реформування. Я не виключаю того, що було названо кілька реформ, які є критичними, і те, що Сполучені Штати готові зробити, щоб допомогти нам ці реформи реалізувати», – додав Олександр Хара.
Як повідомляв Укрінформ, держсекретар США Ентоні Блінкен відвідав Україну 14-15 травня. За його словами, метою візиту було передати потужний меседж глобальної підтримки та запевнити, що Америка налаштована на успіх України на полі бою.