Щоб українці мали достойні пенсії, треба переходити до накопичувальної системи – експерт
Таку думку в коментарі Укрінформу висловив експерт Виконавчого комітету Національної Ради реформ Данило Монін, коментуючи нещодавні заяви Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо необхідності запровадження накопичувальної пенсійної системи.
На думку експерта, солідарна пенсійна система в Україні не є ефективною. "Солідарна система означає, що ті, хто зараз працюють, утримують пенсіонерів. Вона непогано працює в умовах демографічного зростання населення. Але в умовах негативної демографії, яку ми маємо в Україні, і прогнозів скорочення чисельності населення України на 8-10 млн чоловік до 2050 року вона виглядає важким тягарем на працюючих в майбутньому. Крім того, держава весь час змінює правила в солідарній системі, та незрозуміло, хто скільки буде отримувати в майбутньому. Накопичувальна система – це особисті персональні накопичення, в умовах України – додатковий бонус до солідарної системи", – розповів Монін.
Він вважає, що зараз в Україні існують ефективні механізми для інвестування пенсійних активів фондами. "Інвестувати завжди є куди, якщо, звичайно, регулятор не ставить жорстких обмежень. На перших порах запуску це будуть як депозити в банках, так і ОВДП. Але поступово це будуть і інші фінансові інструменти. Взагалі пенсійні накопичення – відмінний довгий ресурс для довготривалих проєктів в Україні", – зазначив експерт.
Водночас, за його словами, наразі українці не дуже активно користуються послугами приватних пенсійних фондів: "Зараз активність невелика. Пенсійних активів близько 3,5 млрд грн". Натомість як альтернативні варіанти збереження грошей на пенсію українці використовують валюту, зокрема долар США, а також купують квартири для здачі їх в оренду, уточнив експерт.
Як повідомляв Укрінформ, 14 вересня Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на пресконференції заявив, що запровадження накопичувальної пенсійної системи в Україні вирішить питання із забезпечення достойними пенсіями та потужним інвестиційним ресурсом. На його думку, "відсутність накопичувальної системи або пенсійної системи другого рівня в Україні – це злочин протягом попередніх 30 років через бездіяльність влади".
Кабінет Міністрів 2 червня затвердив створення робочої групи з питань запровадження обов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення тa розвитку недержавного пенсійного забезпечення.
Раніше Шмигаль заявляв, що уряд планує у 2021 році запустити накопичувальну пенсійну систему.