Ексгумацію польських поховань можна провести за один сезон - Дробович
Про це заявив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович під час публічного звіту за п’ять років роботи УІН, передає Укрінформ.
«По нових заявках польської сторони – це Угли Рівненської області і колишнє село Пужники Тернопільської області. В Углах треба спочатку провести пошукові роботи. Якщо там будуть знайдені людські останки, то ексгумація може бути зроблена у наступному, 2025-му, році», – розповів Дробович, відповідаючи на запитання Укрінформу.
У Пужниках, за його словами, за один пошуковий сезон можна провести додаткові дослідження, пошукові роботи і ексгумацію, якщо буде ухвалене рішення про її необхідність.
Голова Українського інституту національної пам'яті водночас зауважив, що по Пужниках немає висновків стосовно того, хто там похований.
«Той висновок, який є в Міністерстві культури за першими пошуковими роботами, не дав відповіді на це питання. Не ясно хто там: поляки, українці? Від чого померли, скільки їх є? Там є ознаки того, що це або місце санітарного поховання, або масового розстрілу, але немає конкретики. Відповідно, по Пужниках треба або провести додаткові пошукові роботи, або отримати дозвіл на ексгумацію, і тоді дослідити додатково і перепоховати. Це можливо зробити у 2025 році», – сказав Дробович.
Він нагадав, що є також більш давні запити на ексгумацію від польської сторони.
«У нас є лист від 2019 року, в якому є перелік з чотирьох чи п'ятьох місць. По них наступного року, гадаю, можна так само почати і за 2025-2026 рік можна завершити, якщо буде добра воля. Єдине, там є нюанс про запит на перепоховання, наприклад, у селі Мостиська Львівської області. Для того, щоб їх здійснити, треба розширити кладовище. Але якщо перепоховати їх на діючому кладовищі або у місцях виявлення останків, то це теж можна зробити протягом 2025-2026 років», – запевнив голова Українського інституту національної пам’яті.
Як повідомляв Укрінформ, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський вчора, 27 листопада, під час спільної пресконференції у Варшаві з главою МЗС України Андрієм Сибігою заявив, що українська сторона підтвердила, що немає жодних перешкод для здійснення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні.
У прийнятій міністрами декларації підкреслюється, що сторони рішуче налаштовані розв’язати спірні питання спільного минулого в ім’я загальнолюдських цінностей і в християнському дусі.