Рада зняла кримінальну відповідальність за перше СЗЧ чи дезертирство
Про це повідомив народний депутат із парламентської фракції «Голос» Ярослав Железняк у Телеграмі, передає Укрінформ.
Він уточнив, що законодавча ініціатива №11322 була ухвалена 270 голосами народних депутатів.
Метою закону є вдосконалення під час дії воєнного стану кримінального законодавства у сфері злочинів проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, зокрема пропонує встановити юридично визначені механізми звільнення військовослужбовців ЗСУ від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення.
Законом вносяться зміни до статті 401 Кримінального кодексу, згідно з якими особу, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення (СЗЧ/дезертирство), може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо до закінчення досудового розслідування або судового розгляду вона добровільно заявила про намір продовжити проходження військової служби.
Також унормовується процедура судового розгляду клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців у вищезазначеному випадку.
Зазначається, що підозрювані у СЗЧ або дезертирстві можуть просити змінити їм запобіжний захід на проходження служби під час мобілізації. Водночас для осіб, які скоїли тяжкі злочини (вбивства, грабіж, розбій), така альтернатива неможлива.
Змінами до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачається призупинення військової служби для військовослужбовців СЗЧ, тих, хто дезертирував із ЗСУ та інших військових формувань або добровільно здалися в полон, на підставі заяви (повідомлення) начальника відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних силах про вчинення кримінального правопорушення.
Окрім того, регламентується продовження військової служби та дії контракту для військовослужбовців, яким обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, призначено кримінальне покарання у вигляді службового обмеження, арешту з відбуттям на гауптвахті або тримання у дисциплінарному батальйоні.
Як повідомлялось, 16 липня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку призначення або проходження військової служби під час дії воєнного стану» (реєстраційний №11322).