Каспар Велдкамп, міністр закордонних справ Нідерландів
Складно уявити стійкий мир без надійних гарантій безпеки для України
24.02.2025 15:00
Каспар Велдкамп, міністр закордонних справ Нідерландів
Складно уявити стійкий мир без надійних гарантій безпеки для України
24.02.2025 15:00

Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп уже через кілька днів після призначення нового уряду здійснив свій перший візит до України, щоб особисто продемонструвати незмінну підтримку державі, яка зазнала агресивного та неспровокованого нападу. Під час цього візиту він оголосив, що Нідерланди нададуть Україні 7 млн євро в рамках комплексного пакета допомоги, який координує НАТО, та 20 млн євро – на підтримку енергетичної інфраструктури.

Зв'язок Велдкампа з Україною триває давно. Уперше він відвідав Україну ще у дев'яностих роках і відтоді здійснив багато візитів у різних ролях, що свідчить про його відданість підтримці українського народу на міжнародній арені.

У Нідерландах він також долучився до заходів, приурочених до третіх роковин повномасштабної війни, підкреслюючи важливість міжнародної солідарності у цей складний час.

Варто зазначити, що Нідерланди входять до п’ятірки країн-лідерів в Європі за обсягами військової допомоги Україні. Загальна вартість наданої підтримки сягнула майже 5,88 млрд євро станом на 4 лютого 2025 року.

Нідерланди поставили, зокрема, винищувачі F-16, бойові машини та системи протиповітряної оборони. Перші комплекси Patriot поїхали до України саме з Нідерландів.

Отже, небажання США залучати Європу до мирних переговорів, Мюнхенська безпекова конференція, зустріч у Парижі, саміт НАТО в Гаазі, а також – що потрібно зробити, щоб в Україні встановився справедливий і довгостроковий мир, – про все це в інтерв’ю власному кореспондентові Укрінформу в Гаазі розповів Каспар Велдкамп.

ДЛЯ УКРАЇНИ МАЄ БУТИ ДОСЯГНУТИЙ МИР ЧЕРЕЗ СИЛУ

- Насамперед дякую за те, що знайшли час для інтерв’ю. З огляду на останні події та вже три роки повномасштабної війни, я б хотіла почати розмову питанням, яке хвилює сьогодні нас усіх найбільше: коли, на вашу думку, можливий мир в Україні?

Нічого не слід вирішувати про Україну без України та нічого не слід вирішувати про Європу без Європи

- Звичайно, ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася якнайшвидше. А доти наша мета – підтримувати Україну всіма можливими способами, щоб вона мала максимально сильну позицію за столом переговорів: мир через силу. Нічого не слід вирішувати про Україну без України та нічого не слід вирішувати про Європу без Європи. Адже йдеться про наше майбутнє, нашу безпеку та всю європейську архітектуру безпеки. Складно уявити стійкий мир без надійних гарантій безпеки для України. Саме на цьому тепер зосереджені поточні дискусії.

- Що ви думаєте про зустріч у Парижі? Які основні питання там обговорювали?

- Адміністрація США чітко дала зрозуміти, що хоче, щоб європейські країни взяли на себе більше відповідальності. Зважаючи на стрімкий розвиток подій, я вважаю дуже важливим те, що європейські країни змогли зібратися в такі стислі терміни.

Наш прем'єр-міністр Дік Схооф також узяв участь у цій зустрічі. На ній уперше розглянули кілька важливих питань: Європі необхідно активізувати свою гру, для України має бути досягнутий мир через силу, для цього нам потрібно збільшити витрати на оборону.

- Як ви оцінюєте небажання США залучати Європу до мирних переговорів? Які кроки готові зробити Нідерланди?

- На кону майбутнє України та нашого континенту. Ось чому ми завжди казали: жодних переговорів щодо України без України та жодних переговорів щодо Європи без Європи.

НАША БЕЗПЕКА, СВОБОДА ТА ДОБРОБУТ НЕ Є ГАРАНТОВАНИМИ

- Чи правда, що Нідерланди розглядають можливість потенційної участі у миротворчій місії в Україні та готові надати свої F-35, флот і Patriot у разі припинення вогню?

- Наша позиція полягає в тому, що ми не маємо бажання нічого відкидати наперед. Більшість представників нашого парламенту також хочуть, щоби наш уряд зайняв конструктивну позицію у цих дискусіях. Проте, оскільки це все ще перебуває у процесі обговорення, зарано говорити про щось конкретне.

- Як ви оцінюєте результати Мюнхенської конференції з безпеки 2025 року? З ким ви зустрічалися на конференції? Про що йшлося під час вашої зустрічі з Володимиром Кара-Мурзою?

- Цьогорічна Мюнхенська конференція з безпеки підтвердила те, що ми вже давно спостерігаємо: наша безпека, свобода та добробут не є гарантованими. Російська агресія проти України, яка триває, зростання впливу нових геополітичних сил, технологічні зміни – ці події призводять до серйозних викликів. Було корисно обговорити це під час зустрічей із главами урядів, міністрами, представниками неурядових організацій та академічним світом. Я також був радий бачити Володимира Кара-Мурзу на Мюнхенській конференції з безпеки вільною людиною після років несправедливого ув’язнення. Ми обговорили його мужню боротьбу та боротьбу його дружини за вільну, демократичну Росію, а також їхню наполегливу роботу заради досягнення справедливості для всіх політичних в’язнів.

- Президент Дональд Трамп підписав указ про санкції проти Міжнародного кримінального суду (МКС). Що можуть зробити Нідерланди, щоб допомогти Суду й далі функціонувати?

- Нам шкода, що було ухвалене рішення про запровадження санкцій проти Міжнародного кримінального суду. Його робота є надзвичайно важливою у боротьбі з безкарністю, зокрема щодо злочинів, вчинених в Україні. Як країна, в якій розташований Суд, ми зобов’язані забезпечити його безперебійну діяльність. Уряд Нідерландів налаштований виконувати ці зобов'язання.

ТРИВАЮТЬ ПЕРЕГОВОРИ ІЗ 40 КРАЇНАМИ ЩОДО СТВОРЕННЯ СПЕЦТРИБУНАЛУ

- Які перспективи притягнення Росії та її керівництва до відповідальності за розв'язання війни?

- Ми не можемо допустити, щоб вторгнення в суверенну державу та спричинені ним страждання українського народу залишилися безкарними. Нідерланди очолюють міжнародні зусилля із забезпечення справедливості для України. У Гаазі прокурори з різних країн працюють разом у Міжнародному центрі з переслідування за злочин агресії, збираючи докази щодо цієї війни. Наразі ми ведемо переговори приблизно із сорока країнами щодо створення спеціального трибуналу, який зможе використовувати ці докази для притягнення до відповідальності російського військового та політичного керівництва за війну проти України. Із квітня минулого року українці мають змогу подавати заяви про збитки, яких вони зазнали внаслідок війни, до Реєстру збитків для України, теж розташованого у Гаазі.

Крім того, разом з Україною Нідерланди очолюють процес створення комісії з розгляду цих заяв, її кінцева мета – відшкодування Росією завданих збитків. Усе це потребує величезної роботи і, як, на жаль, трапляється у питаннях забезпечення справедливості, багато часу. Але прогрес є. Ми намагатимемося зробити все можливе для забезпечення справедливості та притягнення до відповідальності за злочини проти України.

- Як ви оцінюєте роль міжнародних судів, як-от Міжнародного кримінального суду, у притягненні Росії до відповідальності за порушення міжнародного права?

- Хоча Міжнародний кримінальний суд не може переслідувати власне за війну, злочин агресії, він відіграє важливу роль у процесі притягнення до відповідальності окремих росіян за міжнародні злочини, скоєні в Україні, зокрема президента Путіна, колишнього міністра оборони Шойгу та начальника генерального штабу збройних сил Герасимова.

- Медіа пишуть, що спецтрибунал для Путіна буде створений на базі Ради Європи у 2025 році. Що ви думаєте про це? Та чи буде спецтрибунал створено в Гаазі?

Кілька країн, включно з Нідерландами, працюють разом з Україною над створенням спеціального трибуналу щодо злочину агресії

- Як я вже зазначав раніше, Міжнародний кримінальний суд відіграє важливу роль у судовому переслідуванні осіб, відповідальних за міжнародні та воєнні злочини, вчинені в Україні. У зв'язку з цим вони також видали ордер на арешт президента Путіна. Проте МКС не має юрисдикції щодо злочину агресії – за фактом вторгнення Путіна в Україну. Саме тому кілька країн, включно з Нідерландами, працюють разом з Україною над створенням спеціального трибуналу щодо злочину агресії. Ми запропонували розмістити його у Гаазі за умови достатньої політичної та фінансової підтримки з боку інших держав. Нещодавно, 4 лютого, у Брюсселі було зроблено важливий крок на шляху до узгодження спільної позиції стосовно ключових елементів того, яким має бути цей трибунал щодо злочину агресії.

НЕМАЄ ТАБУ ЩОДО ЗАХОДІВ ПРОТИДІЇ ЗУСИЛЛЯМ ПУТІНА У ВІЙНІ

- У січні в Гаазі відбулася конференція щодо санкцій, де урядовці, провідні експерти та представники приватного сектору обговорювали дотримання та посилення обмежень: як вони впливають на Росію, чому агресору досі вдається їх оминати, а також нові виклики та інновації санкційної політики. Розкажіть, будь ласка, про враження від заходу. Які механізми Нідерланди застосовують для зміцнення санкцій проти Росії?

- Із самого початку війни Нідерланди зайняли лідерську позицію в обговоренні санкцій проти Росії. Ми завжди казали, що для нас немає табу, коли йдеться про заходи протидії зусиллям Путіна у війні. Зокрема, ми наголошуємо на важливості забезпечення дотримання санкцій, щоб завадити їх оминати. У січні ми організували спеціальну конференцію, щоб обговорити, як можна бути ефективнішими у дотриманні чинних санкцій та запобіганні обходу їх як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Під час конференції відбулася спеціальна виставка російської зброї, що містила західні компоненти, щоб привернути особливу увагу до цієї проблеми.

- Уже наступного дня після конференції ви вирушили до України. Розкажіть про цей візит. Які питання обговорювали та чого вдалося досягти?

Україна може й надалі покладатися на нашу підтримку: військову, політичну, фінансову та моральну

- Дійсно, одразу після конференції щодо санкцій я вирушив до Києва. Це був мій другий візит до вашої країни на посаді міністра закордонних справ. Як і під час першого, я був вражений неймовірною відвагою, стійкістю та рішучістю українського народу. Я висловив це під час розмов із Президентом Зеленським і міністром Сибігою та запевнив їх, що Україна може й надалі покладатися на нашу підтримку: військову, політичну, фінансову та моральну. Ви на це заслуговуєте. Адже ми не повинні забувати, що ваша країна бореться і за нашу безпеку. Під час цього візиту я також поспілкувався з ветеранами. Їхні розповіді про жорстоку реальність на передовій залишилися зі мною.

- Через кілька днів після призначення нового уряду ви з міністром оборони вже відвідали Україну. Яким був ваш месидж?

- Так, наш перший візит до України відбувся вже через кілька днів після формування уряду. То був дуже свідомий вибір: ми хотіли продемонструвати, що цей уряд налаштований на продовження підтримки України, і про це ми хотіли повідомити український уряд особисто. Це був мій перший візит як міністра закордонних справ. Але я відвідував Україну кілька разів на різних посадах, і у кращі часи також...

МИ ДАЛІ ВИВЧАТИМЕМО, ЩО ЩЕ МОЖЕМО ЗРОБИТИ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОЇ ПІДТРИМКИ

- Коли відбувся ваш найперший візит в Україну? Як ви оцінюєте поточну ситуацію в Україні та вплив війни на стабільність у Європі?

Забезпечення економічної стабільності України є, так би мовити, ще одним фронтом за межами реальної, основної лінії фронту

- Мені дуже прикро бачити, наскільки ваша прекрасна країна спустошена трьома роками жахливої війни. Я вперше відвідав Україну ще в дев'яностих роках і відтоді здійснив багато візитів. На одній із попередніх посад, як виконавчий директор Європейського банку реконструкції та розвитку, я працював над фінансуванням українських підприємств і державних компаній, особливо після повномасштабного вторгнення у 2022 році.

Я був залучений до процесу ухвалення рішень, що мали забезпечити подальші інвестиції в Україну після вторгнення, і радий, що відтоді в Україну було спрямовано 6,2 млрд євро. Це важливо, тому що забезпечення економічної стабільності України є, так би мовити, ще одним фронтом за межами реальної, основної лінії фронту. І коли я, наприклад, їду нічним потягом із Перемишля до Києва, то усвідомлюю, скільки зусиль було докладено, щоб зберегти фінансову стабільність Укрзалізниці. Україна мені дуже близька та дорога особисто.

- Україна отримала нову партію F-16. Нідерланди передали потужну допомогу, за що ми дуже вдячні. Скільки загалом F-16 отримала Україна? Чи планують Нідерланди надавати додаткову військову допомогу та в якому вигляді?

- Нідерланди пообіцяли Україні 24 винищувачі F-16, кілька з яких уже передані через коаліцію Повітряних сил, і зараз вони захищають ваш повітряний простір. Ми також надали 18 нідерландських винищувачів F-16 до Європейського навчального центру F-16 у Румунії, де тренуються українські пілоти. Ми будемо далі з’ясовувати, що ще можна зробити для військової підтримки. Ми також маємо бути креативними, наприклад, об'єднувати зусилля з іншими країнами, щоб бачити, що можна зробити разом. Це постійна дискусія в межах ЄС.

- У червні Гаага прийматиме саміт НАТО. Що це означає для Нідерландів? Як готується країна? Які ваші очікування від саміту?

Ситуація щодо безпеки на нашому континенті погіршилася, і це спонукає нас, європейські країни, більше інвестувати у власні оборонні можливості

- Ми організовуємо саміт НАТО вперше з моменту заснування Альянсу в 1949 році. Очікуємо близько 6000 членів делегацій, 2000 журналістів з усього світу та 300 осіб, залучених до Громадського форуму. Це масштабне завдання, але ми пишаємося тим, що можемо організувати саміт цього року. На мою думку, це також можливість продемонструвати нашу відданість міжнародному миру та безпеці, взяти на себе відповідальність як союзник. Ситуація щодо безпеки на нашому континенті погіршилася, і це спонукає нас, європейські країни, більше інвестувати у власні оборонні можливості. Я очікую, що це стане важливою темою для обговорення під час підготовки та проведення саміту. Ухвалені там рішення матимуть безпосередній вплив на нашу безпеку.

НІЧОГО ПРО УКРАЇНУ БЕЗ УКРАЇНИ, НІЧОГО ПРО ЄВРОПУ БЕЗ ЄВРОПИ

- Поширена думка, що вступ України до НАТО є чи не найвагомішою гарантією безпеки для нашої країни. Що ви про це думаєте?

Україна приєднається до Альянсу, коли буде виконано всі умови та досягнуто консенсусу серед союзників щодо її вступу

- Нідерланди завжди чітко заявляли: майбутнє України – в НАТО. Україна приєднається до Альянсу, коли буде виконано всі умови та досягнуто консенсусу серед союзників щодо її вступу. Доти наша мета – підтримувати Україну всіма можливими способами, щоб забезпечити їй максимально сильну позицію за столом переговорів: мир через силу. Нічого не слід вирішувати про Україну без України і нічого не слід вирішувати про Європу без Європи.

- Які основні кроки уряду Нідерландів для підтримки України в умовах цієї війни? Розкажіть про обсяги вже наданої допомоги, ініціативи Нідерландів, що стосуються економічної, гуманітарної підтримки України та досягнення справедливості?

- Із 24 лютого 2022 року Нідерланди виділили понад 17 млрд євро на підтримку України, з яких понад 10 млрд євро спрямовані на військову допомогу. На сьогодні ми вже передали F-16, частини систем Patriot, дрони, боєприпаси, нелетальну допомогу та багато іншого. Водночас наша підтримка не обмежується лише військовою сферою. Наприклад, за допомогою міжнародних ініціатив ми суттєво сприяємо зусиллям України щодо відновлення, притягнення Росії до відповідальності за розв'язання війни та відшкодування завданих збитків, а також сприяємо внутрішнім зусиллям України у переслідуванні за скоєння численних воєнних злочинів. Крім того, ми надаємо практичну допомогу в пошуку й ідентифікації зниклих українських дітей.

- Якою ви бачите роль Нідерландів у повоєнній відбудові України та як міжнародна спільнота може допомогти в цьому процесі?

- Я думаю, насамперед важливо, щоб ви, українці, вирішували, яке майбутнє ви бачите для себе та як саме хочете почати процес відновлення та реконструкції. Ми не хочемо робити щось для України, не зважаючи на потреби та побажання самих українців. Зрештою, це ваш вибір і ваше бачення майбутнього країни. Наше завдання – міжнародної спільноти загалом – зрозуміти, як ми можемо найкраще вас підтримати. Важливу роль у цьому відіграватимуть і такі міжнародні інституції, як Міжнародний валютний фонд і Світовий банк.

НАМ ПОТРІБНА УГОДА, ЯКА БУДЕ СПРАВЕДЛИВОЮ ТА ТРИВАЛОЮ

- Коли, на вашу думку, може закінчитися війна в Україні? Чи можливо досягти мирної угоди? Якою вона має бути?

- Звісно, ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася якнайшвидше. Занадто багато життів було втрачено та зруйновано. Зрозуміло, що поспішна угода може дорого нам коштувати – насамперед Україні, але також усій Європі. Тому потрібна угода, яка буде справедливою та тривалою. Ми ще не досягли цього, та я не думаю, що спекуляції допоможуть. Наразі найважливіше те, що до закінчення війни Україна може покладатися на підтримку Нідерландів.

- Що ви вважаєте найбільшими викликами для Нідерландів і Європи в контексті цієї війни в Україні?

Минулого року Росія, ймовірно, була причетна щонайменше до 37 спроб саботажу, вандалізму, зовнішнього втручання та навіть убивств у Західній Європі

- Ситуація з безпекою в Європі кардинально змінилася після вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Агресія Росії виходить за межі звірств, які вона чинить в Україні. Минулого року Росія, ймовірно, була причетна щонайменше до 37 спроб саботажу, вандалізму, зовнішнього втручання та навіть убивств у Західній Європі. Для порівняння, у 2022 році таких спроб було лише шість. Тож кількість схожих інцидентів зростає, вони стають дедалі серйознішими. Путін хоче переписати правила гри й ігнорує міжнародні угоди, міжнародне право та суверенітет інших країн. Іншими словами, ми більше не можемо сприймати нашу безпеку як належне. З огляду на цей контекст, ми маємо зробити більше в Європі, щоб посилити наше стримування та захист від цих загроз.

- Що б ви побажали українському народу?

- Сьогодні, у день, який знаменує сумні треті роковини війни, моє серце з усіма українцями. Я щиро захоплююся вашою неймовірною силою та незламністю. Під час моїх візитів я бачив і чув, наскільки ви хоробрі та стійкі, як ви далі живете й боретеся за свою країну, незважаючи на труднощі та постійні російські атаки. Ми прагнемо справедливості для українського народу. Знайте, що Нідерланди стоять поруч із вами. Слава Україні!

Ірина Драбок, Гаага
Фото авторки та Міністерства закордонних справ Нідерландів

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-