Ветерани АТО прикували себе до скелі на акції проти затоплення острова Гардовий
Про це кореспонденту Укрінформу повідомив один з організаторів акції, голова Миколаївської ГО "Асоціація учасників та інвалідів АТО» Ілля Шполянський.
«На острові Гардовий, який знаходиться на території Нацпарку "Бузький гард", наша організація разом з Національним корпусом та всіма небайдужими проводить акцію "Мене не вбив російський солдат, мене вбиває Енергоатом". 21 квітня три ветерани АТО, які втратили на російсько-українській війні кінцівки, прикували себе ланцюгами до острова. Це ексзаступник міністра у справах ветеранів України Олександр Терещенко, керівник штабу “Протидія затопленню Бузького гарду” Олег Кравець та кавалер відзнаки “За пролиту кров” 1 ступеня Олександр Кротик», - розповів Шполянський.
За його словами, таким чином вони хочуть попередити чиновників з Енергоатому, що ветеранська та екологічна спільнота Миколаївщини не допустить затоплення острова.
Варто зазначити, що їхнє обурення викликало повідомлення про те, що НАЕК «Енергоатом» разом з ЮУ АЕС оголосив громадські обговорення проєкту добудови Ташлицької ГАЕС, який передбачає підняття рівня Олександрівського водосховища ще на 6 м - до 20,7 м. Причому, це зароблено саме зараз, під час карантину, який забороняє масові заходи і збори людей.
На думку фахівців, якщо це станеться, то вода затопить і знищить острів, який має неповторний живописний ландшафт й унікальні рослини, чимало з яких занесено до Червоної книги. Крім того, це місце має національно-історичну цінність, адже пов’язане з епохою українського козацтва. Тут був центр Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького.
Наразі ця територія є пам'ятником культури національного значення і частиною регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя».
Варто зауважити, що ідея підняття рівня Олександрівського водосховища не нова. Атомники вже багато років намагаються це зробити, але щоразу стикаються з опором громадськості.
На думку атомників, добудова Ташлицької ГАЕС стане кроком до енергетичної незалежності країни. Адже після завершення її будівництва Україна щороку додатково отримуватиме 570,5 млн кВт/год електроенергії. Крім того, головним призначенням ГАЕС є стабілізація роботи енергосистеми та пом’якшення наслідків збільшення частки відновлювальної (сонячної та вітрової) енергетики у її складі.
Щодо нинішньої акції ветеранів, то у розповсюдженій заяві ВП ЮУАЕС зазначається, що, мовляв, «воїни АТО піддалися провокаціям, брехні та стали живою зброєю в руках політичних ділків та аферистів, чиї інтереси не мають нічого спільного із захистом довкілля та історії".
Стосовно остаточного рішення про заповнення Олександрівського водосховища, то його прийматиме Верховна Рада України, і це буде зроблено з дотриманням усіх законодавчих норм.