У Варшаві вшанували пам'ять жертв Голодоморів в Україні
Учасники скорботного заходу зібралися біля памʼятника жертвам Голодомору в Україні 1932-1933 років на Вольському православному кладовищі польської столиці, передає кореспондент Укрінформу.
Після молитви у пам'ять про мільйони загиблих українців тимчасовий повірений у справах України в Польщі Роман Шепеляк підкреслив, що голод 1932-1933 років не був недбальством тогочасної комуністичної влади, а «чіткою і дуже цілеспрямованою політикою, спрямованою на знищення усієї української ідентичності, щоб стерти усе українське з лиця землі». Він підкреслив, що внаслідок Голодомору загальні демографічні втрати українського народу склали понад 4,5 млн осіб.
Шепеляк наголосив, що сьогодні Росія вчергове за рахунок терору «хоче поставити український народ на коліна, знищити все українське». Він зазначив, що тоді Сталін забирав в українців хліб, а зараз Росія вбиває українців ракетами, знищує цивільну, зокрема енергетичну, інфраструктуру, «щоб заморозити українців в холодні місяці».
Дипломат підкреслив, що основне завдання українців - не піддатися на терор і вистояти. Шепеляк подякував українській громаді та іноземним дипломатам за присутність на заході і дуже важливу підтримку України. Він звернув увагу на те, що парламенти 28-ми країн світу визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.
Вшанування у Варшаві памʼяті жертв Голодоморів в Україні / Фото: Юрій Банахевич, УкрінформГолова Обʼєднання українців у Польщі Мирослав Скірка також провів паралелі між 30-ми роками минулого століття і сьогоденням.
«Колись ми говорили, що це (Голодомор - ред.) вчинила комуністична влада, але якщо подивитися на це ширше, то бачимо: якою б не була влада в Росії, вона завжди залишатиметься такою самою. Те, що сталося тоді, це була лише одна із сторінок в цій жахливій історії протистояння Росії й України», - наголосив Скірка.
Він нагадав, що зараз триває 10-й рік війни Росії проти України і 1004-й день повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
«І ми усвідомлюємо, що в цій війні ми не можемо програти ще раз, тому що Росія вже пообіцяла, що зробить українцям новий геноцид… Вибору немає, але ця боротьба, яку Україна мусить продовжувати, це – боротьба за правду», - наголосив голова ОУП.
Активістка Євромайдану-Варшава Вікторія Погребняк звернула увагу, що пам'ять жертв Голодоморів зараз вшановують нащадки четвертого і пʼятого поколінь українців, які попри все вижили і розповіли цю історію своїм дітям і онукам.
«Вони вижили, щоб ми могли зробити світ кращим, щоб наступного разу, коли Росія намагатиметься вчинити геноцид – їй це не вдалося», - підкреслила Погребняк.
Активістка зазначила, що порівнюючи геноцид 1932-1933 років і нинішній геноцид, який вчиняє Росія проти України, вона бачить одну суттєву різницю.
«Різниця в тому, що ми не мовчимо і мовчати вже не будемо. Ми є свідками того, що пережили наші бабусі і дідусі, і ми ніколи не будемо мовчати, коли бачимо, що Росія знову береться за своє», - підкреслила активістка варшавського Євромайдану.
Вона також подякувала присутнім західним дипломатам за солідарність і підтримку України у ці нелегкі для неї часи.
До української громади та українських дипломатів на заході у Варшаві долучилися посли та дипломати з більш ніж 10-ти країн ЄС, зокрема Латвії, Литви, Румунії, Португалії, Австрії, Нідерландів, Норвегії та інших.
Як повідомлялося, у суботу, 23 листопада, в Україні вшановують пам'ять жертв Голодоморів.
Цей день пам'яті відзначають щороку у четверту суботу листопада на підставі указів Президента 1998 та 2007 років.
Українці у ХХ сторіччі пережили три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Наймасштабнішим був голод 1932-1933 років – саме його називають геноцидом українського народу, здійсненим сталінським режимом.