Культура, спорт і освіта: чого вдалося досягти за минулий рік
Найбільше для нашої спільної мети роблять солдати й офіцери, наші захисники і захисниці. Безумовно, їхня роль у нашій боротьбі – ключова.
Ми ж працюємо на своєму місці для того, щоб домогтися дипломатичної перемоги, отримати зброю і фінансову підтримку.
Що нам вдалося зробити за минулий рік?
КУЛЬТУРА ТА РЕЛІГІЯ
Минулого року Україна домоглася включення до списку нематеріальної спадщини UNESCO писанкарства і кобзарства. Я вже детально писала, чому це важливо і що це дає з точки зору культурної дипломатії. Насправді це те, що утверджує українську культуру у світі та дає змогу домагатися підтримки України.
Минулого року вперше український фільм отримав премію «Оскар»: стрічка «20 днів у Маріуполі» перемогла у номінації «Найкращий документальний фільм». Весь минулий рік ми демонстрували «20 днів у Маріуполі» через українські посольства в десятках країн світу. Безумовно, це допомогло нам у нашій адвокаційній роботі з отримання зброї та матеріальної допомоги.
Проєкт «Культура vs війна» («Culture vs war»), реалізований у 94 містах 38 країн світу (понад 200 подій, 10 зарубіжних турів із кінопоказами, фотовиставками та дискусіями, 44 перемоги та нагороди на міжнародних фестивалях протягом 2024 року).
Реліз фільму «Родинний альбом» режисерки Марини Ткачук у Раді Європи та Європарламенті у Франції, а також його покази в Німеччині, Португалії, Іспанії, на Кіпрі. Фільм висвітлює правдиву інформацію про історію Голодомору та події сучасної російсько-української війни.
Українські стрічки, зокрема «Ти – Космос» Павла Острікова, «БожеВильні» Дениса Тарасова, «Назавжди-назавжди» Анни Бурячкової, «Сірі бджоли» Дмитра Мойсеєва та інші відзначені нагородами міжнародних кінофестивалів.
Важливим голосом України у світі були гастролі національних колективів України за кордоном, зокрема Національного ансамблю танцю України імені Павла Вірського, Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки та інших.
Національний ансамбль солістів «Київська Камерата» під егідою канадсько-американського диригента з українським корінням Кері-Лінн Вілсон дебютував у Карнегі-Холі в Нью-Йорку (США) з концертом, у якому лунали твори виключно українських композиторів.
Національний художній музей України організував найбільший показ картин українських художників 1900-1930 років «В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні» у віденському Бельведері та в Королівській академії мистецтв у Лондоні.
Театральний рік характеризувався повними залами та аншлагами в багатьох театрах країни.
Феноменом 2024 року стала постановка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка «Конотопська відьма». Указом Президента України за створення вистави режисерові Івану Уривському та творчій групі присуджено Національну премію України імені Тараса Шевченка 2024 року. «Конотопська відьма» зібрала понад 40 млн гривень для ЗСУ. Фрагмент вистави показали у Швейцарії в перший день роботи Саміту миру.
Проєкт «Кіно заради Перемоги!» реалізований у 23 областях України та у Києві (понад 2 тисячі показів 75 українських фільмів) для військових, внутрішньо переміщених осіб та громад.
Під патронатом Президента України проведено кінофестиваль фільмів, знятих під час російсько-української війни – «Cinema for victory». До журі фестивалю увійшли Шон Пенн, Абель Феррара, Лієв Шрайбер та інші знаменитості. Фестиваль дозволив організувати показ фільмів про війну за кордоном у країнах, які підтримують Україну.
Президент України ініціював Закон України «Про застосування англійської мови в Україні», яким визначено статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні. Законом визначаються категорії посад, кандидати на зайняття яких зобов'язані володіти англійською мовою, а також особливості застосування англійської мови в роботі органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підрозділів екстреної допомоги населенню, під час перетинання державного кордону України, у сферах освіти, культури, транспорту, охорони здоров'я.
Торік в Україні вперше відбувся Національний молитовний сніданок під патронатом Президента України. Захід зібрав понад 800 учасників із 15 країн світу. Молитовний сніданок об'єднав політиків, духовних лідерів та представників різних сфер життя, щоб помолитися за Україну, перемогу та справедливість. На заході виступили міжнародні гості, зокрема спікер Палати представників США Майк Джонсон та колишній віце-президент США Майк Пенс. Вони підтримали Україну в боротьбі за мир і свободу.
СПОРТ
За підтримки Офісу Президента України в Парижі в залі Trabendo, що в парку La Villette, під час Олімпіади було відкрито Український Дім Volia Space поряд із Домами 15 країн Європи.
У липні напередодні Олімпіади Міністерство молоді та спорту України, Національний олімпійський комітет України та Офіс Президента України спільно з Асоціацією «Дивись українське!» створили масштабний культурний проєкт The Will to Win, який розповідав про шістьох спортсменів, зокрема й учасників Олімпіади: про них зняли документальні фільми та зробили виставку їхніх фотографій. Знімав Сергій Михальчук, переможець Берлінале, номінант на премію «Оскар».
Фільм розповідав про мужність українських спортсменів, про їхню волю до перемоги. Він – про спортсменку з Бахмута Юлію Левченко, яка лишилася рідної домівки. Про маленьку спортсменку Сашу Паскаль, яка через російське бомбардування втратила ногу. Про тенісиста Сергія Стаховського, який пішов служити в підрозділ «А» СБУ. Проєкт представили в Парижі в межах українського Volia Space. Потім його демонстрували в багатьох європейських країнах.
15 липня було проведено мітинг у Парижі, де 1,5 тисячі людей пройшлися у футболках з іменами загиблих українських спортсменів. Слідом за цим хвиля подібних мітингів з вимогою покарати росію за вбивства спортсменів, а також підтримати Україну зброєю і фінансово прокотилися багатьма містами, включно з Нью-Йорком і Лондоном.
Загалом проєкт The Will to Win і комунікаційну кампанію, присвячену Олімпіаді, побачили понад 80 млн осіб у світі.
У Парижі наші олімпійці показали найкращий результат за останні 12 років, здобули 12 медалей, з яких 3 золоті, 5 срібних та 4 бронзові. Збірна посіла 22 загальнокомандне місце і за кількістю здобутих нагород увійшла стала 17-ою. У медальній скарбничці паралімпійців – 82 нагороди, з яких 22 золоті, 28 срібні та 32 бронзові медалі. Це 7 загальнокомандне місце та 5 місце за загальною кількістю здобутих нагород.
ОСВІТА
Головною метою реформи освіти є створення такої системи, яка б сприяла тому, щоб школярі та студенти хотіли залишитися всередині країни та здобувати освіту тут. А ті, хто вже виїхав, захотіли б повернутися.
Йдеться насамперед про престиж української освіти.
Минулого року ми зробили кілька кроків у цьому напрямку.
У нас уже є десять ВНЗ, що видають для студентів, які в них навчаються, одночасно й дипломи британських навчальних закладів. Тут співпрацюють Сумський національний аграрний університет і Королівський аграрний університет; Херсонська державна морська академія та Плімутський університет; Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу та Лондонський університет Саут-Банк; Національний університет «Львівська Політехніка» та Університет Ноттінгем-Трент; Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця та Університет Абертей; Український католицький університет та Ноттінгемський університет; Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого та Університет Едж Хілл; Український державний університет залізничного транспорту та Університет Західної Шотландії; Університет імені Альфреда Нобеля та Університет Ковентрі; Харківський національний університет радіоелектроніки та Університет Ворик.
Цього року ми продовжимо розпочате. Насамперед з'явиться ще більше зарубіжних ВНЗ, що видаватимуть дипломи нашим студентам, які закінчують українські інститути. Також готується велика програма приїзду в українські ВНЗ західних професорів і прочитання ними лекцій. Одним із перших стане відомий історик Тімоті Снайдер, далі буде ще більше тьюторів першої величини.
Ми також готуємо масштабну реформу ПТУ та інститутів, включно з відкриттям нових, сучасних навчальних приміщень, гуртожитків, лабораторій, стадіонів тощо. На це вже знайдено донорське фінансування.
Якщо все піде так, як ми задумали, за 2-3 роки наша освіта буде набагато престижнішою, ніж польська або словацька.
І наостанок нагадаю про ще одне досягнення. У грудні міжнародна платформа UNITED24 зібрала максимальний рекорд коштів для допомоги Україні за весь час свого існування. Грудень приніс для України половину суми від річного показника – понад 160 мільйонів доларів.
Це дуже короткі підсумки року.
Цього року наші плани – посилити культурну, релігійну та спортивну дипломатію.
Зміцнити відносини з адміністрацією Президента США Дональда Трампа та з Республіканською партією. А також збільшити обсяги підтримки з боку Європейського Союзу.
Працюємо!
Олена Ковальська, заступник керівника Офісу Президента України
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама