Презентація проєкту «Опера-кабаре «ТГШ. Подорож у часі»
Організатор: ГО "Агентство міжнародного співробітництва".
Учасники: Армен Калоян - керівник проєкту, головний режисер Схід Опера; Золтан Алмаші - композитор, автор музики до опери (онлайн); Олена Павлова - письменниця, авторка лібрето опери.
Чому це цікаво?
Опера "ТГШ. Подорож у часі", присвячена 210-й річниці від дня народження великого поета, пророка, борця за Україну Тараса Григоровича Шевченка, стане вшануванням його пам’яті. В основі синопсиса опери-кабаре - твір представника "Розстріляного відродження" письменника Гео Шкурупія. Це буде опера про іншого Шевченка – людину, яка поринула у світське життя, людину, що стала відомою у будь-якому куточку України.
"ТГШ. Подорож у часі" – не тільки художній продукт, це – символ боротьби за культурні цінності, що набуває особливої актуальності в сучасному контексті. Формування нового образу Кобзаря: "Шевченко - наш сучасник" і "Шевченко - супергерой" – актуально для перетину епох. Проєкт передбачає переосмислення та відтворення особистості Шевченка у контексті сучасних реалій та цінностей, що дозволяє привернути нові аудиторії до творчості великого поета.
Новаторська опера-кабаре "ТГШ. Подорож у часі" – це міст часів, що сполучає минуле та сучасність. Вона відтворює атмосферу та дух «шевченкового» періоду, дозволяючи глядачам пережити та зрозуміти складні події та важливі моменти української історії.
6 жовтня на сцені Схід Опера відбулася презентація музики та лібрето до нової опери-кабаре «ТГШ. Подорож у часі». Вона увійде в репертуар театру, прем’єра запланована на березень 2025 року.
Довідково. Організатор проєкту - ГО «Агентство міжнародного співробітництва» за фінансової підтримки Українського культурного фонду (ucf.in.ua), в партнерстві з Харківським національним академічним театром опери та балету ім. М.В. Лисенка та Харківською державною академією дизайну та мистецтв.
Підсумкові матеріали:
Схід Opera до дня народження Шевченка готує оперу-кабаре “ТГШ. Подорож у часі”
Харківський національний театр опери та балету ім. М.В. Лисенка/Схід Opera до дня народження Тараса Шевченка готує оперу-кабаре “ТГШ. Подорож у часі”.
Про це на презентації в Укрінформі повідомив головний режисер театру і керівник проєкту Армен Калоян.
“Ми хочемо показати молодого Шевченка, такого богемця, який любив життя, любив модно вдягатися, був членом “Товариства мочиморд”, який просто хапав це життя, і йому це подобалося. Ми хочемо показати, що Шевченко - це не ідол, не ікона, це перш за все людина”, - сказав Калоян.
Опера "ТГШ. Подорож у часі" присвячена 210-й річниці від дня народження поета. В основу синопсиса опери-кабаре покладено незавершений твір письменника Ґео Шкурупія.
Авторка лібрето письменниця Олена Павлова відзначила важливість боротьби за культурні цінності та її символи.
“Нещодавно я впорядковувала збірку віршів, де було багато авторів Розстріляного відродження. Я зробила присвяту: “Розстріляному відродженню та відродженню, яке стріляє у відповідь”. Я вважаю, що це формула нашого часу. Наші письменники, які також пішли на війну, - це відродження, яке стріляє у відповідь. І цей недописаний роман Шкурупія – там було 5 розділів, які виходили в журналі “Нова генерація", він називався “Повість про гірке кохання Тараса Шевченка”, і хотілося додати нових барв. Ми надихалися цим текстом і використовували образи з нього. Наше завдання - те, що почалося в 1920-х роках і “вибухнуло”, треба зараз дістати і дати розквітнути по-новому. Розквіт культури, який ми зараз спостерігаємо, – не можна дати йому згаснути”, - наголосила Павлова.
Вона також відзначила символічну присутність Шевченка на Майдані та зараз, на війні.
“Він на плакатах, білбордах: “Шевченку – 200” – якраз готувалися до його великого ювілею, на Грушевського на трафаретах “Вогонь запеклих не пече” – таке враження, що він постійно був з нами і підтримував нас. І зараз та сама ситуація. Коли всі побачили, як українські військові зривають російську агітацію про “один народ” з білборда у звільненій Балаклії, а під ним – слова Тараса Шевченка “Борітеся – поборете”, це дуже символічний знак. Зараз триває війна на усіх рівнях. Один із важливих рівнів – війна символів, і Тарас Шевченко у цій боротьбі дуже активну участь бере”, – вважає Павлова.
Вона зауважила, що додала у лібрето розділ, де герої з’являються на Майдані. За її словами, “всі факти у лібрето не вигадані”.
“Лібрето дуже іронічне, водночас ми не скочувалися до кітчу, фарсу”, - сказала Павлова.
Автор музики до опери композитор Золтан Алмаші, її виконуватиме струнний оркестр з фортепіано.
Прем’єра опери-кабаре запланована на 9 березня 2025 року.
Проєкт реалізується за фінансової підтримки Українського культурного фонду.
Як повідомлялося, Харківський національний театр опери та балету ім. М.В. Лисенка/Схід Опера за підтримки Українського культурного фонду створив віртуальний музей, де буде 6 тисяч експонатів.
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк