
Психологічні операції та їхній вплив на політичні процеси в Україні
Організатори: ГО «Східна правозахисна група», ГО «Інститут стратегічних досліджень та безпеки».
Учасники: Віра Ястребова - директорка ГО «Східна правозахисна група», модераторка; Петро Олещук - доктор політичних наук; Галина Зеленько - доктор політичних наук, член-кореспондент НАН України; Світлана Чуніхіна - кандидат політичних наук, заступниця директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України; Ірина Павленко - кандидат історичних наук, завідувачка відділу Національного Інституту Стратегічних досліджень; Павло Лисянський - доктор філософії з політичних наук, директор ГО «Інститут стратегічних досліджень та безпеки»; Віктор Кононенко - генерал-лейтенант, ексзаступник голови СБУ; Максим Бутченко - журналіст, заступник директора ГО «Інститут стратегічних досліджень та безпеки»; Валентина Троян - журналістка, експертка ГО «Східна правозахисна група»; Артем Саліхов - політолог; Олександра Квітко - експертка з надання психологічної допомоги Українського центру захисту прав людини; Оксана Мороз - письменниця, авторка ініціативи з медіа гігієни; Андрій Куліков - журналіст, співзасновник «Громадського Радіо»; Володимир Багненко - психолог; Ігор Акімов - соціолог; Микола Осиченко - журналіст, блогер; Станіслав Федорчук - голова правління ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини»; Олена Фетісова - журналіст видання «Реальна газета»; Olivia Allison - associate fellow, Independent Consultant Royal United ServicesInstitute; Віктор Гудима - адвокат, громадський діяч.
Питання до обговорення:
- Методи PSYOP: інформаційно-психологічний вплив, когнітивна та ментальна війна, предиктивне програмування.
- Пропаганда у медіа та розважальному контенті: використання кіно, музики, літератури та відеоігор для нав’язування ідеологічних наративів.
- Маніпуляція через медіа та соцмережі: контроль інформаційного простору та зміна суспільного сприйняття.
- Приклади інформаційних кампаній РФ: дезінформація та вплив на масову свідомість в Україні та за кордоном.
- Механізми протидії: методи розпізнавання, нейтралізації та запобігання інформаційним атакам.
Коротко. Під час круглого столу експерти заслухають доповідь доктора філософії з політичних наук Павла Лисянського на тему: «Психологічні операції (PSYOP) та їхній вплив на політичні процеси». У ній проаналізовано психологічні операції як ключовий інструмент впливу на суспільну свідомість і політичні процеси. Автор розглянув механізми інформаційно-психологічного впливу, методи маніпуляції через пропаганду, предиктивне програмування та когнітивну війну. Особливу увагу приділено використанню Росією психологічних операцій у гібридній війні, інформаційних кампаній проти України та Заходу, а також методів дезінформації та стратегій підриву суспільної стабільності.
Формат заходу – офлайн (Зала 2).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Російська пропаганда намагатиметься розколоти українське суспільство, зіштовхнувши між собою нові соціальні прошарки, які виникли внаслідок війни.
Таку думку висловила доктор політичних наук, член-кореспондент НАН України Галина Зеленько під час круглого столу в Укрінформі на тему: «Психологічні операції та їхній вплив на політичні процеси в Україні».
Як зазначила Зеленько, відсутність повноцінного політичного процесу в умовах воєнного стану породжує «саботаж» державних рішень, і цим вдало користується ворожа пропаганда.
«У нас немає повноцінного політичного процесу, тому що є правовий режим воєнного стану. Якби політичний процес був, то ці суспільні настрої вилилися б у протестне голосування чи будь-які інші форми електоральної участі. Коли не працюють електоральні інструменти, це виливається у саботаж державних рішень. У нашій ситуації – це насамперед мобілізація, бізнес стрімко йде у тінь або люди просто виїжджають з країни, навіть ті, які не підлягають мобілізації, наприклад, жінки. І це також є результатом ворожих ІПСО, на які люди піддаються», - вважає доктор політичних наук.
На її думку, внаслідок війни в українському суспільстві виникли нові соціальні прошарки, які створюють передумови для потенційного розколу.
«Явних розмежувань у нашому суспільстві немає. Просто війна – це певний каталізатор інтенсивних соціальних змін. У нас з’явилися нові соціальні прошарки – з одного боку це ветерани та їхні сім’ї, а з іншого - ті, хто втік, виїхав законно чи незаконно. Але ці два прошарки перебувають «по різні боки барикад». Відповідно поява цих нових прошарків створює передумови для соціально-політичних розмежувань. І від політики держави залежить, чи стануть вони соціально-політичним розколом», - зазначила Зеленько.
Вона вважає, що російська пропаганда працюватиме саме на розкол між прошарками військових і невійськових в українському суспільстві.
«Слід очікувати інтенсивності меседжів від ворожих ІПСО, які будуватимуться навколо цих прошарків. За «порєбріком» нас уже готують до виборів і намагатимуться радикалізувати політичну сцену за рахунок розбрату між соціальними прошарками. Проти цього державі слід вибудувати грамотну інформаційну політику», - наголосила науковиця.
Як повідомляв Укрінформ, нещодавно Президент Володимир Зеленський заявив, що вибори в Україні відбудуться одразу після скасування воєнного стану.
Російська пропаганда еволюціонує і багато чому навчилася – політолог
Російська пропаганда постійно еволюціонує і за три роки повномасштабної агресії багато чому навчилася.
Таку думку висловив доктор політичних наук Петро Олещук під час круглого столу в Укрінформі на тему: «Психологічні операції та їхній вплив на політичні процеси в Україні».
«Коли росіяни починали повномасштабну агресію, то були набагато гірше готові до інформаційних операцій проти України, бо недостатньо адекватно сприймали українське суспільство та оцінювали реалії. На початку повномасштабної війни вони культивували тезу «боротьби з нацизмом». Зараз же апелюють до миру – мовляв, «хочеш миру, борися з ЗСУ, з мобілізацією». Тобто вже не почуєте про жоден нацизм, тепер вони паразитують на темі миру. Це є продумана теза, заснована на розумінні психологічного виснаження українського суспільства, певного рівня апатії. Їхня пропаганда звертається до загальнозрозумілих для суспільства цінностей, і вони досить ефективно це використовують. Все це досить серйозно, і їхня пропаганда багато чому навчилася», - вважає Олещук.
При цьому, на його думку, неможливо виробити універсальні методи боротьби з ворожими ІПСО, які й надалі змінюватимуться залежно від реалій.
«Ми не зможемо напрацювати якихось універсальних методів боротьби з їхньою пропагандою. Вона постійно змінюється, адаптується, залучає для цього нових людей, зокрема, з України, які краще розуміються на реаліях. Надалі виникатимуть все нові й нові тези ворожої пропаганди. І це перманентний процес», - зазначив науковець.
Як повідомляв Укрінформ, СБУ викрила українських зрадників, яких Кремль залучає до проєкту про «зовнішнє управління» Україною.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк