Оцінка візиту до США позитивна. Остаточну відповідь дасть «Рамштайн»
Будь-який візит української делегації до Сполучених Штатів завжди підкріплений великими очікуваннями в суспільстві. А особливо, коли цю делегацію очолює безпосередньо Президент.
З чим туди поїхав Володимир Зеленський цього разу? З того, що анонсувалося напередодні:
По-перше, взяти участь у Генасамблеї та Радбезі ООН, провести «на полях» низку важливих двосторонніх зустрічей із керівництвом США, лідерами Європи та країн Глобального Півдня, а також обговорити з ними підготовку до другого Саміту миру.
По-друге, відвідати завод боєприпасів у Пенсильванії та висловити подяку тим, хто виробляє на ньому снаряди – у тому числі й для потреб України.
По-третє, отримати додаткове озброєння, яке б підсилило ЗСУ на полі бою, зокрема далекобійні засоби ураження й дозвіл бити ними вглиб по території Росії. «Так» щодо ударів є дуже важливим для України, зважаючи на те, що це рішення й так значно запізнилося.
По-четверте, представити Джо Байдену, членам Конгресу, а також обидвом кандидатам у президенти США – Камалі Гарріс і Дональду Трампу – «План перемоги» України. Що в Плані – достеменно не відомо. Найближчим часом, як повідомив глава Офісу Президента Андрій Єрмак, План презентують українцям, але «без деяких закритих деталей».
По-п’яте, заручитися двопартійною підтримкою, незалежно від результатів майбутніх виборів у США, тощо.
Як у підсумку все пройшло?
З одного боку, візит пройшов максимально насичено – за тиждень Президент провів майже 30 зустрічей високого рівня. А з іншого – оскільки візит співпав із часом фінальної стадії президентської кампанії в США, українська делегація, сама того не бажаючи, опинилася в епіцентрі подій і стала приводом для суперечок між республіканцями та демократами.
26 і 27 вересня – можна назвати днями карколомних емоційних гойдалок, передусім, в Україні. Спершу Трамп відмовляється зустрічатися з Зеленським і в притаманному для себе стилі робить дуже некрасиві «словесні випади» на адресу України. Згодом у процес включається спікер Конгресу Джонсон, який вимагає звільнити нашого посла в США Оксану Маркарову за те, що вона «якось не так» організувала візит на зброярню в Пенсильванії, начебто підігравши демократам на виборах. Якщо відверто, то у тих, хто спостерігав за цим з України, настрій був «чорний». Здавалося гірше вже нікуди. Подробиць того, як українській делегації вдалося переламати цей негативний тренд, ми зараз не дізнаємось. Але раптом сталося щось схоже на диво: Трамп у своїй соцмережі TruthSocial пише, що все-таки зустрінеться із Президентом України. І зустріч у Нью-Йорку відбулась, і судячи з заяв, зроблених після неї, сторони залишилися задоволені.
…Тож як загалом можна оцінити цей візит одразу після його закінчення (більш віддалені його результати наразі не проглядаються)? Скажемо так, на фініші минулого тижня практично всі українські політики, включно з опозиційними, та експерти (зокрема й ті, з якими поспілкувався Укрінформ) поставили поїздці з точки зору битви за українські інтереси тверду четвірку. А це дуже хороша оцінка.
Випробування «американськими гірками» Зеленському та його команді вдалося гідно подолати, тож загалом оцінка візиту позитивна
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», в коментарі Укрінформу зазначив, що оцінювати цей візит необхідно з огляду на цілі, які переслідували Президент України та його Офіс.
«Офіційна мета, окрім участі у Генеральній Асамблеї ООН, – презентація президенту США Байдену та двом кандидатам на пост президента США «Плану перемоги». Напередодні візиту Зеленський також заявив, що очікує на «сильні рішення» від керівництва США у жовтні-листопаді. Тобто йдеться не про негайну реакцію на «План перемоги», а про політичні рішення, які мають бути ухвалені після цього візиту», – каже політолог.
Головна політико-безпекова мета для України на найближчі місяці – зняття обмежень щодо використання західної далекобійної зброї для ударів по військових цілях на території РФ. Поки що цієї мети не досягнуто, але немає й відмови.
«Це питання в середині жовтня розглядатиметься на конференції лідерів західних країн на військовій базі НАТО в Рамштайні. У цій конференції візьме участь президент Байден», – додав він.
Пан Фесенко особливо підкреслив, що в США Зеленському вдалося провести всі заплановані зустрічі, зокрема зустріч із Трампом.
«Хоча в ході візиту й виникла конфліктно-проблемна ситуація у стосунках з Республіканською партією, представники якої сприйняли візит Президента України на завод у Пенсильванії як нібито підтримку виборчої кампанії Камали Гарріс. Виникла реальна загроза втрати Україною підтримки з боку Республіканської партії та конфлікту з Трампом, який може стати наступним главою Білого дому. Однак, цю проблему вдалося вирішити дуже швидко – менш ніж за добу», – акцентує експерт.
При цьому зустріч Зеленського із Трампом несподівано пройшла досить доброзичливо.
«Важливим є сам факт цієї зустрічі та збереження діалогу між Зеленським та Трампом. І це також дає підстави оцінити візит глави держави до США в основному позитивно», – наголошує Володимир Фесенко.
Судячи по заявах Президента, основні завдання цього візиту нашій команді вдалося виконати, або вони знаходяться в подальшій комунікації з американськими партнерами щодо певних питань.
«Позитивні результати пов’язані також із зустрічами на полях Генасамблеї ООН. Таких зустрічей було близько 30. І це були контакти майже з усіма впливовими західними лідерами та з цілою низкою впливових лідерів країн Глобального Півдня, що дуже важливо», – підкреслив політолог.
Відповідаючи на питання, чи все пройшло для України задовільно та як це «задовільно» можна аргументувати, наш співрозмовник відповів позитивно. І додав: «Під час зустрічі Зеленського з Байденом – останній оголосив про надання Україні військової допомоги у розмірі понад 8 мільярдів доларів. Основну частину нової допомоги, 5,5 мільярда доларів, має бути виділено ще поточного фінансового року, тобто до кінця вересня. Ще 2,4 мільярда доларів виділяється в рамках Ініціативи щодо сприяння безпеці України, яка дозволяє адміністрації купувати зброю для України у компаній, а не брати її з американських арсеналів. Як пояснив Байден, це дозволить Києву отримати додаткові системи ППО, безпілотники та боєприпаси класу «повітря-земля», а також зміцнити оборонну промисловість України».
Також відомо, що Міністерство оборони США відремонтує та надасть Україні додаткову батарею ППО Patriot та значну кількість ракет Patriot. А ще – заявлено про перше постачання високоточних керованих бомб Joint Standoff Weapon із дальністю дії до 81 милі (130 км). Це дуже вагомий матеріально-безпековий результат візиту української делегації в США.
«Крім того, у Нью-Йорку на зустрічі у + було прийнято Спільну декларацію про підтримку відновлення та реконструкції України. Її підписали ЄС та понад 30 країн, включаючи США. І це ще один важливий і конкретний результат візиту», – підкреслив Володимир Фесенко.
Втім, не без краплі дьогтю...
«В ході візиту проявилися й достатньо серйозні виклики. Головна проблема, як засвідчив інцидент з республіканцями, – це вибори в США, які стали суцільним мінним полем у політичному сенсі. Рівень конфліктності, нервозності й електоральної параної, особливо в команді Трампа, зашкалює. Українському керівництву треба діяти вкрай обережно, щоб уникнути втягування у передвиборчу боротьбу в США та одночасно забезпечувати свої інтереси», – звертає увагу політолог.
По-друге, очевидною стала наявність людей із антиукраїнськими та проросійськими поглядами у найближчому оточенні Трампа, які можуть чинити сильний ситуативний вплив на нього.
Але в цілому випробування «американськими гірками» Зеленському та його команді вдалося пройти гідно.
«Проте емоційно-політичні гойдалки у виконанні команди Трампа можуть повторюватись і до, й після виборів у США. Тому нам треба налагодити більш-менш регулярний і дієвий канал комунікації з Трампом, щоб доносити до нього нашу позицію й надавати правдиву інформацію про Україну з питань, які піднімаються в ході виборчої кампанії в США. Безумовно, ми маємо й надалі зберігати, попри високий градус передвиборної боротьби в США, двопартійну підтримку України в Сполучених Штатах», – зазначив Володимир Фесенко.
У цілому візит до США пройшов для України вдало. Але слідкуємо за його продовженням – зустріччю у форматі «Рамштайн» на рівні лідерів країн
«Цей візит не став ні феєричним, ні провальним, як писали деякі проросійські Телеграм-канали. Особисто я оцінив би цей візит як вдалий. Або навіть так – більш успішний, ніж неуспішний», – каже політолог Ігор Рейтерович.
З точки зору практичного наповнення ми маємо дуже великий пакет допомоги з боку Сполучених Штатів та низку інших рішень, які ухвалювали лідери європейських країн і деяких інших країн, які були присутні на Генасамблеї ООН. Зокрема, йдеться про додаткові 400 мільярди євро на військову підтримку України від Бундестагу, заяву Міноборони Великої Британії про відправку партії САУ AS90 в кількості 16 одиниць тощо.
«І це практичні рішення на підтримку України, нашої економіки та Збройних сил. Фіксація цих рішень відбулася саме під час цього візиту. Тому в цьому контексті поїздка нашої делегації до США є більш-менш успішною. Без неї було б набагато гірше, ніж стало з нею, – акцентує пан Рейтерович. – Крім того, що Президент провів багато важливих перемовин зі світовими лідерами, він також дав кілька хороших інтерв’ю американським ЗМІ. До речі, щодо інтерв’ю – це дуже важлива історія, яка продовжує грати й зараз, навіть після того, як українська делегація поїхала. Отже, деякий час нам вдалося повернути тему російсько-української війни в мейнстрім, знову зробити її однією з ключових. Ну і, в принципі, нагадали, що глобальна історія пишеться сьогодні не десь на Близькому Сході, а в Європі, конкретно – в Україні».
Звичайно, дещо іронізує політолог, завжди хочеться максимальних результатів, але остаточно про успішність цього візиту ми дізнаємося, можливо, за кілька тижнів, коли всі ці речі будуть вже доведені до логічного завершення.
«Продовженням цього візиту стане зустріч у форматі «Рамштайн», яка відбудеться 12 жовтня. Гадаю, саме тоді ми зрозуміємо найголовніше – чи були схвалені ті ключові пункти, які були представлені в українському мирному плані», – підкреслив Ігор Рейтерович.
«Це буде дещо нетиповий «Рамштайн». Його очолить Джо Байден – зустріч пройде на рівні лідерів країн. Після неї багато чого проясниться, – каже експерт. – Я думаю, що Байден представить модифікований варіант того бачення, яке нині привіз Президент України. І тоді будуть виходити на щось погоджене. Будемо сподіватися на максимально сприятливий для нас результат, тобто на реалізацію ініціатив, з якими ми виступали, і підтвердження безумовної підтримки України в протидії російській агресії. Зокрема, гадаю, і по «далекобійному питанню» матимемо нарешті потрібне для нас рішення».
Крім того, не виключає політолог, на «Рамштайні» будуть обговорювати (за закритими дверима) запасний план на випадок перемоги Трампа на виборах у США.
«А саме те, що тоді робити європейським країнам і з точки зору збереження НАТО, і з точки зору підтримки України. Вони будуть ухвалювати якісь рішення, щоб мати інструменти й механізми, якими можна не допустити найгіршого розвитку подій, коли Трамп займатиметься ізоляціонізмом і підриватиме НАТО зсередини», – прогнозує пан Рейтерович.
Отже, візит Володимира Зеленського до США варто оцінювати через призму скоро очікуваних подій.
«Це етапна історія. І показово, що українці різних політичних симпатій оцінили цей візит позитивно. Так, Президента критикували, але мало й конкретно, тобто по суті. Проте більше все ж підтримували. Це дійсно така доросла поведінка й сигнал, зокрема, нашим партнерам, що, принаймні, в цьому плані у нас все добре, що ми готові виступати єдиним фронтом», – резюмував Ігор Рейтерович.
Мирослав Ліскович. Київ