Відновлення України: фон дер Ляєн підбила підсумки Берлінської конференції
Своїми думками керівниця Європейської Комісії поділилася у заключному слові під час цього форуму, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Головне послання – Україна має все необхідне для успішного відновлення. Вона має рішучість, життєздатне громадянське суспільство, багато друзів по усьому світу, які хочуть допомогти, все це ми спостерігали сьогодні, але також вражаючу основу економічної стабільності, яка зберігається, попри цю звірську війну. Для мене завжди був вражаючим рівень цифровізації українського банківського сектору або, наприклад, ІТ- сектору. Після Естонії, Україна, ймовірно, є країною з найвищим рівнем цифровізації в Європі. Це дозволяє надавати громадські послуги, попри війну, та зберігати дієздатні органи адміністративного управління», - сказала Урсула фон дер Ляєн.
При цьому вона виклала п’ять головних висновків експертної дискусії, що відбулася сьогодні.
Перший висновок стосується необхідності надавати більшу частину прав і повноважень щодо відбудови на місцевий рівень. Свого часу оригінальний План Маршалла успішно спрацював, тому що до складу міністерств були введені незалежні експерти, які забезпечили прозорість ключових урядових рішень.
«Ми знаємо, що гроші не можуть вирішувати все, до того вам потрібні вірні інституції. Тож спостереження та контроль є необхідними не лише для того, щоб забезпечити якісну систему управління, але також для того, щоб проводити моніторинг впливів з боку донорів. Українське громадянське суспільство добре підготовлено для того, щоб подолати цей бар’єр», - зауважила президент Європейської Комісії.
Другий висновок, за її словами, полягає у тому, що для повного розкриття людського потенціалу України, для прискорення цифрової та «зеленої» трансформації в країні, необхідно продовжувати процеси децентралізації, які значно посилюють впливовість місцевих органів влади.
«Регіони та муніципалітети також є центрами економічної сили. Ця децентралізація, разом із необхідними судовими та антикорупційними реформами, будуть сприяти розвитку приватних інвестицій по всій країні», - наголосила Урсула фон дер Ляєн.
Третім пунктом вона відмітила тісний зв'язок між процесами відновлення та входження України до ЄС, оскільки обидва можуть слугувати каталізатором для необхідних реформ та потужним мотивом для їх впровадження, оскільки люди розуміють, через що треба пройти та заради чого здійснюються ці реформи.
«Четвертий пункт говорить сам за себе. Новий План Маршалла для України має відповідати Європейському Зеленому курсу. Це можливість зробити стрибок у сучасну, конкурентну та стабільну економіку. Нарешті, п’ятий висновок у тому, що координація між донорами має переважати конкуренцію між ними. Що краще будуть пояснені плани реконструкції, то простіше буде для донорів брати в них участь», - сказала президент Єврокомісії.
При цьому вона окремо наголосила, що дуже важливим для успіху процесу відновлення є шлях комунікації із суспільством та із зовнішнім світом, та відзначила, що шлях, яким таку комунікацію проводить українська влада, великою мірою дозволяє мобілізувати українське суспільство та зберігати Україну на високих позиціях у світовому порядку денному.
«Сьогодні нам всім стало абсолютно зрозумілим, що ми будемо у цьому процесі дуже тривалий час. «Втома від підтримки» може стати викликом. Це говорить про важливість комунікації… Політики не можуть і не повинні бути відстороненими від процесів відновлення. Жорстокість путіна спричинила величезні страждання та руйнації в Україні. Але водночас, ці безумні дії мали зворотний ефект. Незгода народу з діями путіна є потужним стимулом для зусиль України з відновлення. Саме така рішучість підживлює новий План Маршалла», - відзначила Урсула фон дер Ляєн.
Вона висловила впевненість, що Україна зможе мобілізувати сталу та тривалу допомогу світу для відновлення країни, оскільки Україна справді заслуговує на таку допомогу.
Як вже повідомлялося, сьогодні у Берліні під егідою Німецького головування в G7 та Європейської Комісії відбулася Міжнародна конференція експертів з відновлення України, яка залучила найкращих фахівців з усього світу. Ці експерти обговорили стратегію повоєнної відбудови України, яка стане основою для конкретних програм з реконструкції та відновлення України за участю міжнародного співтовариства.