Гендер, сексизм і 8 березня: 300 жінок зібралися на форумі у Марганці
Захід організований Марганецькою міською радою за підтримки Дніпропетровської облдержадміністрації та Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Форум пройшов у форматі трьох панельних дискусій, під час яких учасники обговорили роль жінки в політиці, сучасному суспільстві та професійній сфері.
Як зазначив перший заступник голови Дніпропетровської ОДА Олег Кужман, відкриваючи форум, роль жінок в сучасних світових процесах як політичних, так і економічних істотно зростає. Жінки широко представлені у владних, соціальних і економічних структурах сучасного суспільства. В Україні жінки становлять майже половину працездатного населення. Вони давно і беззаперечно домінують в сферах освіти, охорони здоров'я, соціальних послуг і торгівлі. Сьогодні не підлягає сумніву той факт, що прогрес у всіх сферах життя сучасного суспільства неможливий без плідної участі жінок.
Він відзначив, що з часу утворення в Марганці однієї з перших міської тергромади, головою якої стала Олена Жадько, місто набуває позитивних змін. «Разом з облдержадміністрацією тут продовжують займатися реконструкцією шкіл та дитячих садочків, ремонтом доріг і попереду в нас ще багато планів, які завершимо у 2019 році», - додав перший заступник голови Дніпропетровської ОДА.
Аби нагадати про ті об’єкти, які з’явилися у громаді завдяки децентралізації, голова Марганецької ОТГ Олена Жадько одягла на форум спеціальну унікальну сукню - з інфраструктурними об’єктами громади, які вдалося збудувати завдяки децентралізації.
«Це і звичайний знак «Я люблю Марганець», який тричі руйнували, а ми тричі відновлювали, і десятки буккросингів, що з’явилися у школах міста, і вісім котелень, збудованих у екстремальних умовах 2016 року, коли мене звинувачували у «голодоморі», але я знала, що позаду мене люди і потрібно готуватися до зими, і що саме це є виходом з ситуації для Марганця. Тепер місто не залежить від російського газу, нам усім тепло і комфортно. Це і реконструкція та осучаснення шкіл, це запровадження у місті електронної медицини. За останні роки з десяти шкіл міста п’ять вже відремонтовано. 5 березня на Раді регіонального розвитку ми затвердимо план розбудови міста Марганця до 21-го року. Ми всі чекаємо на реконструкцію плавального басейну, спортивної школи, зайдемо вже на планування робіт з реконструкції школи №1, №10, №11», - сказала Жадько.
Вона зазначила також, що в у суспільстві неоднозначно ще сприймають жінку-керівника на посаді міського голови. «Мене також не одразу сприйняли, був і подив. У нас це ще не є системою. Хоча в даному випадку не стать повинна грати визначальну роль, а характер, стержень людини і той напрямок, на який вона хоче спрямувати свої сили», - сказала Жадько.
Родзинкою форуму «Жіноче обличчя децентралізації» став телеміст Київ - Дніпро - Чернівці, у якому від Програми «U-LEAD з Європою» взяла участь керівник відділу комунікацій, діалогу та налагодження зв’язків Програми «U-LEAD з Європою» Астрід Коль. Чернівецький Центр розвитку місцевого самоврядування цього дня також проводив «круглий стіл», де темою обговорення став гендер у питаннях децентралізації.
На другій дискусійній панелі форуму говорили про жінок, як лідерів суспільних змін. Головним меседжем під час обговорень стала рекомендація експерта з гендерних питань, кандидата політичних наук, доцента кафедри права та європейської інтеграції Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України Олександра Рудіка - розпочати зміни у ставленні суспільства до ролі жінок з фемінітивів. Говорити не директор, а директорка, не вчитель, а вчителька, лідерка, керівниця, студентка. До речі, Французька академія наук офіційно затвердила фемінітиви для позначення професій. В українських словниках частина фемінітивів уже зафіксована, щодо решти - питання часу.
За словами Рудіка, управлінська сфера, в якій доводиться працювати й жінкам, є надзвичайно токсичною, складною, вона «отруєна» токсинами чоловічого стилю управління. Тому жінкам належить змінити стереотипи управлінської та політичної культури, що складалася роками.
«Жінки-лідерки мають змінити середовище політики, в якому вони працюють. Почніть з найлегшого: вживайте фемінітиви. Це одразу покаже видимість жінки в середовищі. Також варто протидіяти сексизму, не реагувати на сексистські жарти чи анекдоти. Покажіть, що ви не сприймаєте такий підхід, тому що з цього починається ставлення до жінок. Тому що все це врешті виливається в гендерну умову насильства», - пояснив Рудік.
Він закликав жінок змінити формат 8 Березня, привнести у жіноче свято практичності й нагадати чоловікам і суспільству, що це міжнародний день захисту жінок. «Позаминулого року події в Ужгороді та Києві, коли небагато жінок вийшли показати, що це день захисту жінок, чим це обернулося – поливали «зеленкою» чоловіки, була штовханина, добре, що не били. Тобто чоловіки й далі тюльпани в целофані даруватимуть раз на рік, а далі житимуть як жили. Це не правильно», - наголосив Рудік.
Він навів приклади як нині руйнуються гендерні стереотипи. Дев’ять з половиною тисяч дезертирів – це чоловіки, а за гендерними ролями вони – захисники. Натомість за гендерними ролями берегині йдуть на передову.
Завершила форум дискусія на тему «Жінка – лідер модернізації України». У ній розглянули роль жінки у професійній діяльності, презентували кращі практики роботи голів та старост ОТГ, жінок-підприємців.
Під час роботи форуму напрацьовано пропозиції щодо зміцнення співробітництва, розвитку партнерства та комунікацій для пошуку нових рішень в розширенні можливостей жінок і посилення їх ролі в досягненні розвитку громад Дніпропетровщини. Учасники форуму, жінки-лідерки ОТГ одноголосно підтримали пропозицію щодо забезпечення учасників форуму доступом до консультування з експертами різного рівня з питань впровадження гендерно-орієнтованих політик на місцях, а також запропонували створити умови для генерування учасниками Форуму нових ідей у сфері вирішення питань місцевого розвитку та розвитку онлайн-ресурсу жіночої спільноти регіону. Загалом на форумі виступили 42 спікерки.
Підвели й підсумки двох творчих конкурсів, де учасникам пропонували викласти свою точку зору на роль жінок в сучасному світі, - конкурс есе «Слово про жінку» та фотоконкурсі. Приємно, що серед нагороджених був і фотокореспондент Укрінформу Микола М’якшиков.
На Дніпропетровщині діє 62 об’єднані територіальні громади, у 12 з них керують жінки.
Програма «U-LEAD з Європою» фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами - Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією і підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.
Фото: Микола Мякшиков