Святогірська громада відновлюється попри близькість фронту

Святогірська громада відновлюється попри близькість фронту

Укрінформ
До Святогірської громади на Донеччині після деокупації повертаються підприємці, тут відновлюють централізоване водопостачання, працює військова адміністрація

На півночі Донецької області є унікальне місце – Святогір’я, де вздовж річки Сіверський Донець розташовані крейдяні гори з реліктовими соснами і віковими дубами. До складу Святогірської міської територіальної громади входять 13 населених пунктів: одне місто та 12 сіл.

На початку червня 2022-го громада була частково окупована. Частину міста Святогірська на лівому березі Сіверського Донця зайняли російські загарбники, а позиції  українських військових були на іншому боці річки, що на крейдяних горах. Але у вересні того ж року українська армія вигнала ворога з території громади.

До повномасштабного вторгнення у Святогірській громаді проживало понад 9 тисяч місцевих мешканців, були також внутрішньо переміщені особи з окупованих у 2014 році територій Донеччини та Луганщини. На середину листопада 2024 року тут залишалися близько 2950 людей, із них 312 – дітей. В області триває обов’язкова евакуація цивільних. 

Про ситуацію у громаді, вирішення найважливіших питань, підготовку до зими кореспондентка Укрінформу розпитала начальника Святогірської міської військової адміністрації Володимира Рибалкіна.

ВОРОГ ПОШКОДИВ ВІД 70% ДО 100% БУДИНКІВ

- У 2022 році ворог штурмував Святогірськ, під обстрілами, фактично були всі населені пункти громади. Найбільше постраждав Долинський старостат, куди входять чотири села: Богородичне, Долина, Мазанівка та Краснопілля. Там велись жорстокі бої, ворог намагався пройти полями, наші військові не дозволяли, – каже Рибалкін.

За його словами, коли у Святогірську була визначена лінія оборони, ворогу не давали форсувати річку, було підірвано міст.

- У нас вважаються деокупованими три населені пункти: Святогірськ, Мазанівка і Богородичне. Загарбники не змогли пройти далі. Села за горою – Сидорове, Пришиб, Маяки – мають менше пошкоджень, зазнали руйнувань тільки будинки біля річки. Уздовж Сіверського Донця розташовані фактично всі населені пункти громади: Богородичне, Святогірськ, Пришиб, Сидорова, Маяк. Найбільше руйнувань там, де окупанти штурмували, – зазначає голова військової адміністрації.

Він зауважує, що через це чотири села Долинського старостату зруйновані фактично на 100%.

У цілому в громаді ворог пошкодив близько 70% будинків.  

- Ми повернулися до Святогірська 12 вересня 2022-го. Все було зруйноване чи посічене осколками. Після деокупації на території Святогірської громади було 48 ексгумацій. Більшість людей загинули через мінно-вибухові травми. Але дехто помер через стан здоров'я. На жаль, на території громади є і двоє дітей, які загинули внаслідок бойових дій, – розказав Рибалкін.

РОСІЯНИ ЗРУЙНУВАЛИ ШКОЛУ З ТАНКА  

За його словами, ворог у громаді бив по будинках культури, дитячих садочках, адмінбудівлях. Росіяни завдали авіаударів по всіх п’яти школах: по чотирьох було пряме влучання, а в одному випадку снаряди впали на шкільне подвір'я, значно пошкодивши будівлю.

- У Святогірську була загальноосвітня школа, яку росіяни руйнували прямим танковим вогнем. Тоді місто перебувало в окупації, бойові дії не велись. Просто заїхали танки і почали бити по порожній школі. Це була показова руйнація заради руйнації. Стало зрозуміло, що ворог воює не із солдатами, а з нашою нацією. Вони зробили зі школи туалет, свинарник, а на стінах лишили написи про так званий русскій мір, – каже керівник громади.

КОЖНЕ ГОСПОДАРСТВО ОТРИМАЄ ПАЛИВО

У Святогірській громаді третій рік відсутнє теплопостачання через те, що  ворог руйнує інфраструктуру.

 - У нас є газова котельня, але газопровід, який проходив через річку, зруйнований, тепер його неможливо відновити. Ми могли б зробити автономну котельню на дровах або вугіллі. Але не можемо відремонтувати систему опалення в багатоповерхівках, адже маємо доступ тільки до третини квартир. Люди поки що не повертаються і в одному під'їзді мешкають, скажімо, лише у двох-трьох квартирах. Тобто якщо ми кажемо про 65-квартирний будинок, то в ньому заселені 7–12 квартир. Тепло тепер повернути неможливо, бо системи розморожені, ми можемо все затопити і зруйнувати ще більше, – розповідає Рибалкін.

За підтримки ОВА у Святогірській громаді третій рік поспіль відкривається об'єкт, де близько 200 людей можуть із комфортом перезимувати. Там працює опалення, також, незважаючи на блекаути, постійно є електрика, створені гарні умови для життя. До цього об’єкта на зиму переселяються люди з багатоповерхівок. Зокрема, у зв’язку з цим у Святогірській громаді не роздають буржуйок.

- Люди ще більше руйнують будинок буржуйками, це небезпечно і для життя, і для самої будівлі, – додає посадовець. – Якщо ми говоримо про приватний сектор, то там пічне опалення. У 2022-му в нас була державна субвенція на дрова. Минулого року за кошти міжнародних організацій ми перекривали всі питання щодо пелетів, брикетів, дров. І в цьогоріч, враховуючи попередній досвід, мешканців старостатів уже у вересні вдалося забезпечити дровами. Фактично ми закрили потребу для людей віком 65+, багатодітних, родин загиблих та інших. І далі це робимо. Думаю, кожне господарство отримає паливо.

ВІДНОВЛЮЄТЬСЯ ЦЕНТРАЛІЗОВАНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ

Від початку повномасштабного вторгнення у громаді було пошкоджено водогін та систему водопостачання. Зокрема, свердловини розташовувалися за 20 кілометрів від Святогірська, потім вода подавалася насосами в резервуар, а далі йшла на місця.

- Централізоване водопостачання вже є на згаданому об'єкті тимчасового проживання. За допомогою міжнародних організацій ми замінили декілька кілометрів труби в місті і тепер треба робити нові врізки та підключення. Це займає час, але технічні роботи вже виконуємо, і у Святогірську вода буде, – каже Рибалкін.

Він додає, що у приватному секторі Святогірська облаштовують колонку для подавання технічної води. Вона працюватиме незалежно від того, чи є електрика.

За словами Рибалкіна, за два роки після деокупації у 90% населених пунктів Святогірської громади повернули світло та інтернет.

- У нас усе добре, крім Долинського старостату, чотири села якого фактично повністю знищені внаслідок бойових дій. Але люди повертаються й сюди. У Богородичному тепер перебувають 33 людини, вони вже більш-менш відновили свої будинки. А літом там було 42 мешканця. Тобто на зимовий період менше населення залишається, бо люди звикли приїжджати до Святогір’я весною, літо проводити тут, а на зиму виїжджати, – розповів він.

У СВЯТОГІРСЬКУ ЩОДНЯ РОЗДАЮТЬ ПО 470 ГАРЯЧИХ ОБІДІВ

Святогір’я – у зоні можливих бойових дій, тож у громаді працює державна програма «єВідновлення». Громада підписала меморандуми та співпрацює з 24 національними і 24 міжнародними організаціями. Начальник МВА зазначає, що це – не просто меморандуми, а реальна підтримка:  будівельними матеріалами, проєктами відновлення будинків, підготовкою будинків до зимового періоду тощо.

- Із травня 2023-го у нас також є місто-побратим Істон зі штату Коннектикуту (США). Його мер Девід Бінделгласс відвідав Святогірськ, бачив руйнування від російських ударів. Плануємо також встановити зв’язки з містом Ашлендом зі штату Орегону. З мером цього міста Тонею Грем ми на стадії підписання меморандуму про співпрацю. Так що у нас є і міжнародна підтримка, і  розуміння з міжнародними гуманітарними організаціями. У нас також чудове розуміння по вертикалі обласної військової і районної адміністрацій. Це дуже важливо, бо після деокупації важко відновитися, і тому така підтримка дає шанси на швидке одужання після масованих атак ворога, – наголошує Рибалкін.

У громаді діють гуманітарні продуктові місії. Після деокупації тут, зокрема, працюють представники міжнародної організації World Central Kitchen, які щодня готують їжу для людей.

- Тільки  у Святогірську щодня роздають по 470 гарячих обідів, а ще їх готують у Богородичному, Тетянівці. Адже через проблеми з водопостачанням людям важко приготувати і помити посуд. Ця організація й надалі з нами працюватиме, – каже Рибалкін.

Фактично щотижня у громаду приїжджають різні міжнародні організації, які роздають продуктові набори. У населених пунктах близько  10 підприємців ведуть торгівлю у магазинах, і все, що вціліло та може працювати,  працює.

Діють два відділення «Нової пошти» – вантажне і звичайне. Працюють Укрпошта та Ощадбанк, чотири стаціонарні Пункти незламності.

ДО СВЯТОГІРСЬКА ПОВЕРНУВСЯ СІМЕЙНИЙ ЛІКАР

У Святогірську через російський обстріл згорів медичний заклад. Але є пункти, де приймають лікарі.

- Нам допомагали медичні організації: «Лікарі без кордонів» (Médecins Sans Frontières), Міжнародний медичний корпус (International Medical Corps), громадська організація «ФРІДА». «Лікарі без кордонів» і сьогодні працюють, у них є розклад, за яким  обслуговують нашу громаду: у населених пунктах вони щодня приймають та консультують мешканців. «Медичний корпус» допоміг обладнанням, генераторами. Від «ФРІДИ» приїжджали профільні лікарі: людина могла проконсультуватися в  хірурга, офтальмолога, гінеколога, інших спеціалістів, одразу отримувала безкоштовні ліки, – розказує керівник громади.

Він додає, що до Святогірська повернувся сімейний лікар, який працював тут до повномасштабного вторгнення, і тепер він приймає мешканців. У Маяківському старостаті діє фельдшерсько-акушерський пункт, де теж працюють сімейний лікар, медсестри, персонал у повному обсязі. У Хрестищенському старостаті є медсестра, також приїжджає сімейний лікар з іншого старостату та медики з «Лікарів без кордонів».

ДИСТАНЦІЙНО ПРАЦЮЮТЬ ТРИ ШКОЛИ

За словами начальника військової адміністрації, у Святогірській громаді мешкають 312 дітей.

- На сьогодні в нас три школи, які працюють тільки дистанційно, онлайн. Два шкільних заклади призупинили діяльність. Але діти, які виїхали з громади, далі отримують освіту в наших навчальних закладах, – уточнює Рибалкін.

За словами посадовця, у громаді налагоджена евакуація.

- Протягом двох років евакуювалися в різні міста: Львів,  Черкаси, також на Закарпаття. Певний час Рівне приймало людей, і всі з Донецької області їхали до цього міста. А якщо кажемо про Святогірськ, який пройшов шлях від штурмових дій до деокупації, і, сподіваюся, що більше його не повторить, то у нас люди масово виїжджали навесні 2022-го. Багато наших мешканців – у Черкасах,  Дніпрі: вони зупинялися у найближчих областях, – зауважує Рибалкін.

ВИГОРІЛИ РЕЛІКТОВІ СОСНИ

Воєнні дії призвели до того, що ліси на території громади забруднені вибухонебезпечними предметами. У вересні поточного року на Донеччині була масштабна пожежа, горіли ліси національного парку «Святі гори».

- Вигоріло багато соснового лісу. Через  спеку, що тривала з травня по жовтень, коли взагалі не було дощів, а також прильоти, велику кількість обстрілів по лісах, пожежа була жахливою. Допомагали гасити бійці ДСНС з інших областей, – каже керівник громади.

Він наголошує, що мешкає у Святогірську, військова адміністрація теж працює на місці, як і всі головні управління. Каже, що громада насамперед тримається завдяки державній підтримці.

- Без цієї всебічної підтримки, а також допомоги міжнародних організацій ми б не мали такого швидкого відновлення, про яке можемо говорити. Ми повністю відновили роботу нашого комунального підприємства, яке має більше якісної техніки, аніж до війни. Наразі воно обслуговує громаду в повному обсязі й навіть може надавати допомогу іншим громадам. Це дуже важливо, тому що це питання логістики, благоустрою, прибирання сміття.  Усе це вирішується… І  коли працюєш і бачиш, що є така підтримка, то розумієш, що є ресурс, який можна використовувати на благо громади, людей. Мене це надихає, – заявляє Рибалкін.

ПІДПРИЄМЦІ ІНВЕСТУЮТЬ У ГРОМАДУ

Він запевняє, що віра в людей на відродження є стовідсотковою. Бо вже приватний середній бізнес повернувся у громаду і працює в повному обсязі.

Як приклад, наводить магазин однієї з відомих торговельних мереж площею 100 квадратних метрів, який улітку згорів, але вже відновлюється. Підприємець відбудовує його, незважаючи ні на що.

- Підприємці інвестують навіть у громаду, у свій бізнес тут. Це надихає. Як і те, що люди, які були в окупації, більше не хочуть там побувати і відчути, що це таке. Ми постійно спілкуємося з нашими людьми. Вони зрозуміли, що таке русскій мір, що він несе тільки смерть, руйнування і біду. І це теж наша робота, тому що держава повинна працювати і показувати, що все налагоджується. Хаосу ніхто не хоче, – зазначає очільник Святогірської громади.

Олена Колгушева

Фото надала Святогірська міська військова адміністрація

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-