Останній політ Пригожина, саміт БРІКС та витівки Трампа
Саміт БРІКС позначив зростаючі амбіції учасників організації, проте не зумів забезпечити дедоларизацію відносин між ними. Дональд Трамп розпочав магшотом (фотографією у в’язниці) нову президентську кампанію.
Хоча буквально на початку минулого тижня Євгеній Пригожин записав відео у африканській саванні, вже 23 серпня він разом з групою «вагнерівців» опинився у бінес-джеті, який зазнав авіакатастрофи у небі над Твер’ю. Загибель суб’єкта політичного процесу, який два місяці тому наважився кинути виклик Путіну, швидко обросла конспірологічними версіями. Показово, що від гарантій безпеки, озвучених наприкінці червня, жваво відмовився і Олександр Лукашенко. Проте варто відзначити і ще один факт: загибель Пригожина спричинила зникнення важливого свідка злочинів Путіна, адже той не перший рік використовував колишнього кримінальника для вирішення різноманітних завдань без формального залучення державної машини. Щоправда, коментар господаря Кремля з приводу авіакатастрофи над Твер’ю сміливо може увійти до хрестоматії публічної брехні.
Не менш цікавою буде і доля численних бойовиків ПВК «Вагнер». Складно уявити, що вони стрункими лавами повернуться до мирного життя або зможуть без підтримки Кремля діяти на африканській землі. Навряд чи «вагнерівці» стануть військово-політичними безпритульними, куди більш вірогідним є сценарій їх показової інтеграції до силових структур РФ.
Владімір Путін вирішив компенсувати власну віртуальну участь у саміті БРІКС, який пройшов 22 – 24 серпня у південноафриканському Йоханнесбурзі, різкими заявами. Президент Росії назвав учасників зустрічі «світовою більшістю», використав звичну риторику про неонацистів та закликав до дедоларизації економічних відносин всередині БРІКС. Щоправда, домовитися про створення спільної валюти учасникам зустрічі в Йоханнесбурзі не вдалося. БРІКС з 1 січня 2024 року поповниться шістьма новими членами, що дозволить активізувати економічний компонент співпраці та наблизитися до консолідації у лавах організації країн з половиною населення Землі та понад третиною її економічного потенціалу.
Дональд Трамп вельми оригінально розпочав власну нову президентську кампанію. Замість участі у дебатах представників Республіканської партії він дав інтерв’ю Такеру Карлсону, яке подивилися понад 200 мільйонів користувачів twitter. Сам колишній президент побував в ізоляторі округа Фултон штату Джорджія, де його сфотографували як новоприбулого потенційного в’язня. Екстравагантна дія Трампа допомогла йому зібрати більше 7 мільйонів пожертв. Можна припустити, що і подальші ходи Трампа будуть націлені на привертання якомога більшої уваги потенційних виборців.
Євген МАГДА, Інститут світової політики