Зарівна: Світ має знати про безпрецедентну кампанію викрадення українських дітей і реагувати на неї
Коментуючи Укрінформу обговорення в Радбезі ООН цих питань, у якому Зарівна взяла участь, вона зазначила, що це було перше засідання РБ з 2014 року, «присвячене саме українським дітям».
«Світ має знати про цей злочин, цю безпрецедентну для XXI століття кампанію, про вкрадених дітей», – сказала вона.
Радниця керівника ОП розповіла, що продемонструвала членам Радбезу, як Росія підробляє документи стосовно викрадених дітей.
«Я бачила принаймні реакцію, коли дістала українське свідоцтво про народження Маргарити Прокопенко і показала, що вона народилася в Україні, – сказала вона. – І потім показала російське «свідоцтво про народження», у якому вони збрехали про її місце народження, змінили їй ім’я».
Це справді вразило всіх, додала вона, «бо коли ти показуєш конкретні докази – як було і як стало, – звісно це викликає сильну реакцію», – поділилася враженням Зарівна.
За її словами, вона також розповіла в Радбезі, як діти з Херсонського будинку дитини ховалися в підвалі під церквою, коли місто було окуповане. Проте ФСБ виявило їх, і вони були депортовані в Росію.
«Дуже важливо, щоб усі усвідомили, що Росія розуміє тільки мови з сили», – наголосила Зарівна.
Вона також закликала країни підтримати Міжнародну коаліцію за повернення українських дітей, розповіла про «Монреальське зобов’язання», ухвалене на початку листопада в Монреалі. «Це такий сет зобов'язань, до яких приєднуються країни, які хочуть допомогти нам у поверненні військовополонених, цивільних заручників, зокрема дітей».
Також поінформувала про спеціальну групу країн, створену в Монреалі. «Ключове завдання цієї групи – збирати всю інформацію (про полонених українців, зокрема вивезених дітей, - ред.), тому що Росія не надає доступу не тільки нам, а й міжнародним організаціям».
До цієї групи країн увійшли Аргентина, Хорватія, Естонія і Канада.
За словами Зарівної, оприлюднені нещодавно результати дослідження лабораторії Єльського університету будуть використані як доказ у судових інстанціях щодо воєнних злочинів Росії.
Вона нагадала, що протягом 20 місяців лабораторія вивчала шлях 314 депортованих Росією дітей, 80% яких походять з Донецької області.
«Там є дуже цікаві деталі, – зазначила Зарівна. – Як цих дітей засобами повітряно-космічних сил РФ вивозили й розміщали у 21 локації – у Курській, Ростовській областях».
Уперше в цьому дослідженні фігурують «нові персоналії – п’ятеро російських держслужбовців, зокрема міністр освіти РФ Сергій Кравцов», сказала вона.
«Вони змінюють імена дітей, місця народження, заборонять дітям називатися українцями, розмовляти українською, змушують співати російський гімн, накачують у спеціальних міліарних, військових таборах пропагандою», – зазначила радниця керівника ОП.
Вона додала, що повнолітніх примусово мобілізують і «змушують воювати проти армії власної країни, убивати представників своєї ж нації».
Зарівна розповіла, що гуманітарна програма, створена торік за ініціативою Президента України, Bring Kids Back UA залучає до роботи з повернення дітей громадянське суспільство інших країн. «Наприклад, у Бразилії, Індії, Південноафриканській Республіці працюємо саме через громадянське суспільство, через медіаспільноти, тому що їх це прямо дуже чіпляє… – сказала Зарівна. – Зростаючи всередині громадянського суспільства, розуміння цього підіймається все вище й вище – на рівень людей, що ухвалюють рішення».
Усе це в сукупності, дасть результат, переконана вона. «Ми робимо все можливе й неможливе, щоб повернути наших дітей», – наголосила Зарівна.
Як повідомляв Укрінформ, у середу радниця керівника ОП виступала на засіданні Ради Безпеки ООН, на якому розглядалися проблеми викрадення Росією українських дітей.
Фото: ОП