В Україні запровадять соціальні послуги для ігрозалежних
Про це повідомили розробники Державного стандарту соціальної послуги соціально-психологічної реабілітації осіб із ігровою залежністю під час круглого столу в Укрінформі.
Як розповіла керівниця Громадської спілки «Центр відповідальної гри», юристка в сфері охорони здоров’я Ольга Ісаєва, вже розроблено протокол лікування від ігрової залежності та готується впровадження соціальних послуг для таких людей.
«В результаті першого всеукраїнського дослідження у сфері ігрової залежності під егідою МОЗ ми розробили протокол лікування ігрової залежності. Наразі очікуємо затвердження цього документу найближчим часом. А зараз працюємо спільно з Міністерством соціальної політики, Національною сервісною службою над провадженням соціальних послуг для людей з ризиком ігрової залежності», - сказала Ісаєва.
Державний стандарт стане основним нормативним актом, який регламентуватиме заходи, які надаватимуться надавачами соціальних послуг залежним від азартних ігор громадянам та їхнім родинам задля реабілітації, повернення до повноцінного життя та запобігання виникненню рецидивів.
Як зазначив державний експерт експертної групи з питань підтримки вразливих верств населення Директорату розвитку соціальних послуг Міністерства соціальної політики України Володимир Хаджинов, метою державного стандарту є уніфікувати надання соціальної послуги, посилити соціальний захист осіб з ігровою залежністю та членів їхніх сімей.
«Основними завданнями є забезпечити інтереси осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах через ігрову залежність, мінімізація наслідків і подолання ігрової залежності, надання психологічної та інформаційної підтримки, покращення функціонування та відновлення фізичного й психічного стану у таких осіб, підвищення їхнього соціального статусу та якості життя, запобігання виникненню ігрової залежності», - розповів Хаджинов.
Під час заходу нагадали, що пристрасть до гри було офіційно визнано ВОЗ як психічний розлад, а поняття ігровий розлад включено до нормативного документу міжнародного стандарту класифікації хвороб. Наслідками залежності від азартних ігор є психологічні проблеми, депресія, тривога, роздратованість, втрата соціальних зв’язків, фінансові проблеми, а недостатня фізична активність та постійна психічна роздратованість призводить до зниження імунітету.
Питання попередження ігрової залежності та мінімізація її негативних наслідків для громадян та суспільства винесено в Україні навіть на рівень національної безпеки. Так, 20 квітня 2024 року РНБО України своїм рішенням «Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет» і запровадженим того ж дня у дію указом Президента України, визначила заходи, спрямовані, зокрема, на забезпечення належного захисту прав та законних інтересів громадян України, посилення заходів щодо протидії негативним наслідкам функціонування сфери азартних ігор в мережі Інтернет. Їхню реалізацію доручено низці уповноважених державних органів. Зокрема, Міністерству соціальної політики України доручено ухвалити державний стандарт надання соціальної послуги «017.4. Соціально-психологічна реабілітація осіб з ігровою залежністю».
Нагадаємо, Укрінформ розповідав, які нововведення і заборони передбачено документом РНБО.