Грип В: він витіснив COVID-19, але хворіти на нього не легше

Грип В: він витіснив COVID-19, але хворіти на нього не легше

Укрінформ
Саме нині, у другій половині березня, Україна переживає сплеск цього небезпечного захворювання

В Україні в епідсезоні 2024-2025 років, у порівнянні з попереднім, COVID-19 трапляється значно рідше, можна сказати, що його витіснив звичайний грип. Водночас за останні тижні зросла кількість хворих на грип В, який наразі становить майже 100% серед тих, хто захворів і перебіг цієї напасті буває важкий.

В Україні триває дуже складний епідеміологічний сезон, пов’язаний із поширенням грипу та ГРВІ при залишках COVID-19. За даними Міністерства охорони здоров’я, наприкінці березня рівень захворюваності демонструє тенденцію до зниження, однак ситуація все ще викликає занепокоєння. За словами експертів, в Україні протягом всього сезону домінував вірус грипу А, проте останні два тижні відзначилися різким зростанням випадків грипу B (лінія Victoria), який наразі становить майже 100% серед тих, хто захворів.

Відео дня

В соцмережах люди розказують, що цей грип легко передається від однієї людини до іншої і часто відзначається важким перебігом: одразу піднімається температура, сильно пече в грудях і мучить страшенний кашель та слабкість. 

Свіжий приклад. 20 березня із Запоріжжя до Києва на гелікоптері доставили 11-річну дівчинку, яка захворіла на грип – і за п’ять днів у неї відмовили легені. Батьки звернулися до Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні, але попри всі зусилля лікарів стан дівчинки швидко погіршувався. Єдиним шансом на порятунок було застосування «зовнішньої легені» – методики екстракорпоральної мембранної оксигенації (ЕКМО) (працює як протез – не лікує, проте дає час для відновлення). Причиною важкого стану Асі став респіраторний дистрес-синдром важкого ступеня – ускладнення пневмонії, при якому рівень кисню в крові критично знижується, а вуглекислоти – зростає. У випадках, коли інші методи лікування не приносять покращення, лікарі застосовують ЕКМО.

В Охматдиті українські медики виграли час на відновлення легенів дівчинки. Сьогодні Ася вже опритомніла й може дихати самостійно. Дитина ще лікується, але лікарі обережно сподіваються, що незабаром зможуть повністю відключити її від підтримки.

Що саме за грип зараз уражає людей, який перебіг хвороби, її наслідки і як захиститися? 

За словами доктора медичних наук, лікаря-імунолога Андрія Волянського  зараз на спад по Україні йде захворюваність на ГРЗ в цілому. Проте кількість випадків грипу наразі зростає. Поточний епідеміологічний сезон є дуже важким. Зараз в Україні домінує грип А. У рівній пропорції це пандемічний штам H1N1 та другий варіант грипу – H2N3. Проте у другій половині березня різко зростає кількість випадків захворювання на грип В (Victoria) – майже 100%.

Всі ці варіанти штамів відповідають вакцинам, які застосовувалися, але перебіг захворювання саме в цьому сезоні набагато важчий і значно вища летальність, наголосив доктор медичних наук.

Серед основних причин складної ситуації є низький рівень вакцинації населення – менше 1% українців отримали щеплення. Крім того, багато пацієнтів запізно звертаються за медичною допомогою, що ускладнює лікування.

 «Грип В має характерну ознаку – він швидко "спускається" в легені. Людина може померти на 5–6 день з початку захворювання», – підкреслив лікар-імунолог.

Водночас випадки захворювання на COVID-19, за його словами, зустрічаються значно рідше, ніж торік. Тоді спостерігалась одночасна активація грипу й COVID. Зараз приблизна частка позитивних зразків на COVID – 5–6%. Водночас на грип або риновірус – понад 10%. Також його перебіг став достатньо легким. На сьогодні COVID – це варіант гострого респіраторного захворювання,

За даними гендиректора Центру громадського здоровʼя Михайла Росада за епідсезон 2024/2025 року вже зафіксовано понад 70 летальних випадків від грипу та ГРВІ (станом на 19.03).

Водночас гендиректор Центру наголосив, що попри те, що кількість летальних випадків більша порівняно з минулим епідсезоном (за весь минулий сезон було 58 летальних випадків, – ред.), показники захворюваності не перевищені. Вже другий тиждень поспіль спостерігається зниження захворюваності на грип та ГРВІ. «Хоча епідпоріг поки що перевищений, але є чітка тенденція до зниження захворюваності», – зазначив Росада.

Він теж зауважив, що особливість поточного епідсезону полягає в тому, що вірус грипу витіснив COVID-19, і саме вірус грипу викликає найтяжчі клінічні перебіги захворювання.

Як зазначають у МОЗ, станом на 26.03 вірус грипу циркулює в 21 регіоні країни. Наразі перевищення епідпорогу середнього рівня зареєстровано у 10 областях: Волинській, Житомирській, Львівській, Київській, Кіровоградській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Черкаській та Чернівецькій. Ще у п'яти областях – Вінницькій, Івано-Франківській, Одеській, Сумській та Чернігівській – зареєстрований низький рівень. В інших областях України та у Києві ситуація стабільна, спостерігається передепідемічний рівень. У порівнянні з минулим епідсезоном захворюваність тут навіть на 9,4% нижча.

Загалом із початку епідсезону з 30 вересня 2024 року по 23 березня 2025 року на ГРВІ перехворіло 3 703 067 осіб, що на 4,9% менше аналогічного періоду сезону 2023-2024 років.

Що таке грип В, як він передається і хто в групі ризику? 

Вірус грипу B викликає сезонні спалахи захворювання практично щозими. Існує дві основні генетичні лінії грипу B: B/Victoria і B/Yamagata. Обидва ці варіанти циркулювали серед людей в останні десятиліття.

Вірус грипу B (Influenza B virus) менш мінливий і поширений виключно серед людей. Він не викликає пандемій, але може спричиняти серйозні сезонні епідемії. Грип B не має підтипів, але поділяється на дві основні лінії:

B/Victoria

B/Yamagata (у 2020 році фактично зник із циркуляції).

​Грип B частіше вражає дітей та підлітків і може спричиняти важкі ускладнення.

Шляхи передачі вірусу грипу B нічим не відрізняються від інших респіраторних вірусів грипу – повітряно-крапельний. Тому нагадуємо загальновідоме: дуже важливо прикривати рот під час кашлю, мити руки, дотримуватися соціальної дистанції.

Тут теж нічого нового, але ми підкреслюємо, що до групи підвищеного ризику належать:

-  Діти молодшого віку. Особливо вразливі діти до 5 років, а найбільше – малюки до 2 років.

-  Люди похилого віку. Вік 65+ років асоціюється з вищим ризиком госпіталізації та смерті від грипу через ослаблений імунний захист.

-  Люди з хронічними захворюваннями.

-  Вагітні жінки.

-  Люди з імунодефіцитом.

-  Медичні працівники та інші особи, які часто контактують із хворими.

Як відрізнити грип B від ковіду, звичайної застуди та інших ГРВІ?

Початок грипу В, як правило, гострий, раптовий. Людина може буквально за кілька годин перейти від відчуття повного здоров'я до вираженого нездужання. Важлива відмінність грипу від більшості інших ГРВІ (застуди) – це раптовість і вираженість симптомів.

Перші симптоми грипу В, які, втім, характерні й для типу А:

- Висока температура – часто вище 38°C, яку важко збити і тримається вона до тижня; супроводжується ознобом. Лихоманка виникає майже завжди за грипу (у дорослих застуда зазвичай не дає високої температури).

- Озноб, ломота в тілі, біль у м'язах і суглобах. Пацієнти часто описують, що «ломить усе тіло», сильна слабкість.

- Головний біль – нерідко сильний, особливо в лобовій ділянці та очницях.

Сухий кашель і біль у горлі можуть з'являтися з перших годин або трохи пізніше.

- Загальне відчуття сильної розбитості, втоми, яке може тривати близько тижня. 

Важливо зазначити, що більшість випадків грипу B за відносно легкого або середньотяжкого перебігу може лікуватися вдома. Тут теж нічого нового. За рекомендаціями ВООЗ і CDC, якщо у вас грип без ускладнень, важливо залишатися вдома, відпочивати, пити достатню кількість рідини та за необхідності приймати симптоматичні засоби (противірусні препарати, жарознижуючі, протизапальні, відхаркувальні засоби). Але у разі погіршення стану здоров’я обов’язково зверніться до лікаря.

Як захиститися від грипу B?

Профілактика грипу багато в чому універсальна для всіх типів і загальновідома: вона включає вакцинацію і заходи, що перешкоджають поширенню вірусу. Крім вакцини, є комплекс нескладних заходів, які знижують імовірність передачі вірусу:

- Мийте руки часто з милом не менше ніж 20 секунд, особливо після вулиці, транспорту, перед їдою й після контакту з потенційно зараженими поверхнями. - Якщо немає можливості помити – використовуйте спиртовий антисептик для рук.

- Прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання.

- Не торкайтеся обличчя немитими руками.

- Дезінфікуйте поверхні, особливо якщо вдома хтось хворий.

- Уникайте близького контакту з хворими.

- Носіть маску в сезон епідемії

- У період епідемії уникайте людних приміщень.

- Регулярно провітрюйте приміщення, проводьте вологе прибирання.

- Включіть у свій раціон достатню кількість вітамінів, мікроелементів і білка.

- Вакцинопрофілактика повинна бути проведена за кілька тижнів до початку епідемії.

І ще. В Україні, на жаль, дуже мало людей вакцинується – приблизно 0,5% населення. Проте, як радять експерти, навіть у березні, в пік сезону, можна зробити щеплення. Бережіть себе і будьте здоровими.

Мар’яна Рабченюк, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: