Розминка перед чемпіонатами світу. Мессі і Роналду «грають у шахи»
Дуже зрідка бувають такі збіги – 20 листопада водночас почалися два чемпіонати світу – з футболу та командний – з шахів. Звичайно, за масштабом їх годі й порівнювати. Футбольний форум, можливо, є однією з найпривабливіших подій у світі. Шаховий же турнір, та ще й із скороченим контролем викликає інтерес лише у прихильників цієї мудрої гри.
Проте, спробу зв’язати футбол і шахи зробив голова всесвітньо відомого бренду Louis Vuitton. Перед стартом футбольного чемпіонату (про шаховий, маестро, можливо, і не чув) він провів унікальну рекламну акцію. У ній взяли участь дві найвидатніші зірки сучасного світового футболу – Ліонель Мессі та Кріштіану Роналду. Аргентинець і португалець уперше зробили спільний знімок, які журналісти назвали «зображенням століття». Обидва футболісти опублікували фотографію у своїх соцмережах, і за першу годину вона зібрала понад 20 мільйонів переглядів.
Отож, Мессі з Роналду грають у шахи на валізі відомого бренду, а саме фото підписано: «Перемога – це стан розуму». Автор знімку стала відомий фотограф (чи фотографиня, як нині модно казати) Енні Лейбовіц.
Сам по собі факт їхнього спільного фото – вже є чимось надзвичайним. Два найкращих футболісти ХХІ століття, два найзапекліших конкуренти, сидять і спокійно грають у шахи.
Можливо, тут є прихований натяк: хто переможе, той стане чемпіоном світу в Катарі. Проте, проаналізувати цю партію – нелегке завдання навіть для шахових фахівців. Як слушно замітив відомий шаховий оглядач Дмитро Нагорний, або ж шахівниця має більше клітин, ніж 64, або поле а1 – біле.
Підемо далі. Серед наявних фігур у білих є зайвий слон. Тобто, в них – виграшна позиція. Проте, якщо зауважити, що аргентинець затуляє рукою частину шахівниці, можна припустити, що на тих клітинках, які ми не бачимо, розташовані чорні фігури… Словом, знайти шаховий сенс у цьому дуже важко…
Утім, можливо, це враження оманливе. Дехто вважає, що ця позиція взята з партії чемпіона світу Магнуса Карлсена та американця Хікару Накамури, яку вони зіграли в норвезькому Ставангері в 2017 році. На фотографії шахівниця видна не настільки чітко. Це й дало можливість припустити, що в лівому куті білих розташоване неправильне поле. До того ж, я не бачу на знімку білого пішака на полі, який був у тій партії. Щоправда, він не впливає на результат, проте точності в тій позиції немає.
Підемо далі. Якщо в цій позиції – хід чорних (в протилежному випадку білі легко виграють), то партія неодмінно закінчиться унічию за допомогою вічного шаху. Тобто не один із гравців не буде ображений…
Трошки відхилившись від теми, нагадаю про одну стару історію, пов’язану з шахами і футболом. Покійний гросмейстер Гуфельд був ще й чудовим журналістом. І от одного разу він передав у номер до центральної газети з Тбілісі матеріал, в якому розповів, як він грав у шахи з Пеле, а в футбол – з Карповим. Передав, повісив слухівку й пішов вечеряти.
Той журналіст, що випускав номер, прочитав допис і став сумніватися. Як це – у футбол – з Карповим, а у шахи – з Пеле… Дивно. Автор був поза досяжності. І той фахівець узяв на себе сміливість трохи відкоригувати матеріал. Він написав, що Гуфельд грав з Пеле – у футбол, а в шахи з Карповим.
Коли на ранок гросмейстер прочитав свій допис у газеті, він знепритомнів…
Петро МАРУСЕНКО, міжнародний майстер (з шахів, але не з футболу).
Фото: LOUIS VUITTON