Село Зоря на Миколаївщині: «Ми віримо – буде тут життя!»
Зоря – маленьке село в Шевченківській громаді Миколаївської області. До війни тут жили близько 200 людей. На початку вторгнення Зоря опинилася в «сірій» зоні – лінія фронту проходила за три кілометри від населеного пункту. Росіяни розтрощили школу, дитячий садок та клуб, випалили фосфором гордість місцевих жителів – горіховий гай, який люди власноруч висаджували та доглядали. В селі не залишилося цілих будинків. Але в ті хати, де залишилися стіни, поступово вертаються місцеві.
Зараз у Зорі проживає 80 людей, з них одинадцять – діти. Вони перекривають дахи, розгрібають завали і всіма силами намагаються повернутися до звичного способу життя. У селі немає води та газу, тут не працюють магазини і не приймають лікарі, тож люди на 100% залежать від допомоги волонтерів. Проте місцеві впевнені – найстрашніше вже позаду і село з допомогою небайдужих людей знов оживе.
Американські волонтери Оро та Марко допомагають селянам, привозять їм продукти харчування, дитячі іграшки, велосипеди, предмети гігієни тощо. В одній із таких поїздок побували кореспонденти Укрінформу.
ПОКИНУЛИ «СОЛОДКЕ ЖИТТЯ» ЗАРАДИ УКРАЇНЦІВ
Дорога до Зорі від Миколаєва у нас забирає близько години. Чим ближче до села, тим гіршим стає шлях та розбитішими хати. Марко розповідає, що в Америці він багато років є власником логістичної компанії, тож знається на доставці вантажів.
Оро останні 10 років проживав на Гаваях, де займався професійною фотозйомкою фестивалів та показів мод. Коли почалася війна, він припинив оренду житла, речі склав у камеру схову та купив квиток на літак до Києва.
- Мій добрий друг пішов на фронт добровольцем. Також я маю знайомих волонтерів в Україні, вони і розказували мені про життя тут, про боротьбу народу ще з часів Майдану. Спочатку я хотів пробути в Україні кілька тижнів, попрацювати з «Репортерами без кордонів». Але коли побачив війну на власні очі, то просто не зміг поїхати, – розповідає Оро.
На в’їзді в Зорю бачимо футбольне поле. Воно до поясу заросло травою, ворота похилилися, а в дальньому куті майданчика хлопець випасає худобу. Наш бусик паркується біля Пункту незламності – так місцеві називають приміщення колишнього магазину, який переобладнали під гуманітарний хаб. Ремонт у магазині зробили волонтери з Англії: вони поставили в будівлі вікна, перекрили дах – тепер це єдине приміщення в селі, де люди можуть зібратися та провести час разом.
Біля нашої автівки збираються селяни. Розвантаженням керує місцевий активіст Володимир Петрішин.
- У нас усе розбито. Зараз село залежить повністю від допомоги волонтерів. Роботи немає, надія лише на благодійників. Але люди вертаються, зараз живе нас тут 80 чоловік. Одинадцять діток у селі. Ваші Оро та Марко привезли їм минулого разу велосипеди – тепер ганяють по селу. Також інші волонтери допомагають. Ось англійці відремонтували магазин цей. Сільрада ж узагалі нічого не відбудовує, кажуть, мало людей живе. «Економічно недоцільно». Якби відбудовували, то й люди поверталися б активніше, – зітхає чоловік.
«В РІДИНІ ВОДИ НЕ ВИЯВЛЕНО»
За словами Володимира, найбільша проблема в селі – це відсутність водопостачання. Є тут свердловина з технічною водою, але та непридатна навіть для худоби.
- Приїжджала лабораторія, взяли проби. Потім сказали, що в нашій рідині води не виявлено, – жартує активіст.
Зараз, каже він, питну воду в село привозять діжками та видають по кілька літрів на людину, і цього замало.
У Зорі є друга свердловина, вода в ній краща.
- Зараз проходить тендер, і через місяць ми плануємо запустити цю свердловину. Знову допомагають волонтери. Вони також планують поставити тут мінібювет для очищення, – каже чоловік.
Газу в селі не було і до війни, їжу готують на газу з балонів. Але і тут є проблема – раніше їх завозили продавці, зараз людям доводиться доправляти балони самотужки.
Магазину, школи, дитсадка та амбулаторії в селі немає. За продуктами та до лікаря місцеві жителі їздять за 5 км у село Котляреве. Хліб раз на тиждень привозять благодійники – по одній буханці на людину. Двічі на місяць волонтери везуть сюди продуктові набори.
ДЦП, ПТСР ТА ІНШІ ВИПРОБУВАННЯ
За гуманітаркою разом із синами прийшла багатодітна мама Олена Дороженець. У жінки троє синів, молодшому Льончику 6 років, у нього ДЦП. Середній, 10-річний Євгенко, також має інвалідність: у нього нещодавно виявили хворобу Пертеса (запалення суглобів).
- Плануємо робити операцію, в нього стерся суглоб у стегні. Щоб операцію провели безкоштовно, зараз оформлюємо Євгену інвалідність. Пластину на суглоб ми вже купили за 22 тис. грн. Ці гроші нам дали благодійники на відбудову сарая, але ж дитина важливіша за все, – каже Олена.
Тим часом Євгенко під'їжджає до нас на велосипеді. Худий, наче стрибунець, він чемно вітається та бере за руку молодшого брата, який вередує і просить води. Напоює хлопчика, і разом брати йдуть гуляти селом – Льончик навшпиньках, а Євгенко впевнено, тільки трішки кульгає. За словами Олени, після операції він два роки буде змушений користуватися милицями… Жінка гукає синів і наказує не ходити далеко.
- Тут розмінували вже, але всяке може бути, – пояснює вона нам.
Старший син Олени – 12-річний Сашко – постраждав від війни більше за всіх в родині. Він важко переживав обстріли, впадав в істерику, бився руками, ногами й головою об підлогу.
- Ми були тут у перші дні війни. Коли почалися обстріли, чотири снаряди розірвалися у нас на подвір'ї. Знесло сарай, убило худобу уламками: свиней, кролів, качок. Ми все це бачили, це був шок. Але ми все одно не хотіли виїжджати, як більшість сусідів. Ми вірили, що ось-ось наші солдати дадуть ворогу відсіч. Жили в підвалі, – згадує Олена.
Сама вона також постраждала через вибухи, отримала контузію, коли йшла годувати покинутих сусідських собак.
- Почався обстріл зі «Смерчів», снаряд упав біля мене. Якби я відкрила рот у той момент, як учили військові, обійшлося б… Нічого, два роки на антидепресантах, то більш-менш зараз, – з гіркою посмішкою каже жінка.
Перша спроба евакуації з села була невдалою – на швидкості у 160 км вони влетіли у блокпост. На щастя, всі вижили, але аварія ще більше погіршила психічний стан старшого сина Олени. Зрештою на початку квітня родину вивезли з села військові.
Оселилися у прихистку в Миколаєві, згодом, коли отримали виплати ВПО, орендували будинок у селищі Погорілівка, адже через ДЦП меншого сина жити мусять у будинку без сходів.
- Ось, повертаємося зараз у рідне село. В Погорілівці ще будинок тримаємо, їздимо туди по воду. Але й тут активно відбудовуємося. Нам пощастило – є що ремонтувати, а від будинку сусідки залишився лише фундамент. Коли побачили, як тут усе розбито, було враження, що ми потрапили на зйомки фільму про Чорнобиль. У нас тут 11 га землі, чоловік займається фермерством. Волонтери з Нідерландів нам подарували комбайн. Розводимо худобу, як і до війни. Декілька корівок нам подарували волонтери, ще пару ми купили у сусідів, які виїхали, – розказує Олена.
Старші діти Олени – школярі. Вона каже, що цей навчальний рік вони ще проведуть в інтернаті в Погорілівці. Там із ними, окрім педагогів, працюють ще й психологи, а це вкрай необхідно – особливо для старшого Сашка, який, за словами матері, з кожним днем все більше відокремлюється від соціуму…
ЯК ДО ВІЙНИ, ВЖЕ НЕ БУДЕ, АЛЕ МИ ПОВЕРНЕМО ГІДНЕ ЖИТТЯ
Тимчасом усі охочі вже отримали гігієнічні набори, і Марко кличе нас у машину. Оро ж ніде нема. Як виявилося трохи згодом, разом із активістом Володимиром він пішов до приміщення колишнього дитячого садка. В будівлі збереглися стіни, тож місцеві сподіваються відновити навчальний заклад. До війни тут, окрім садочка, працювала початкова школа. Оро з Володимиром обходять кімнату за кімнатою, щось пояснюють один одному «на пальцях», адже Володимир погано розуміє англійську.
- Відбудова нам не світить. А Оро зацікавився нашою бідою, він обіцяє допомогти знайти фінансування на відновлення садочка та клубу. У нас був такий клуб чудовий, така талановита молодь там займалася!.. Діти і співали, й танцювали, були призерами багатьох конкурсів. Я розумію, що так, як до війни, вже ніколи не буде. Що діти, які виїхали за кордон, уже ніколи не повернуться. Але ми мусимо вибудувати не менш гідне майбутнє. Ми в селі в це віримо – буде тут життя! Домовилися зараз із Оро, що я розпишу докладний кошторис відновлювальних робіт по садочку та клубу. Із цим документом він звернеться до великих закордонних фондів. Дуже сподіваюся, що в нас усе вийде, – пояснює Володимир.
СПАЛЕНИЙ ГАЙ
На пустирищі за садочком моторошно стирчать із землі старі стовбури підпиляних акацій. Дерева росли тут ще з 1960-х років та через довгий вік почали засихати. У 2021 році місцеві жителі власними силами вирішили дати лад ділянці: замість відмерлих акацій висадили 200 саджанців молодих горіхів.
- Ми самі їх посадили, 100 навесні, ще 100 восени. Поливали їх, піклувалися, і всі саджанці прийнялися. Але коли в село зайшли росіяни, частину дерев вони переламали своєю технікою. А потім усю територію гаю вони закидали фосфорними снарядами – всі дерева загинули. Земля ця теж тепер не родюча, – із сумом показує Володимир.
За його словами, росіяни зайшли в селище 6 березня.
- Вони ходили по хатах і просили воду та їжу. Їх дуже дратувало, що люди годують їх лише тому, що вони озброєні. Росіяни ж вважали, що їх тут чекають як героїв. Молодь фіксувала їхні позиції та здавала координати нашим військовим – так їх швидко звідси вибили. Вони пішли в бік Снігурівки і закріпилися там на довгі місяці. Лінія фронту проходила від Зорі за три кілометри, – розповів чоловік.
Будинок їхній, як і у всіх місцевих, сильно постраждав від обстрілів. Зараз чоловік отримав гроші за програмою єВідновлення та разом із 15-річним сином займається відбудовою.
- Повернувся 12 листопада, наступного дня після звільнення Херсона. Будинок був повністю зруйнований, я це знав. Але очі бояться, а руки роблять. Дах зробив, стіни поштукатурив, продовжую роботу. Волонтери також допомагали. Син допомагає ремонтувати. Тут мало дітей, йому дуже не вистачає комунікації. Боляче – це втрачені роки для нашої молоді. Але вдома краще, аніж будь-де, – каже Володимир.
ДОПОМОГА ЛЮДЯМ – СЕНС ЖИТТЯ
Тим часом Оро закінчив фотографувати руйнування в приміщенні садочка, і ми рушаємо в дорогу.
Питаю його, чому все ж таки він залишив яскраве життя на березі Тихого океану і приїхав сюди, в розбиті міста та села.
- Я сумую за минулим. Але ні про що не жалкую. В Україні я закохався у ваш народ, вашу волю, прагнення до незалежності та дух спротиву. Кожен мій добрий вчинок, кожна хлібина та кожний гуманітарний набір допомагають вашим людям не зламатися в цій боротьбі. Я буду допомагати українцям стільки, скільки зможу. Тут моє життя набуло сенсу, – каже Оро.
Ганна Бодрова, Одеса
Фото Ніни Ляшонок