Надія та тривога: як українці почуваються щодо майбутнього - результати соцопитування
Про це в етері Громадського радіо розповів професор «Києво-Могилянської академії», науковий радник фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, фахівець з міжнародних відносин Олексій Гарань.
Фонд «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провели загальнонаціональне опитування серед українців щодо їхніх почуттів по відношенню до майбутнього. У підсумку, як і в серпні 2022 року, надія залишається на першому місці серед почуттів українців (55%). На другому місці йде тривога (45%), рівень якої з 2022 року зріс.
З чим це пов’язано? З тим, що ми порівнювали результати із серпнем 2022 року. Тоді росіяни вже були розбиті під Києвом і, власне, ми готувалися до контрнаступу, який теж завершився успішно. Це було трошки пізніше – під Харковом і Херсоном. І тоді ситуація виглядала дуже оптимістичною, такою, що ми зможемо звільнити наші землі найближчим часом. А зараз ми бачимо, що ситуація перейшла у війну на виснаження.
На третьому місці серед почуттів іде оптимізм (29%), рівень якого дещо впав, порівняно з 2022-м, коли його відчували 38% респондентів. На четвертій позиції – страх (26%), рівень якого підріс з 16% у 2022-му. Тут слід зазначити, що при опитуванні одна людина могла обрати кілька емоцій.
ПРО ПЕРЕМОВИНИ З РФ
Опитування «Демократичних ініціатив» включало, зокрема, питання можливих перемовин із Росією. Так, 73% українців вважають, що Росія має виконати певні умови, аби Україна погодилася на початок мирних переговорів. Які це умови? Серед тих, хто вважає, що РФ має виконати певні умови, 46,5% зазначають, що це має бути виведення Росією військ з усієї території України в міжнародно визнаних кордонах. Варто зазначити, це надто оптимістичний варіант, який не виглядає реалістичним нині.
Більша частина (54%) вважає, що для початку мирних переговорів потрібне припинення з боку РФ обстрілів українських територій, які наразі не є окупованими й де не ведуться бойові дії.
Тобто це говорить про те, що в українців є бажання, щоб Росія відвела війська з окупованих територій. Але водночас ми розуміємо, що, можливо, на даному етапі треба рухатися якимись кроками до можливого перемир’я.
ДОДАТКОВО
Нагадаємо, фонд «Демократичні ініціативи» публікував опитування серед українців щодо перемовин з РФ в серпні цього року. Тоді близько 32% українців вважали, що переговори про мир з Росією можливі тільки після того, як усі окуповані території будуть звільнені. 19% допускали переговори винятково заради звільнення полонених і заручників. Ще 18% вважали неприйнятним і неможливим проведення жодних переговорів. А 20% людей вважали, що можна було б починати перемовини без особливих передумов.
Також тоді 44% українців вважали, що в українському суспільстві є єдність (хоча з них вважали, що мова про повну єдність – 10%, а решта 34% – скоріше схилялися до думки, що є єдність). Утричі менше респондентів (15%) вважали, що в Україні варто говорити про роз’єднаність. Разом з цим третина українців (36%) вважала, що в суспільстві «у рівній мірі є елементи єдності та роз’єднаності».
Повністю розмову можна прослухати у доданому аудіофайлі на вебсайті Громадського радіо
Олексій Гарань, доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий радник Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама