Зальцбург. Ідеальна подорож
***Один із пивних заводів Зальцбурга вже 600 років розвозить свій товар до крамниць кіньми. І навіть якщо ти за ними на Ferrari – нічого не вдієш, бо в пріоритеті дві живі кінські сили, а не твої 600 під капотом. Тут шанують традиції.
*** Моцарт, Парацельс, Фрейд, Цвейг, Ейнштейн, «Бітлз» – усі місця, пов’язані з цими іменами, тут «святі».
*** У місті не прижилися самокати і сігвеї - переважно усі на велосипедах, інфраструктура досконала. Тут не склять балконів різних форм і мастей на старовинних будинках і взагалі ви не побачите тут облупленого фасаду. Містяни бережуть спадщину.
*** На одній з міських водойм розвелось багато диких гусей – аж так, що стали докучати людям. Міський єгер ( є тут така посада!) прийняв рішення… ні, не відстрілювати, а переселяти малих гусенят, які не вміють ще літати, на інші озера. Тут люблять природу і оберігають її.
Післясмак від подорожі до Зальцбурга дивовижний, але перш, ніж описати його емоційні складники, ми розповімо вам про практичні речі. Найперше: рушаючи до Австрії, вакцинуйтесь і відповідний сертифікат(у «Дії» чи на папері) майте з собою - це відкриватиме вам двері, у які ви стукатимете. Визнані вакцини: Pfizer, AstraZeneca, Janssen, Moderna, Sinopharm (CoronaVac). По-друге, для перельоту Австрійськими авіалініями вам знадобиться маска FFP2.
Ще один корисний лайфхак – це туристична картка Salzburg Card. Її ціна (29, 38, або 44 євро) залежить від часу, на який ви її купуєте, – відповідно 24, 48, або 72 годин. З карткою ви можете необмежено користуватись всіма видами міського транспорту (рухомий склад – як з картинки) і мати одноразовий вхід в усі музеї. Відповідально заявляємо: це дуууже вигідно! Детальніше про картку можна прочитати на сайті salzburg.info. І, до речі, цей ресурс, який йменує себе «ваш офіційний путівник у Зальцбурзі», містить інформацію і про музеї, видатні місця, готелі, ресторани, цікаві події. З огляду на наближення Різдва там вже є анонси передсвяткових ярмарків і концертів – атмосфера зимових свят в Австрії казкова.
А тепер повернімось до нашого післясмаку і не думайте наперед, що в ньому лиш те, що не свариться з класичною музикою (бо ж у місті і народився і жив Моцарт). В аеропорту Зальцбурга розташована футурустична споруда - Hangar-7. Тут зберігається колекція Flying Bulls: літаки, гелікоптери, автомобілі й гоночні боліди. В унікальній колекції, що належить власнику компанії Red Bull австрійському мільярдеру Дітріху Матешицу, раритетні літаки Lockheed P-38 Lightning, B-25J Mitchell, Chance Vought F4U-4 «Corsair», гелікоптер Bо105, автомобілі Формули-1. Одним з головних експонатів є культовий літак Douglas DC-6. Уся виставлена техніка – «на ходу», вона постійно використовується у спортивних змаганнях, подіях, кінозйомках.
Експозиція постійно оновлюється. Сказати, що там дух перехоплює, - нічого не сказати. Поєднання технологій і мистецтва досягло в ангарі виміру неземного – рівень креативності архітекторів, дизайнерів тут зашкалює. Вхід до ангару безплатний. Гроші тут заробляють у барах і ресторанах, розміщених над експозицією. Найвищий бар – зі скляною підлогою і системою евакуації у вигляді аварійного авіаційного трапа. Місця в ресторанах розписані на місяці наперед. Винна карта в одному з них виглядає як фоліант. Готують тут імениті кухарі зі всього світу (список запрошених гуру можна бачити на сайті).
Ще одна новітня локація у Зальцбургу – Музей сучасного мистецтва на горі Мьонсхберг. Він збудований за проєктом мюнхенського бюро Фрідріха Хоффа і Цвінка. Оригінальним рішенням архітекторів стало панорамне засклення з видом на водонапірну башту 19 століття. Стиль споруди дуже лаконічний, пуристичний - і це ще більше підкреслює небанальність експонатів світового значення.
У Зальцбурзі думається про спадкоємність поколінь і навіть про якусь особливу ДНК. Літня резиденція князя архиєпископа Маркуса Сіттікуса будувалась у 1612 -1615 роках. І вже тоді архітектор створює в одній із кімнат нового палацу ілюзію руйнування – як нагадування про те, що навіть камінь не вічний. Там стіни в глибоких тріщинах і відчуття таке, що зараз на голову обвалиться стеля – насправді ж конструкція міцна. Такий собі авангард на початку 17 століття. І коли дивишся на сучасні інсталяції у Зальцбурзі - ти розумієш їх витоки.
Ще одна аналогія. На площі Моцарта височить знаменита дзвіниця, історія якої розпочинається у 1695 році. Тоді архиєпископ Йоганн Ернст Граф Тюн купив 35 дзвонів, виготовлених бельгійським майстром. Звукова гама куплених дзвонів охоплювала три октави. Зальцбургський зброяр Франц Зульцер створив неймовірно складний механізм, а годинникар Ієремія Заутер зробив у ньому 7964 отворів, необхідних для звучання 40 мелодій.
У 1873 році годинникар Йоганн Фішер встановив на дзвіниці спеціальний механізм , який «вмикав» музику у певні години. Цей пристрій досі є однією з туристичних «фішок» міста, як і сама дзвіниця, з якої відкривається приголомшливий вид на площу Моцарта. І про таку ж абсолютну точність у деталях ( в інших масштабах і різних вимірах, безперечно) думається в надсучасному ангарі Red Bull на летовищі, де ви не помітите жодних труб, дротів, жодного «вивороту», де все припасовано так, що не віриш, що це робили людські руки.
Якась концентрація талантів в одному місці (чи навіть місті)… І якщо вже про таланти, то оминути Моцарта – гріх. Музеї, площі, вулиці і навіть славнозвісні марципанові цукерки - ім’я великого композитора «експлуатується» на славу і бюджет міста.
До речі, цукеркам «Моцарткугель» вже 131 рік. Їх придумав місцевий кондитер Фюрст. У 1905 році «Моцарткугель» були представлені на паризькій виставці і завоювали там золоту медаль.
І якщо ви солодкоїжка, то вам на вулицю Бродгассе, 13 – тут досі кондитерська Фюрста і тут досі вручну роблять оригінальні цукерки.
Ще одна кондитерська візитівка Зальцбурга – десерт Нокерльн (це різновид суфле). Правильним він вважається тільки тоді, коли має три піки, які символізують три гори, що оточують Зальцбург. Цей десерт називають іконою австрійської кухні.
Ресторани, магазини, пасажі, крамниці з сувенірами – атмосферу старовинного європейського міста ви легко відчуєте на вулиці Гетрайдегассе, де, власне, розташований будинок, у якому народився Моцарт.
Це туристичне «серце» Зальцбурга і воно завжди відкрите для вас.
P.S.
На доказ того, наскільки вигідно туристові купувати Salzburg Card, - кілька прикладів:
- квиток у Музей сучасного мистецтва - 8 євро (якщо ви ліфтом захочете піднятися на гору Мьонсхберг - це ще 4 євро );
- Будинок-музей Моцарта - 12 євро;
- фортеця Хоэнзальцбург - 13.30 євро;
- Зальцбурзький музей - 9 євро;
- палац Хельбрунн - 13.50 євро.
Одноразовий квиток у громадському транспорті коштує 2.70 євро, якщо ви купуєте у водія. Дешевше у касах і автоматах – 1,8 та 2 євро (важливо: квитки треба закомпостувати, інакше штраф – 85 євро).
За організацію поїздки - вдячність Туристичному прес-клубу України і офісу туризму Зальцбурга.
Оксана Кубанська