Необхідно підготувати законодавчу базу під післявоєнні вибори - Шуляк
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця політичної партії «Слуга народу» Олена Шуляк у Телеграмі, передає Укрінформ.
«Незважаючи на те, коли відбудуться перші післявоєнні вибори, законодавча база має бути підготовлена заздалегідь, щоб провести їх на найвищому демократичному рівні», - зазначила вона.
Народний депутат зауважила, що нещодавно Комітет держвлади заслухав дослідження щодо оцінки ризиків та можливостей використання альтернативних форм голосування на післявоєнних виборах в Україні з фокусом на інтернет-голосуванні. Аналітика була підготовлена за підтримки Council of Europe.
«Згідно з дослідженням та практичними рекомендаціями на основі досвіду країн ЄС є різні альтернативні шляхи голосування, насамперед: поштове голосування (можливе в 19 країнах-членах ЄС) та інтернет-голосування (застосовується у Франції та Естонії)», - підкреслила політик.
Вона додала, що до поштового голосування наразі довіру мають лише близько 8% громадян, інтернет-голосування також має низький рівень довіри українського суспільства.
Очільниця партії «Слуга народу» наголосила, що для того, щоб побудувати надійну систему інтернет-голосування, необхідно вирішити низку питань, зокрема:
- Як забезпечити таємницю голосування та уникнути стороннього примусу?
- Як гарантувати надійну ідентифікацію виборця?
- Чи має інтернет-голосування використовуватися тільки через персональний комп'ютер, чи також через смартфон?
- Як розробити надійну державну цифрову інфраструктуру, захищену від маніпуляцій?
- Як забезпечити інвестування в незалежні сервери та створення незалежних органів підрахунку голосів?
За словами Шуляк, приклад Естонії демонструє, що їм знадобилося 25 років, щоб понад 50% виборців, які взяли участь у голосуванні, проголосувати в електронний спосіб.
«У Естонії кожен громадянин має ID-карту, яка містить електронний цифровий підпис. Крім того, в Естонії функціонує єдиний центр сертифікації. Своєю чергою, в Україні існує значно більше центрів сертифікації, а також безліч електронних цифрових підписів, що створює певні виклики для уніфікації систем», - пояснила вона.
Зокрема Шуляк наголосила, що перші післявоєнні вибори повинні мати абсолютну довіру до їхньої легітимності, «тому виклики щодо їх проведення потребують широкої громадської дискусії, інформаційної кампанії з роз’яснення, і, звісно ж, адаптації виборчого законодавства».
Як повідомляв Укрінформ, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак заявив, що президентські вибори в Україні відбудуться відразу після закінчення війни.