Президента, НБУ, освітні заклади й ЦНАПи українці сприймають як менш корумповані
Про це повідомила наукова редакторка, член редколегії ГО «Вокс Україна» Ілона Сологуб, презентуючи в Медіацентрі Україна – Укрінформ результати проведеного опитування на тему «Побороти корупцію в Україні: зміна ставлення, гейміфікація, співдія».
«Більшість людей сприймають корупцію як дуже важливу проблему і вважають, що вона доволі поширена. Президент, Національний банк України, освітні заклади, ЦНАПи сприймаються як менш корумповані, ніж інші державні агенції чи органи влади», – сказала Сологуб.
Вона зазначила, що демографічні фактори не надто впливають на сприйняття корупції, але можна відокремити деякі ефекти, зокрема: вікові групи 18-25 та 55+ мають дещо нижче сприйняття корупції; у мешканців міст із населенням 50 тисяч + вище сприйняття корупції порівняно з мешканцями менших міст і сіл; сприйняття корупції на Заході, Півдні та в Центрі дещо вище, ніж у Києві, на Сході та Півночі; у працівників державного сектору дещо нижчий рівень сприйняття корупції, ніж у зайнятих у приватному секторі.
Також у питанні сприйняття корупції має місце “галузева солідарність” – зайняті у бюджетному секторі мають нижчий рівень сприйняття корупції в освіті, військові – у ТЦК.
За результатами дослідження, українці відносно оптимістичніші щодо прагнення уряду побороти корупцію, аніж щодо ефективності боротьби з нею.
Сологуб повідомила, що українці також оптимістичніші щодо спеціальних антикорупційних органів, але недостатньо обізнані у них. 11% вірять, що ці інституції здатні повністю покласти край корупції, 23% вважають, що вони можуть зменшити її рівень приблизно вдвічі, 55% гадають, що ці інституції могли б знизити рівень корупції на чверть або менше.
Крім того, результати опитування свідчать, що ті, хто щось знають чи щось чули про НАЗК та САП, мають нижче сприйняття корупції; ті, хто знають про НАБУ – вище.
Ті, хто має власний досвід корупції, вище оцінюють корупцію у відповідній сфері. Однак ті, хто стикався з корупцією на митниці, мають нижчі оцінки корупції в поліції та податковій.
Ті, хто отримує новини із онлайн-медіа, Телеграму та Фейсбуку, мають вище сприйняття корупції, ніж ті, хто переважно отримує новини з інших джерел.
Член ГО «Вокс Україна» також підкреслила, що толерантність українців до корупції доволі низька і не пов'язана з її сприйняттям.
Окрім цього, довіра до волонтерів, знайомих та військовослужбовців вища, ніж до посадових осіб.
Дослідження показало, що вище сприйняття корупції знижує довіру до влади.
За результатами опитування, переважна більшість українців – більше 70% - пов'язує своє майбутнє з Україною.
Особи з вищим сприйняттям корупції менше довіряють владі та з меншою імовірністю безумовно пов'язують своє майбутнє з Україною.
Чоловіки, люди віком до 55 років, мешканці міст, вихідці з Півдня та Сходу та ВПО з меншою імовірністю висловлюють безумовну готовність залишитися в Україні, працівники неурядових організацій (НУО) – навпаки.
Дослідження було проведено у лютому 2024 року методом онлайн-панелі (заповнення анкети в інтернеті). У ньому взяли участь 7008 респондентів.
Як повідомляв Укрінформ, більшість українців – 69% – вважає, що громадяни України потроху долають суперечності та йдуть шляхом до згуртованої політичної нації.