Україна і Чехія викрили шахраїв, які шляхом «фішингу» привласнювали гроші європейців
Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба Київської міської прокуратури.
“У межах міжнародного співробітництва українські правоохоронці разом з Національною агенцією по боротьбі з тероризмом, екстремізмом та кіберзлочинністю поліції Чеської Республіки провели масштабну спецоперацію затримання учасників злочинної організації. Трьом організаторам та п’ятьом виконавцям повідомлено про підозру в участі в злочинній організації та шахрайстві”, - йдеться у повідомленні.
За даними слідства, злочинне угруповання діяло на території України з 2021 року. Його учасники використовували «фішинг» та привласнювали кошти з рахунків громадян Чехії, Польщі й інших країн ЄС. Лише з лютого 2023 року організатори з використанням платіжних систем, криптогаманців та незаконних обмінних пунктів отримали прибутків майже на 1 млн доларів.
З метою масштабування злочинної діяльності та конспірації організатори залучали учасників найчисельнішої низової ланки – «воркерів» через закритий Телеграм-канал. Своїх жертв обирали на чеських торговельних інтернет-майданчиках. Так звані «воркери» вели листування з продавцями різноманітних товарів.
Надалі, домовившись про умови купівлі-продажу, вони переконували своїх співрозмовників перейти за фішинговими посиланнями, які імітують сторінки онлайн-сервісів для оплати товарів чи послуг. Отримавши від потерпілих дані їх банківських карток, підозрювані здійснювали переказ коштів на підконтрольні організаторам банківські картки.
27 вересня 2023 року українські правоохоронці спільно з колегами з Чеської Республіки провели 29 одночасних обшуків в офісах угруповання, за адресами проживання учасників схеми у Києві, а також у Дніпропетровській, Кіровоградській, Полтавській, Тернопільській та Чернігівській областях. Під час обшуків було вилучено комп’ютерну техніку, мобільні телефони, 6 автомобілів, 75 тис. доларів та інші речові докази.
За результатами слідчих дій трьох організаторів та п’ятьох виконавців затримали. Наразі вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Тривають заходи щодо встановлення інших учасників угруповання для притягнення їх до відповідальності.
Справу розслідували слідчі управління ГУ НП в м. Києві за оперативного супроводу Департаментом кіберполіції Нацполіції України та сприяння Національної агенції по боротьбі з тероризмом, екстремізмом та кіберзлочинністю поліції Чеської Республіки.