В Україні 60% ВІЛ-інфікованих виявляють на пізній стадії - Центр здоров’я
Про це повідомила фахівець відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції Центру Громадського здоровʼя МОЗ Ольга Климова під час публічної дискусії до Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІДом, передає кореспондент Укрінформу.
«У 2023-24 роках 60% ВІЛ-інфікованих, кого вперше взяли на диспансерний облік, виявилися на пізній стадії. Це означає, що ці люди декілька років не обстежувалися на ВІЛ, не тестувалися і, відповідно, перебували без ліків. Це свідчить про те, що чимало людей все ще нехтують тим, щоб перевіритися на ВІЛ», - сказала Климова.
Водночас, за її словами, цього року кількість тестувань на ВІЛ-інфекцію у закладах охорони здоров’я значно зросла і становила понад 2,5 млн обстежень, що на 1 млн тестувань більше, ніж торік. За 10 місяців цього року на облік взято близько 12 тисяч людей з встановленим діагнозом ВІЛ-інфекція.
«Цього року в Україні щодня реєструється 29 випадків ВІЛ-інфекцій, 8 випадків СНІДу і 3 випадки смертей, зумовлених СНІДом. У 80% ВІЛ-інфекція передавалася статевим шляхом, в інших випадках інфікування ставалося ін’єкційним шляхом», - поінформувала Климова.
За даними ЦГЗ МОЗ, на сьогодні на підконтрольних уряду територіях під медичним наглядом перебуває 137 тисяч ВІЛ-інфікованих. З них 87%, або 118 529 осіб, отримують антиретровірусну терапію (АРТ), завдяки якій 95% хворих перебувають у стані вірусної супресії, не будучи переносниками ВІЛ-інфекції статевим шляхом.
Останнім часом також застосовуються новітні препарати для профілактики ВІЛ, один з яких нещодавно отримала Україна від закордонних партнерів.
«Україна отримала за підтримки донорів препарат довготривалої дії Каботегравір. Це ін’єкція, яка робиться один раз на два місяці людям, які мають значний ризик інфікування ВІЛ-інфекцією», - сказала Климова.
За її словами, українські медичні заклади максимально забезпечуються швидкими тестами з повним алгоритмом тестування, коли одразу виставляється діагноз ВІЛ і призначається лікування.
«На сьогодні 60% протестованих людей у перші сім днів після тестування призначається лікування. Це досить високий показник навіть порівняно з іншими країнами», - наголосила експертка ЦГЗ МОЗ.
Як повідомлялося, Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом відзначають 1 грудня.
За оцінками Центру громадського здоров’я, в Україні проживає близько 245 тисяч людей з ВІЛ. Приблизно 90 тисяч людей досі не знають про свій статус та не отримують необхідного лікування.