Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Інформація, яка рятує життя. Для чого на Рівненщині було створено «Простір Інтеграції» для ВПО

Інформація, яка рятує життя. Для чого на Рівненщині було створено «Простір Інтеграції» для ВПО

Блоги
Укрінформ
Перший та унікальний для України проєкт, досвід якого можуть перейняти місцеві органи влади та громадські організації

15 грудня в Рівному відкрився «Простір Інтеграції» для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Це безбар’єрний хаб комплексної цільової підтримки на Рівненщині, який служить єдиною точкою входу для ВПО, що приїхали до регіону. Тут вони можуть отримати максимальну допомогу від влади, донорів та громадських організацій.

Цей проєкт – перший та унікальний для України. Завдяки появі єдиного простору регіон може швидше та ефективніше допомагати кожній людині, яка звернулась до нас. У цьому матеріалі хочу розповісти, чому Рівненщина реалізувала такий проєкт і, сподіваюсь, це стане натхненням для інших регіонів країни.

НАВІЩО РЕГІОНУ ЦЕНТР ДЛЯ ПРИЙОМУ ВПО

Ідея «Простору Інтеграції» виникла як відповідь на виклик, що постав перед областю з початком повномасштабного вторгнення. Рівненщина є одним із регіонів, куди прямують люди із зон бойових дій та прифронтових регіонів. На сьогодні ми прийняли близько 88 тис. осіб, з яких 50 тис. залишилася жити в області.

Для будь-якого регіону 50 тис. осіб – це виклик. Серед тих, хто до нас звертається, є родини з дітьми, літні люди, батьки-одинаки, люди з інвалідністю. Хтось потребує житла та допомоги з інтеграцією, комусь потрібна медична допомога, зокрема специфічне лікування, юридична консультація, поради психолога, перекваліфікація, а комусь потрібно влаштувати дітей до школи.

Усіма цими питаннями займаються різні організації: соціальні, медичні, юридичні тощо. Тобто, щоб отримати консультації та допомогу, ВПО має витратити багато часу на те, щоб знайти ці організації та відвідати. Це важко і морально, і фізично, особливо, коли є діти або проблеми зі здоровʼям.

Водночас місцевій владі важливо якнайшвидше забезпечити цих людей усім потрібним і дати їм можливість інтегруватися на новому місці. Це важко зробити ефективно, якщо немає координації між усіма учасниками процесу прийому.

Координація – це не тільки фізичне місце, куди приїжджатимуть люди і де їх зустрічатимуть представники влади та гуманітарних організацій. Це також облік ВПО, їхніх потреб та наявних у регіоні ресурсів. Наприклад, щоб забезпечити нових мешканців житлом, важливо знати, скільки людей його потребують, які в них особливості, яка в них ситуація. Для цього має бути єдина база даних, яка охоплює потреби людей та інфраструктуру регіону. Навіть волонтерська діяльність, яка є важливою складової підтримки ВПО, може не мати очікуваних результатів без ефективної координації зусиль.

З іншого боку, часто люди, перебуваючи у стані шоку чи стресу, не знають, куди звернутися по допомогу. І навіть гірше – дехто, особливо літні люди, залишаються під обстрілами і гинуть, не знаючи, що вони могли почати нове життя в іншому місці. Для того щоб вони зважились на відʼїзд, потрібна чітка та регулярна комунікація щодо того, де на них чекають. Концентруючи всі зусилля на одному майданчику, ми можемо забезпечити таку комунікацію в потрібному обсязі.

ЯК «ПРОСТІР ІНТЕГРАЦІЇ» ВІДПОВІДАЄ НА ВИКЛИКИ ВОЄННОГО ЧАСУ

«Простір Інтеграції» – це фізичний простір, де ВПО знайдуть соціальну, медичну, психологічну, юридичну, гуманітарну допомогу, допомогу з пошуком житла та працевлаштуванням. Наприклад, тут можна отримати направлення на поселення або гуманітарну допомогу, до психолога або юриста на консультацію, інформацію щодо перекваліфікації та вакансій в регіоні тощо.

У рамках реалізації проєкту ми створили унікальний для України програмний засіб, який покликано забезпечити прозорість та адресність надання соціальної підтримки та різних видів допомоги. Він допомагає налагодити співпрацю між місцями компактного проживання ВПО, організаціями громадянського суспільства і місцевою владою. Система містить базу потреб постраждалих осіб, що дає змогу оцінювати запити в реальному часі, а громадським організаціям та благодійним фондам – вчасно й комплексно їх задовольняти. Нею користуються адміністратори рецепції евакуації, адміністратори місць компактного проживання та представники органів місцевого самоврядування, зокрема сільські, селищні та міські ради.

Наш регіон має на меті сприяти розвитку громадянського суспільства Рівненщини, підвищувати потенціал місцевих організацій та волонтерських ініціатив, адже без громадянського суспільства неможлива ані якісна допомога ВПО, ані європейське майбутнє України. «Простір Інтеграції» не міг би бути настільки ефективним, якби ініціативу влади не підтримали громадські організації, які надають допомогу ВПО в регіоні. Зокрема, БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне», ГО «Агенція сталого розвитку міста», ГО «ЦЕНТР ІНТЕГРАЦІЇ», РОО ВГО «Громадянська мережа “ОПОРА”» та ГУ Національної соціальної сервісної служби в Рівненській області. Ми хочемо, щоб він і надалі був майданчиком для координації між владою та громадськістю регіону.

Таким чином, єдиний майданчик для ВПО на сьогодні виконує три важливі функції – прийом внутрішньо переміщених осіб і надання допомоги тим, хто її потребує, акумуляція даних в єдиній базі та координація організацій і людей, які залучені до надання допомоги.

Ми вже бачимо перші результати. По-перше, затребуваність фізичного майданчика з боку організацій, які допомагають ВПО, та самих ВПО. Адже заходи для ВПО в хабі тривають із дня відкриття «Простору Інтеграції». По-друге, дієвість розробленої в межах проєкту системи. Її вже встановлено у 48 місцях тимчасового проживання ВПО, і відповідальні особи можуть оперативно вносити дані про потреби людей. Тож на сьогодні ми маємо розуміння, що саме є в пріоритеті – це речі найпершої потреби, як-от продукти, гігієнічні набори та одяг. У гуманітарних організацій, які з нами співпрацюють, також оперативно зʼявляється ця інформація. А з 20 звернень ВПО, отриманих за перші два дні роботи Простору, 75 % було зроблено онлайн.

Ми не можемо знати, як розвиватимуться події найближчим часом і як вони впливатимуть на потік переселенців. Але ми точно знаємо, що готові прийняти у себе більше українців і можемо допомогти найкращим чином, зокрема інтегруватися в нашому регіоні, адже тепер ми маємо дієві інструменти для координації процесу прийому та забезпечення потреб наших громадян, які були змушені покинути свої домівки.

Окрім забезпечення потреб ВПО в нашій області, я бачу місією Простору, по-перше, в поширенні інформації про нього, адже для когось вона може стати рішучою під час ухвалення рішення про виїзд з небезпечного місця. По-друге, в поширенні нашого досвіду в інші регіони. Я закликаю місцеві органи влади та громадські організації звертатись до «Простору Інтеграції», щоб перейняти наш досвід.

Більше інформації, розклад роботи та контактні дані доступні на сайті integrationspace.org.ua.

Людмила Шатковська, заступник голови Рівненської ОДА

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-