Повернути українців додому після війни можна за допомогою економічних програм - експерт
Таку думку в інтерв’ю Укрінформу висловив економіст та експерт з питань міграції Андрій Гайдуцький.
«Якщо без популізму і демагогії – то практично всі інструменти повернення мігрантів мають форму економічних програм (фінансово-банківські, іпотечні, страхові, інвестиційні, пенсійні програми тощо). Вони базуються на стимулюванні залучення заощаджень мігрантів у формі грошових переказів», – розповів він.
Мігранти, за словами економіста, мають певні цілі, що вкладаються в міграційний цикл. Він може тривати 3-15 років, після яких люди ухвалюють рішення повернутися на Батьківщину чи осісти поза нею.
«Коли у мігранта підходить до завершення його міграційний цикл (він досяг поставлених цілей), а на Батьківщині в нього накопичилась достатня сума коштів (чи на них придбано необхідні активи, відкрито бізнес тощо), він без глибокого вагання приймає рішення про повернення на Батьківщину, адже в країні працевлаштування його нічого не стримує», – пояснив Гайдуцький.
Водночас інші програми, які базуються на соціальному, а не економічному, ефекті (безкоштовне житло, неринкові зарплати, надто пільгові кредити тощо), на думку експерта, ефекту не дають.
«Це все переважно популістичні "плюшки", які не можуть тривати довго, мають короткостроковий ефект, який тільки негативно впливає на імідж влади. Досвід інших країн показує, що такі "плюшки" швидко припиняються через брак коштів в бюджеті чи зміну наративу у політичних колах», – зазначив Гайдуцький.
Як повідомлялося, 9 січня віцепрем’єр-міністр – міністр національної єдності Олексій Чернишов заявив, що в Україні деякі індустрії, зокрема сфера ОПК, гостро потребують фахівців, тому держава готова бронювати від військової служби тих українських чоловіків, які готові повернутися з-за кордону додому і працювати на економіку країни.
Раніше, 3 січня, Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд активізує роботу зі створення сприятливих умов для повернення українців, зокрема Міністерство єдності має цього року представити напрацювання у цій сфері.