У херсонському ізоляторі загарбники катували жінок електрострумом і водою
Як передає Укрінформ, про це йшлося на пресконференції “Жіночі камери” херсонської катівні: презентація звіту про утримуваних Росією українок”. Організаторами заходу є Ukraine Media Center — Ukrinform та Центр прав людини ZMINA.
За словами правової аналітикині ZMINA Онисії Синюк, правозахисники Центру прав людини ZMINA зібрали свідчення постраждалих та свідків. Зокрема було встановлено близько 30-ти жінок, які в різний період часу утримувалися у приміщенні ізолятора тимчасового тримання (ІТТ) № 1 ГУ Національної поліції в Херсонській області.
“Нам вдалося зафіксувати випадки катувань щодо п'яти жінок. Це побиття, застосування електроструму, використання води. Воду або заливали до рота, або натягали на обличчя бавовняну тканину, заливали водою, тканина щільна, тому не пропускала повітря. Електрошок прикладали до оголених грудей”, - розповіла під час заходу Синюк.
За її словами, жінок постійно принижували. Їх примусово роздягали під час затримання і не тільки, погрожували зґвалтуванням їх та їхніх дітей.
Застосовувалося психологічне насильство та залякування затриманих. Самі катування в ІТТ проводилися вдень і вночі; крики чули в усіх приміщеннях ізолятора, наголошувалося на пресконференції.
Одну з потерпілих змушували слухати крики її чоловіка, якого утримували в камері напроти.
Затримання жінок проходило з порушенням усіх прав. Їм не повідомлялося, чому їх затримують, куди везуть. Кількість людей у камерах удвічі і більше перевищувала норми перебування в ІТТ. На миття в душі відводилося 5 хвилин. Їжу привозили раз на день, в недостатній кількості, до вечора вона скисала. Медичного забезпечення не було, а коли дуже рідко приїжджав лікар, він казав, що жінки симулюють хвороби, розповіли на пресконференції.
Наслідками такого катування та знущання у жінок після їх звільнення були зафіксовані численні хвороби, втрата ваги, стреси тощо, констатували дослідники.
Як повідомляв Укрінформ, у Херсоні знайшли близько 20 катівень, де російські загарбники утримували жителів тимчасово захопленого міста. Система цих в'язниць фінансувалася з РФ на державному рівні.