Львівщина в межах «Великої реставрації» планує відновити понад 40 об’єктів
Про це повідомляє пресслужба Львівської ОДА, передає Укрінформ.
«Департамент архітектури надіслав до Міністерства культури та інформаційної політики 19 заявок на реставрацію 27 об’єктів культурної спадщини. Наші фахівці готували їх спільно з установами-користувачами, органами місцевого самоврядування, громадськими активістами. Ще в грудні, відразу після публікації постанови уряду, ми зробили цей процес прозорим і публічним, запросивши громади, які мають на території пам’ятки, до спільного напрацювання заявок, особливо у частині стратегування», – зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький.
Також заявки для участі в проєкті від Львівщини подали Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького (4 заявки), Державний історико-культурний заповідник у місті Белз (3 заявки), Львівська міська рада (6 заявок) і Національний драматичний театр імені Марії Заньковецької (1 заявка).
Серед пам’яток, які пропонують реставрувати на Львівщині, – костел Всіх Святих у Годовиці, Свірзький, Підгорецький, Олеський, Жовківський та Поморянський замки, Тартаківський та Червоноградський палаци, колишній Монастир сестер Бенедиктинок на пл. Вічевій, 2 у Львові, приміщення Історичного музею та Музею історії релігії, Дрогобицька житниця та Львівський національний драматичний театр імені Марії Заньковецької. Також є пропозиція продовжити фахові дослідження та створити культурно-туристичний «магніт» на основі пам’ятки археології «Давній Звенигород» (Давидівська ТГ).
Як розповіла директор департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько, дерев’яну архітектуру оформили в одну заявку – «Карпатський маршрут дерев’яної архітектури». Її підготували спільно дирекція археологічного заповідника «Давній Звенигород» та Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна». Сюди увійшли вісім дерев’яних храмів, три з яких – зі списку світової спадщини ЮНЕСКО, та дзвіниця у Ясениці Замковій.
«Так само такі проєкти ми запросили подати Івано-Франківську, Чернівецьку і Закарпатську області, щоб це був справді такий єдиний карпатський туристичний маршрут до найцікавіших зразків дерев’яних українських церков. Тобто до тих, які особливо потребують збереження», – додала Василько.
Як повідомляв Укрінформ, Мінкультури завершило 2 квітня о 00:00 перший прийом заявок на участь у відборі проєктів робіт з реставрації, консервації, ремонту на пам’ятках культурної спадщини, які будуть реалізовані в межах програми «Велике будівництво». Відбір проведе експертна група за допомогою оцінювання та складення рейтингу проєктів упродовж 30 календарних днів від дати отримання документів у повному обсязі від організаційної групи.
Міністерство культури та інформаційної політики з березня почало приймати заявки на участь у відборі проєктів за програмою «Велика реставрація».
У межах програми упродовж трьох років планується відреставрувати та добудувати близько 150 культурних пам'яток в усіх регіонах України.