«Зброя сповільненої дії: як росія використовує освіту проти українських дітей і що з цим робити Україні?»

«Зброя сповільненої дії: як росія використовує освіту проти українських дітей і що з цим робити Україні?»

Укрінформ
6 квітня, 12:00 - спеціальна подія на тему: «Зброя сповільненої дії: як росія використовує освіту проти українських дітей і що з цим робити Україні?».

Організатори: Медіацентр Україна – Укрінформ.

Учасники:  Валентина Потапова - голова Центру громадянської просвіти «Альменда»;  Дарина Підгорна - юристка Regional Center for Human Rights;  Олег Покальчук - соціальний психолог; Анна Бабінець - керівниця незалежної розслідувальної агенції Слідство.Інфо.

Питання до обговорення:

– Які цілі переслідує росія, впроваджуючи федеральні освітні стандарти для школярів на окупованих територіях України?

– Скільки часу потрібно окупантам, щоб перетворити юних українців на «універсальних солдатів» росії?

– Повернення депортованих дітей до України і реінтеграція дітей, які перебувають в окупації з 2014 року – дві сторони однієї медалі. Чи готова Україна до цього виклику?

– Що переживають викрадені росіянами діти і які практичні проблеми, пов’язані з їх поверненням в Україну – досвід журналістів, які допомогли вибратися вивезеним дітям.

– Що можна зробити вже зараз, доки триває війна, і які напрацювання державі та громадянському суспільству варто мати, коли війна закінчиться?

Чому це цікаво?

За різними оцінками близько мільйона дітей залишаються на окупованій території України, частина з них була депортована на територію росії. Доступ до навчання за українськими освітніми програмами для них закритий. Натомість у запропонованих їм російських підручниках – нав’язування російської ідентичності і заклики жертвувати собою на полі бою заради росії.

росіяни перетворюють освіту на один з видів зброї, яким вони знищують українську ідентичність. російські шкільні підручники, виховні заходи та навчальний процес за російськими стандартами – це «важка артилерія» сповільненої дії, яка буде впливати на свою ціль навіть після перемоги та деокупації.

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform

Підсумкові матеріали:

Освітні органи російської федерації є співучасниками викрадення українських дітей – експерти

Освітня система росії на тимчасово окупованих територіях сприяла викраденню та примусовому переміщенню українських дітей.

Про це під час події «Зброя сповільненої дії: як росія використовує освіту проти українських дітей і що з цим робити Україні?» у Медіацентрі Україна – Укрінформ сказала керівник незалежної розслідувальної агенції Слідство.Інфо Анна Бабінець.

«Коли ЗСУ почали звільняти Херсонщину та Харківщину, ми побачили, що викрадення дітей – це дуже масове явище. Наприклад, на Харківщині були випадки, коли дітей вивозили нібито на відпочинок у табори і після цього не повертали. Освітні органи російської федерації – співучасники викрадення дітей. Саме вони - виші, школи, університети, училища - пропонували такі виїзди», - поінформувала керівник Слідство.Інфо .

Вона зазначила, що в освітніх закладах на окупованих територіях відбувалися підробки документів. Крім того, вони комплектували автобуси для таких виїздів.

«Батьки та діти найімовірніше будуть довіряти школі чи університету. Коли їм говорять, що дитина їде на відпочинок, а потім не повертається – це викрадення. Самі діти чи батьки іноді звинувачують себе, але це неправильно, бо їх ввели в оману представники російських освітніх органів», - наголосила Бабінець.

Голова Центру громадянської просвіти «Альменда» Валентина Потапова повідомила, що більше мільйона українських дітей живуть на окупованих територіях України. Зокрема, в Криму залишилось 458 тисяч дітей.

Вона зауважила, що коли дитина знаходиться в школі, їй важко не піддатися пропаганді, бо пропаганда повсюди.

«Діти, які там залишились, є жертвами тієї цілеспрямованої політики, яка здійснюється для того, щоб виховати дітей та молодь у дусі «великої» держави росія. На це з федерального бюджету виділяється дуже багато коштів. Це також стосується й неформальної освіти – молодіжних рухів, гуртків», - сказала Потапова.

Також вона зазначила, що у міжнародному гуманітарному праві подібні освітні порушення вважаються не такими серйозними, як, наприклад, фізичне переміщення дітей, тому росія відчуває безкарність і продовжує поширювати цю систему.

Юристка Regional Center for Human Rights Дарина Підгорна розповіла, що організація перевірила щонайменше 130 підручників, які росія пропонує для вивчення дітям з окупованих територій, та дітям, які буди переміщені на територію російської федерації.

Вона наголосила, що через підручники росія закликає до створення всеросійської ідентичності, яка має поглинаючий ефект – інші ідентичності на території росії не мають права на існування. За її словами, з цього випливає те, що, маючи всезагальну російську ідентичність, всі люди на території російської федерації мусять бути її патріотами.

«У підручниках подається безліч прикладів прояву патріотичних почуттів у людей, коли вони покладали свої життя, щоб підбити танк, розбити колону ворогів тощо. Це змальовується як героїчні вчинки», - сказала Підгорна.

Юристка також зауважила, що ці наративи плавно перетікають у політику мілітаризації. Крім того, за її словами, росія спонукає дітей не лише до втрати власної ідентичності, а й до відкидання будь-яких думок, що Україна взагалі має право на існування.

Як повідомлялося, за різними оцінками, близько мільйона дітей залишаються на окупованій території України, частина з них була депортована на територію росії. Доступ до навчання за українськими освітніми програмами для них закритий.

Відео:

Video:

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-