Модульні клініки: від Донеччини до Чернігівщини надають первинну меддопомогу

Модульні клініки: від Донеччини до Чернігівщини надають первинну меддопомогу

Укрінформ
У дев’яти областях за короткі терміни зведено 29 мобільних сучасних закладів, скоро відчинять двері пацієнтам ще 12

Щодня і щоночі ворог не шкодує зброї, щоб нищити Україну. Вже зруйновано вщент 300 медзакладів, пошкоджено впонад шість разів більше. І при цьому запит на медичну допомогу у період повномасштабної російсько-української війни тільки зростає.

Тим часом вже встановлено 29 модульних клінік для надання первинної допомоги. Вони працюють, зокрема, в Миколаївській, Сумській, Харківській, Донецькій, Херсонській областях.

Відео дня

Як швидко зводяться такі пункти надання медичної допомоги? Як вони облаштовані і хто там працює? Скількох пацієнтів консультують та лікують в таких тимчасових закладах? Щоб отримати відповіді, Укрінформ поспілкувався міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком і головою офісу ВООЗ в Україні доктором Ярно Хабіхтом

КЛІНІКИ НА ДЕСЯТИЛІТТЯ, ЯКІ МОЖНА 5 РАЗІВ ПЕРЕМІЩУВАТИ

Збірні модульні споруди для надання первинної медичної допомоги встановлюють у постраждалих районах України. В окремих випадках вони навіть супроводжують внутрішньо переміщених українців у безпечніші області з прифронтових територій.

Модульні клініки – це для швидкого відновлення надання людям якісних медичних послуг у надзвичайних ситуаціях, які безперервно продукує війна. Переваги таких закладів первинної медичної допомоги (ПМД) – швидке розгортання, гнучкість, масштабованість та невисока вартість.  

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. Фото Євгена Котенка.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. Фото Євгена Котенка.

«Російські терористи щодня свідомо нищать цивільну інфраструктуру України, зокрема й медичну. Наразі вже пошкоджено 1971 об’єкт медзакладів та ще 300 зруйновано вщент без можливості відновлення, – констатує Укрінформу міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – МОЗ разом із ВООЗ та іншими партнерами працює над тим, аби українці попри все мали доступ до необхідних медичних послуг, зокрема, і на первинному рівні. Особливо акцент на тих територіях, які були деокуповані та найбільше постраждали від війни».

Модульні клініки розраховані на повну автономність, мають власне електро- та водопостачання, розповідають у МОЗ України. На все обладнання та конструкцію надається гарантія мінімум 12 місяців, яка покриває як саму будівлю (панелі, двері, вікна), так і всі механічні, електричні та сантехнічні системи.

Перший заступник міністра охорони здоров’я України Сергій Дубров  і представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт (у центрі) біля модульної амбулаторії. Фото: ВООЗ Україна.
Перший заступник міністра охорони здоров’я України Сергій Дубров і представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт (у центрі) біля модульної амбулаторії. Фото: ВООЗ Україна.

«Встановлені ВООЗ модульні медичні заклади сприяють продовженню доступу до медичної допомоги в прифронтових регіонах, де медичні заклади зазнали пошкоджень, – констатує представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт. Доктор також повідомив: «З 24 лютого 2022 року ВООЗ верифікувала понад 2200 атак на систему охорони здоров’я – медичні заклади, медичний транспорт, склади, лабораторії та інше. Доступне медичне обслуговування є однією з основних умов, щоб люди в прифронтових громадах почувалися безпечніше. Саме тому, у координації з МОЗ України, ВООЗ запустила цей проєкт, щоб люди, у тому числі внутрішньо переміщені особи, могли були більше захищені і могли повернутися до своїх громад».

«Наразі встановлено вже 29 модульних конструкцій, які працюють в Миколаївській, Сумській, Харківській, Донецькій, Херсонській, Одеській, Чернігівській, Київській та Житомирській областях, – повідомив Укрінформу глава МОЗ Віктор Ляшко. – Ще 12 модульних конструкцій у процесі виготовлення та/або встановлення. Це рішення є тимчасовим, однак воно здатне оперативно та ефективно розв’язати нагальні питання доступності медичної допомоги вже зараз».

Термін експлуатації модульних клінік закладається мінімум на 10 років. Конструкція та оболонка збірних модулів розраховані на щонайменше 5 циклів переміщення, якщо виникає така необхідність.

З ТОРЕЦЬКА АМБУЛАТОРІЯ ПЕРЕМІСТИЛАСЯ НА ЖИТОМИРЩИНУ, ОБСЛУГОВУЄ ВПО ТА МІСЦЕВИХ МЕШКАНЦІВ

Ганна Рябова, директорка Центру сімейної медицини міста Торецька Донецької області розповідає, що їхня мережа донедавна складалася з семи амбулаторій. До них через вимушене переміщення людей з громади унаслідок війни додалися ще дві новостворені – у Дніпрі та Києві.

Дві із загалом дев’яти амбулаторій – модульні. Одна з них залишається у Торецьку, її використовують як пункт евакуації людей. Іншу через небезпеки боїв та постійних обстрілів перемістили на Житомирщину.

Ганна Рябова розповідає, що торецьким медикам і мешканцям міста ВООЗ надавала гуманітарну допомогу ще до повномасштабного вторгнення, з 2016-2017 років. Відразу після 24 лютого 2022-го ВООЗ, отримавши запити на найнеобхідніші ліки, гігієнічні засоби тощо, – оперативно їх доставляла.

Через кластер охорони здоров’я Торецьк сформував запит до ВООЗ і МОЗ України про  необхідність зведення у місті модульного закладу – у районі, де не було амбулаторії. «І через деякий час, у 2023 році, ми отримали повністю оснащену модульну амбулаторію з модульним укриттям. Туди приходять люди, там приймає сімейний лікар, роздають ліки», – розповідає директорка Центру сімейної медицини міста, яке продовжують несамовито знищувати російський ворог.

У кабінеті переміщеної з Торецька модульної амбулаторії на Житомирщину. Фото надане Ганною Рябовою.
У кабінеті переміщеної з Торецька модульної амбулаторії на Житомирщину. Фото надане Ганною Рябовою.

Переміщена минулого року на Житомирщину з Торецька модульна амбулаторія забезпечує медичну первинну допомогу переселенцям із Донеччини і місцевим мешканцям. А також супроводжує пацієнтів з важкими невиліковними захворюваннями та їхні родини, допомагаючи впоратися з болями і стресом. Заклад у Житомирській області також є медичним пунктом прийому цивільних внутрішньо переміщених осіб у ланцюгу евакуаційного маршруту із прифронтової зони. 

«Наша модульна амбулаторія, переміщена з Торецька, красиво вписалася у мальовничі пейзажі Житомирщини, – додає Ганна Рябова. – Обслуговуємо переміщених осіб, десь 3,5 тисячі жителів місцевої громади. Тут працюють два лікарі. Щотижня чи через тиждень долучаються психологи із Житомира і Києва. Організовуємо також дистанційні консультації з вузькопрофільними спеціалістами».

Одна з лікарів – Ірина Веніамінівна, яка евакуйовувала своїх пацієнтів із Торецька, продовжує донині це робити десь раз на два тижні. Вона надає допомогу людям з невиліковними захворюваннями.

Нещодавно евакуювали, наприклад, лежачого 68-літнього чоловіка після складного  інсульту із трохи молодшою дружиною і дорослим сином з інвалідністю першої групи, стан здоров’я якого важкий. «Дуже багато таких родин. Вони хочуть на новому місці залишатися зі своїми лікарями і мешканцями громади, з якої виїхали. Тож наша переміщена модульна амбулаторія у період війни є центром підтримки таких людей», – каже співрозмовниця.

МОДУЛЬНІ КЛІНІКИ ЗВОДЯТЬ ЗА КІЛЬКА ТИЖНІВ ЗА НАЦІОНАЛЬНИМИ І МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ

Модульні клініки зводять за кілька тижнів.
Модульні клініки зводять за кілька тижнів.

Перші пілотні модульні клініки в Україні у період повномасштабної війни – від планування до завершення облаштування – звели за термін менший, ніж 3 місяці – розповідають у МОЗ України. Для наступних об'єктів  звичним стало встановлення –  за кілька тижнів (!). І це не варіанти «тяп-ляп».

Модульні приміщення для надання первинної медичної допомоги будуються відповідно до національних будівельних норм (ДБН). Враховуються всі вимоги для закладів охорони здоров'я і специфічні стандарти щодо доступності, пожежної безпеки, теплової ефективності та інженерних систем.

Окрім українських норм, при будівництві дотримуються міжнародних стандартів ВООЗ щодо інфекційного контролю, водопостачання та санітарії (WASH FIT), а також враховуються вимоги екологічної безпеки (ISO 14001) та стандарти доступності для людей з інвалідністю.

Модулі виготовляються в контрольованих заводських умовах. До 60% будівництва забезпечується на заводі. Потім на визначеному місці команда-підрядник закладає фундамент і встановлює модулі.

У модульних медзакладах комфортно медикам і пацієнтам.
У модульних медзакладах комфортно медикам і пацієнтам.

Відповідно до українських нормативів, були обрані дві «готові до використання» повністю обладнані моделі, розповідають у профільному міністерстві. Одна з них – із двома оглядовими кабінетами, інша – з чотирма. Більше того, проаналізували роботу 15 перших модульних клінік – і ще дещо вдосконалили моделі для українських умов воєнного стану, повідомляють у МОЗ.

«ВООЗ запустила проєкт зі встановлення двох типів модульних закладів: перший – відділення первинної медичної допомоги, а другий тип – модульні станції для бригад екстреної медичної допомоги (ЕМД), що включають кімнату відпочинку для бригад швидкої медичної допомоги», – уточняє представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.

Модульні заклади забезпечені потрібними медикаментами.
Модульні заклади забезпечені потрібними медикаментами.

Модульні простори оснащують необхідними меблями, приладами для діагностики, медикаментами. Електрокардіографію пацієнтам роблять тут. Хто того потребує, тому встановлюють холтерівські монітори для діагностики серцево-судинної системи.

НА ЧЕРНІГІВЩИНІ МОДУЛЬНА АМБУЛАТОРІЯ ОБСЛУГОВУЄ ПОНАД ТРИ ТИСЯЧІ ПАЦІЄНТІВ

Модульна амбулаторія у Чернігівській області. Фото надала  Інна Кондратьєва.
Модульна амбулаторія у Чернігівській області. Фото надала Інна Кондратьєва.

Одна з модульних амбулаторій працює на Чернігівщині, у селі Чемер. Там ще після Другої світової війни дільничну лікарню розмістили у приватному маєтку, збудованому аж у 1890 році. У березні 2022 року внаслідок російського авіа бомбардування у приміщенні з’явилися глибокі тріщини, повідпадала плитка, було пошкоджено вікна. Почала протікати покрівля.

Спочатку підлатати будівлю намагалися власними силами, залучали допомогу підприємців, благодійників і громади. Але вже наступні осінь та зима змусили зрозуміти, що без капітального ремонту у старому приміщенні, поруйнованому сучасною російсько-українською війною, якісно надавати медичну допомогу людям практично неможливо.

Через Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації у листопаді 2023 року звернулися до МОЗ України з обґрунтуванням потреби вирішити проблему. Чемеру запропонували облаштувати сучасну мобільну амбулаторію. Почали її встановлювати 10 серпня 2024 року. А за місяць – вона уже приймала перших пацієнтів.

Інна Кондратьєва (у центрі) з колегами. Фото надане співрозмовницею.
Інна Кондратьєва (у центрі) з колегами. Фото надане співрозмовницею.

«Люди дуже задоволені, – коментує Інна Кондратьєва, гендиректорка комунального некомерційного підприємства «Козелецький центр первинної медико-санітарної допомоги», до якого входить Чемерська амбулаторія. – Окремий генератор, кондиціювання, витяжна система, водовідведення, безбар’єрний доступ – відразу отримати такий комплекс ми навіть не мріяли».

У Чемері працюють терапевт і педіатр, три медсестри. У розпорядженні амбулаторії є власний новий автомобіль. Обслуговують більш як три тисячі жителів Кіптівської територіальної громади.

«У 2023 та 2024 роках Всесвітня організація охорони здоров'я встановила 29 модульних закладів первинної медичної допомоги та станцій для бригад екстреної медичної допомоги в 7 областях, – повідомив  представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт. – Середня вартість встановлення та облаштування закладу становить близько 100 000 – 200 000 доларів США, залежно від розміру. ВООЗ встановлює обидва типи модульних закладів за фінансової підтримки Європейського Союзу, Німеччини та Українського гуманітарного фонду. Дякуємо нашим партнерам за підтримку роботи ВООЗ в Україні. Протягом 2025 року ми плануємо встановити ще близько 20 модульних закладів».

Представник ВООЗ в Україні зазначив, що для сприяння розвитку національної економіки, українських підрядників заохочують брати участь у тендерах. «Тож минулого року ми використовували модулі українського виробництва, а встановлювали їх українські компанії та команда ВООЗ», – повідомив Ярно Хабіхт.

Валентина Самченко, Київ

Фото Укрінформу, надані представництвом ВООЗ в Україні та співрозмовницями.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: