На Миколаївщині членів ОТГ вчили заробляти на сільгоспкооперативах

На Миколаївщині членів ОТГ вчили заробляти на сільгоспкооперативах

Децентралізація
Укрінформ
Чи потрібні об’єднаним громадам сільськогосподарські кооперативи, яка мета їх створення і яку користь вони принесуть ОТГ? 

Це обговорили під час тренінгу «Організаційно-правові аспекти створення та практичний досвід діяльності сільськогосподарських кооперативів», який організував Миколаївський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Створення сільгоспкооперативів на території громад - один з пріоритетних напрямків розвитку дрібних товаровиробників, який підтримується на державному рівні. За допомогою кооперативного об’єднання селяни зможуть вирішувати проблеми, які є на регіональному рівні, покращувати добробут своїх громад за рахунок того, що спільно працюватимуть, реалізовуватимуть свою продукцію та підвищуватимуть її якість. Учасники тренінгу також обміняються досвідом у цьому питанні та отримають інформацію про кращі українські та зарубіжні практики», - сказав голова Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Юрій Бакун.

За його словами, на сьогодні існують різні напрямки сільської кооперації. Це молочний, ягідний, овочевий, зерновий, сервісні послуги, обробіток землі та інші. Громада має визначитися, в якому напрямку вона хоче працювати, навколо чого об’єднуватися. Алгоритм дії простий, він прописаний у законодавстві, головне, щоб люди бачили доцільність цього об’єднання, знали, що це їм дасть і яку користь принесе. «Ми допоможемо членам ОТГ з інформацією про те, яким чином організувати кооператив, що для цього потрібно, де знайти фінансування тощо. Зараз існують програми підтримки на державному рівні, можна залучати і міжнародних донорів», - стверджує Бакун.

Якщо, до прикладу, взяти молочний напрямок, то наразі сільгоспкооперативи можуть бути одним з інструментів забезпечення високої якості продукції, якої вимагають молокопереробні підприємства відповідно до стандартів Європейського Союзу. Адже відомо, що наразі домашнє молоко не відповідає цим стандартам і, попри відтермінування цих норм, рано чи пізно, вони почнуть діяти. А тоді власники корів, які не об’єдналися, не закупили обладнання і не забезпечили відповідну якість молока, будуть позбавлені можливості реалізувати продукцію заводам. 

Завдання кооперативів полягає також і в тому, щоб протистояти посередницькій діяльності і збільшити дохід від продажу продукції саме для її виробника. Однією з головних проблем, яка стоїть сьогодні перед сільськими одноосібниками, є неможливість сформувати великі товарні партії, які закуповуються для торгових мереж. А через кооперативи це можна зробити. «Ще один напрямок діяльності кооперативів – це об’єднання зусиль на виробництво нових видів продукції. Тобто можна створити власну переробку, а, як відомо, така продукція коштує значно дорожче, аніж сировина. Наприклад, здавати не сире молоко, а виробляти сири», - зазначив радник з питань регіонального розвитку Миколаївського ЦРМС Микола Дурман. 

Читайте також: Гніванська ОТГ реалізує найбільший в області проект з енергоефективності

Він також розповів, що наразі існує ще одна проблема: бажаючі створювати кооперативи є, але дуже мало тих, хто готовий їх очолити і зайнятися розвитком. Адже на керівника кооперативу, особливо на перших порах, падає велике навантаження, а віддачі мало. Тому деякі об’єднані громади сьогодні вже готові в своїх програмах розвитку передбачити кошти на співфінансування кооперативів на початковому етапі їх становлення.

Зокрема, на Миколаївщині це Коблівська, Дорошівська, Казанківська ОТГ та інші. Щоправда, область наразі не може похвалитися високими результатами у плані створення сільгоспкооперативів. Якщо в Україні їх зареєстровано 640 реально діючих, то в Миколаївській області таких лише 11. Найуспішніші приклади розвитку сільгоспкооперації на сьогодні є, зокрема, у Дніпропетровській та Львівській областях. Тут цей вид діяльності розвивається за допомогою грантових проектів канадійського уряду щодо підвищення конкурентоздатності молочного сектору.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Алла Мірошниченко

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-