У Польщі не готові назвати дату прийняття рішення щодо "історичного" закону
Про це власному кореспондентові Укрінформу повідомив речник КС Польщі Роберт Любанський.
“Конституційний суд займається справою за номером K 1/18 (про ІНП — ред.), відбуваються наради членів суду. На жаль, не можемо окреслити термін прийняття рішення”, - повідомив Любанський.
Як інформувалося, наприкінці січня обидві палати польського парламенту проголосували за закон про ІНП Польщі. На початку лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав його, одночасно направивши його для оцінки в КС. Суд повинен буде оцінити, чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань і положенням кримінального характеру, що випливають із цього закону. Сумніви у президента РП викликає, зокрема, й положення, де йдеться про “українських націоналістів”.
З 1 березня закон набув чинності і вже подано перший позов на іноземного журналіста за оприлюднення статті з помилками, що шкодить іміджу Польщі. Йдеться про аргентинського журналіста Федеріко Павловські, який в інтернет-виданні Pagina12 18 лютого оприлюднив статтю про злочин в Єдвабному (масове вбивство євреїв місцевими жителями в 1941 році — ред.), ілюструвавши це фотографією з іншої історичної події — смерті так званих “проклятих” солдатів (післявоєнне польське підпілля — ред.). Польська неурядова організація “Редута доброго імені” подала позов на журналіста Павловські до окружного суду у Варшаві за маніпуляцію, що шкодить іміджу Польщі.
Закон про ІНП призвів до погіршення відносин з Україною та Ізраїлем. Згідно із законом, органи правосуддя Польщі зможуть притягувати до кримінальної відповідальності з перспективою ув'язнення до трьох років, зокрема й тих, хто заперечуватиме злочини "українських націоналістів" проти громадян Польщі, скоєних у період 1925-1950 років. Українська влада закликала змінити закон, адже його дія може призвести до переслідування українців за погляди на історичні події, які в кожної держави є різними, і це порушує їхні права і свободи в РП.
В Ізраїлі обурення викликало положення закону, яке передбачає кримінальне переслідування за “публічне і всупереч фактам” звинувачення Польщі і польського народу у злочинах нацистів в роки Другої світової війни. В Ізраїлі це сприйняли як спробу Варшави заборонити критику поляків за злочини проти євреїв у роки війни, про які розповідають свідки та нащадки жертв Голокосту.
У Польщі твердять, що не йдеться про повну заборону, а лише про переслідування за заперечення очевидних фактів, наприклад вживання висловлювань "польські табори смерті", "польські концтабори". Законом заборонятиметься звинувачення Польщі та польського народу у злочинах німців в роки війни, за винятком наукової чи артистичної діяльності.