Закарпатцям пояснили, як скористатись децентралізацією ще до створення ОТГ
Про те, як отримати такі преференції ще до об'єднання в ОТГ йшлося на семінарі для голів потенційних об'єднаних громад, організованому Закарпатським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.
“Реформа децентралізації в країні йде, і не можна залишатися осторонь, це загальмує розвиток громад, - сказав директор Закарпатського ЦРМС Іван Дем'янчук. - Для потенційних ОТГ є також чимало можливостей, які дає реформа, зокрема, це створення ЦНАПів, розробка стратегій та проектного менеджменту”, - наголосив він.
За словами радника з питань муніципальних послуг Закарпатського ЦРМС Павла Рябоконя, на Закарпатті громади активно беруть участь у конкурсі на створення ЦНАПів за Програмою “U-LEAD з Європою”. Задача номер один — використати можливості та подати заявки.
“За цією програмою уже завершують створення двох ЦНАПів на Закарпатті — у місті Хуст та селищі Вільхівці. Також відібрано в конкурсі ще шість закарпатських громад, у чотирьох з них, очікуємо, ЦНАПи будуть відкриті восени. Мова про Перечин, Дубове, Чоп та Рахів”, - сказав Рябоконь.
З його слів, зараз подачі заявок готують ще шість громад Закарпаття — це Вишково, Берегово, Великий Березний, Баранинська та Полянська ОТГ, Колочава.
“До травня триває остання 4 фаза проекту створення ЦНАПів, де по Україні буде відібрано 150 заявок. Ті, кого не відібрали в минулі рази, можуть знову подаватися, також до процесу долучаємо інші громади. До слова, Департаментом економічного розвитку Закарпатської ОДА передбачено створення на Закарпатті понад 30 ЦНАПів”, - акцентував Рябоконь.
Другий напрямок розвитку потенційних громад до об'єднання — це розробка стратегій громад.
Як уточнив радник з питань регіонального розвитку Закарпатського ЦРМС Микола Сюсько, зараз йде розробка стратегій розвитку в місті Хуст та селищі Великий Березний.
“Розробка стратегії триває від 9 місяців до року і є дуже важливою для громади. По-перше, вона визначає пріоритетні проекти для громад, максимально залучає місцевий бізнес, громадські об'єднання, позитивно впливає на залучення інвестицій в громаду. Ну й наостанок, це важливий момент при поданні на грантові проекти транскордонного співробітництва та ДФРР”, - каже Сюсько.
Щодо участі в проектах транскордонного співробітництва та ДФРР, то в Закарпатському ЦРМС приділяють цьому особливу увагу. Зокрема, надають юридичну допомогу, консультують з приводу проектного менеджменту, допомагають правильно оформити заявку згідно критеріїв участі в проектах. У цьому році на Закарпатті заплановано багато семінарів з проектного менеджменту для громад області.
Як повідомив директор ЦРМС Іван Дем'янчук, у минулому році Закарпатським Центром було проведено понад сотню заходів (тренінги, семінари, виїзні консультації тощо), участь у них взяли понад три тисячі осіб.
Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно з Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.
Фото: Сергія Гудака