На Вінниччині можуть створити нову ОТГ - Тиврівську

На Вінниччині можуть створити нову ОТГ - Тиврівську

Децентралізація
Укрінформ
Приєднавшись до потенційної Тиврівської ОТГ, село Дзвониха дасть змогу створити першу в районі об’єднану громаду, збільшити свої можливості для розвитку та зберегти наявні об’єкти інфраструктури.

Про це йшлося на інформаційно-консультативній зустрічі з громадою села, яка відбулась за участю експертів Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».

Тиврівський район Вінницької області – один із тих, де наразі ще не створено жодної ОТГ.

Разом з тим, успіхи та досвід громад Вінниччини, що об’єднались кілька років тому, впевнено доводять переваги господарювання громад у статусі об’єднаних. У 2019 році Тиврівська селищна рада ініціювала створення ОТГ із центром в смт Тиврів та прийняла рішення щодо запрошення до об’єднання сусідніх населених пунктів.

На запрошення сільської ради с. Дзвониха радники Вінницького ЦРМС з місцевих фінансів та муніципальних послуг Інна Святна та Віталій Швець побували на черговій сесії сільської ради та обговорили умови і особливості створення Тиврівської ОТГ та приєднання до неї с. Дзвониха.

«Громада с. Дзвониха отримала пропозицію щодо об’єднання у Тиврівську ОТГ. На сесії сільської ради під час розгляду та обговорення питання створення ОТГ депутати поцікавились умовами господарювання в нових умовах. Варто зауважити, що згода сільської ради на об’єднання із смт Тиврів розблокує створення ОТГ в районі. Найважливіші питання, звичайно, - це фінанси, адже сільський бюджет не забезпечує сталого розвитку», - каже Святна.

За її словами, наразі сільська рада може утримувати тільки управлінців, вирішувати деякі питання з благоустрою та фінансує ДНЗ і заклад культури. При цьому 32% бюджетних коштів витрачається на апарат, 26% - на освіту. У разі ж приєднання до ОТГ відразу збільшуються фінансові ресурси, зокрема, тільки інфраструктурної субвенції громада отримає близько 1 млн грн. Окрім того, буде забезпечено освітню субвенцію та відкриються нові можливості для розвитку територій у співпраці із Тиврівською селищною громадою.

«Громади, що стали на шлях об’єднання, повинні розуміти - створення ОТГ, в першу чергу, дає стабілізацію фінансових ресурсів, а відтак – виведення територій з депресивного стану. Власне – це і є головний принцип фінансової децентралізації», - вважає Святна.

Наразі у с. Дзвониха мешкають близько 300 людей, у селі є садочок та школа І-ІІ ступенів, а також бібліотека та заклад культури. Головні побоювання місцевих жителів стосуються сфери охорони здоров’я: люди занепокоєні, чи залишиться функціонувати ФАП - з огляду на реформу первинного рівня медицини.

Радник з муніципальних послуг ЦРМС Віталій Швець розповів учасникам зустрічі про досвід реформування медицини в ОТГ, функціонування Центрів первинної медико-санітарної допомоги та наголосив, що у разі створення Тиврівської ОТГ, за досвідом інших об’єднаних громад Вінниччини, більшість ФАПів у населених пунктах залишаються працювати за рахунок коштів ОТГ.

Читайте також: Один з найменших районів Херсонщини думає, як децентралізуватися

«Мешканці с.Дзвониха були доволі скептично налаштовані на об’єднання, але після зустрічі та проведеного обговорення можна впевнено сказати, що в цілому, громада налаштована увійти до Тиврівської ОТГ. І головний чинник, що сприяє прийняттю рішень громад у напрямку об’єднання – це фінансова сторона питання, адже с. Дзвониха, за роки розмірковувань та вагань вже втратила значний ресурс, який можна було спрямувати на вирішення місцевих проблем та розвиток території цього старовинного українського села», - зазначила Святна.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: lgdc.org.ua

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-