Правозахисники закликають тиснути на РФ для доступу до затопленого лівобережжя Херсонщини
Звернення оприлюднене на сайті Центру прав людини ZMINA, передає Укрінформ.
"Ми закликаємо міжнародну спільноту терміново вжити всіх можливих заходів для отримання гуманітарного доступу до зони затоплення на лівому березі Херсонської області у будь-який спосіб, що дозволить врятувати життя людей... Російська Федерація вчергове своїми діями показує жорстокість та байдужість до цивільного населення, яке знаходиться на окупованих нею територіях. Якщо процес евакуації цивільних не розпочнеться негайно, рахунок загиблих піде на сотні, а то й тисячі", - йдеться в заяві.
Правозахисники наголошують, що, підірвавши греблю Каховської ГЕС, Росія вчинила чи не найбільшу екологічну і техногенну катастрофу за останні 30 років. Наразі відомо про підтоплення 68% лівобережжя та 32% правобережжя Херсонської області. Крім того, станом на 9 червня, щонайменше 9 людей загинуло в затоплених Олешках, окупованих збройними силами РФ.
Активісти підкреслюють, що на лівобережжі Херсонської області окупаційна влада РФ не тільки не евакуює мешканців, але й перешкоджає самостійній евакуації жителів і волонтерським ініціативам. Зокрема, у важких обставинах опинилися громадяни вразливих категорій - родини із новонародженими та малолітніми дітьми, які не отримували російські свідоцтва про народження, через що батькам російські військові не дозволяють вивезти дітей за межі області. Так, дорослі, діти та тварини рятуються на дахах будинків, без питної води, продуктів харчування та ліків.
"Російські військові встановили блокпости на виїздах з підтоплених населених пунктів та перешкоджають евакуації, обстрілюючи катери та човни тих, хто намагався врятуватись. Дозвіл на виїзд з деяких підтоплених населених пунктів надавався тільки особам, які мають російські паспорти або дали хабар військовим", - йдеться в повідомленні.
Правозахисники також звертають увагу світової спільноти на прийдешні наслідки підтоплення: у криницях та відкритих водоймах можуть опинитися хімікати, збудники хвороб із кладовищ, каналізаційних стоків, сміттєзвалищ, що призведе до виникнення епідемії інфекційних хвороб. Підтоплення також створило додаткову загрозу для цивільного населення обох берегів Херсонщини через велику кількість мін, боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів, які дрейфують під тиском великої маси води.
Як повідомляв Укрінформ, уночі 6 червня російська армія підірвала греблю Каховської ГЕС. На Херсонщині розпочали евакуацію населення з небезпечних місць, для яких є ризик затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС. За фактом підриву окупантами Каховської ГЕС правоохоронці розпочали розслідування за статтею "екоцид". В Укргідроенерго заявили, що Каховська ГЕС повністю зруйнована і відновленню не підлягає.