Гуцульську коляду презентують для внесення до списку ЮНЕСКО
Про це кореспонденту Укрінформу повідомила завідувач фольклорного відділу Івано-Франківського обласного науково-методичного Центру туризму та культури Стефанія Капустинська.
«Ми зібрали усіх беріз (відповідальний за колядницький гурт – авт.) у Верховинському районі , які збирають колядницькі партії і є їхніми поводирями, і вони нам дали згоду про те, що хочуть, аби ми їх презентували для внесення обряду гуцульської коляди до національного реєстру об’єктів нематеріальної культурної спадщини, а після - до списку ЮНЕСКО», - повідомила Капустинська.
Вона зауважила, що гуцульська коляда є ще у Яремчанському окрузі та на Косівщині. Втім, такої колоритної, як на Верховинщині, немає ніде.
«Там коляда – неперевершена. Вона вартує бути в ЮНЕСКО. Верховинська коляда має свою магію і казку. Там колядують біля хати, на подвір’ї, біля вікна, у хаті. Колядують газді і газдині, доньці й синові і навіть тим, хто вже пішов у потойбіччя», - зауважила Капустинська.
Вважають, що коляда – це різдвяна пісня. В окремих регіонах Прикарпаття існує обряд «розколяди», коли виконують традиційні пісні та обряди у період завершення новорічно-різдвяних свят.
ЮНЕСКО - міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охороні пам'яток культури тощо.
Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні станом на 2017 рік налічує 7 найменувань, що приблизно становить 0,65% від загальної кількості об'єктів Світової спадщини у світі.