Новий Президент Європейської Ради Антоніу Кошта, колишній прем’єр-міністр Португалії, щойно офіційно приступив до виконання обов’язків на новій посаді. По суті, його першим кроком став візит в Україну, що красномовно свідчить про пріоритети високопосадовця в турбулентні для ЄС часи.
У кулуарах ЄС існує думка,що позитивна динаміка відносин досвідченого 63-річного політика з главою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн і розвинені протягом близько 40 років у політиці переговорні навички дадуть йому змогу забезпечити ефективний процес ухвалення рішень на рівні ЄС протягом як мінімум наступних двох з половиною років.
Під час візиту Кошта дав ексклюзивне бліц-інтерв’ю Укрінформу, в якому розповів про виклики єдності Євросоюзу, в тому числі на фоні ескалації Росією війни в Україні, зміни влади в США та інших факторів. Він поділився своїм баченням користі для ЄС від вступу України та міркуваннями щодо досягнення миру у війні, яку розв’язала Російська Федерація.
ПОМИЛКОВО ВВАЖАТИ, ЩО ПРИПИНЕННЯ ВОГНЮ АВТОМАТИЧНО ПРИНЕСЕ МИР
- У своїй промові під час вступу на посаду ви заявили, що мир в Україні має ґрунтуватися на міжнародному праві, не може означати капітуляції та не має винагороджувати агресора. Що ще, на вашу думку, може зробити Європа для досягнення цієї мети?
- Ми завжди маємо підтримувати Україну, стояти на боці України у фінансовому, політичному, дипломатичному, а також військовому вимірах. Але тільки від України залежить, коли і як можливо досягнути миру.
Багато хто помилково вважає, що у разі досягнення якоїсь угоди про припинення вогню мир настане автоматично. Я хотів би підкреслити, що нам потрібен справедливий і тривалий мир. І лише Україна має можливість визначити, що таке «справедливий» мир для забезпечення тривалості цього миру.
НАМ ПОТРІБНО РОЗВИВАТИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СТОВП НАТО
- Що стосується безпеки на глобальному рівні, ви заявляли, що Європейський Союз має стати більш автономним у сфері безпеки та оборони. Яке ваше бачення цієї автономії в умовах існуючих загроз?
- Нам потрібно розвивати європейський стовп НАТО. Я вважаю, це стало б хорошим внеском у створення більш збалансованих відносин на трансатлантичному рівні. Як ми всі знаємо, Сполучені Штати мають й інші геополітичні пріоритети (крім Європи, – ред.), тому ми повинні перебалансувати розподіл витрат на нашу безпеку та оборону.
На початку лютого ми організуємо день мозкового штурму за участі лідерів Євросоюзу. Я запрошу Генерального секретаря НАТО Марка Рютте взяти участь у частині цієї зустрічі, а на іншу частину запрошу Прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера, щоб обидва долучилися до наших роздумів.
ВНЕСОК УКРАЇНИ БУДЕ ДУЖЕ ПОЗИТИВНИМ ДЛЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЄС
- Чи могла б, на вашу думку, Україна зробити внесок у подолання певних вразливостей у конкурентоспроможності Європи, згаданих у вересневому звіті Маріо Драгі, якщо вона стане членом ЄС, у тому числі з точки зору природних ресурсів, сільського господарства, енергетики, новітніх технологій і, звичайно, оборони?
- Ще можна додати сюди фактор висококваліфікованої робочої сили. В усіх цих сферах внесок України, коли вона стане державою-членом, дійсно буде дуже позитивним для загальної конкурентоспроможності ЄС.
ЩОДО ПОТЕНЦІЙНОГО РОЗМІЩЕННЯ ВІЙСЬК В УКРАЇНІ, ЄС ПОВИНЕН ПОВАЖАТИ РІШЕННЯ ДЕРЖАВ-ЧЛЕНІВ
- На фоні ескалації війни з боку РФ, у тому числі шляхом залучення північнокорейських військових, які наразі настрої у Брюсселі щодо ідеї, озвученої Президентом Франції Еммануелем Макроном, зрештою розмістити в Україні іноземних військових у тій чи іншій ролі? Та й у Вашингтоні обговорюють можливості розгортання європейських сил для забезпечення перемир’я вздовж певних ліній зіткнення. Чи спостерігаються якісь зміни в позиції лідерів із цього питання?
- Це не є предметом дискусії в рамках Євросоюзу. Це предмет дискусій між різними державами-членами. А ми у свою чергу повинні поважати дискусії та рішення, які країни-члени приймають залежно від їхніх власних міркувань.
ШЛЯХОМ САНКЦІЙ ЄС ПРАГНЕ ЗМЕНШИТИ СПРОМОЖНІСТЬ РФ ВЕСТИ ВІЙНУ
- Існуючі санкції послаблюють економіку Росії, але залишаються недостатніми, щоб перешкодити Москві продовжувати фінансувати війну. Чи не настав уже час серйозно зосередитися на тіньовому флоті російських танкерів, що дозволяє їм отримувати прибутки від продажу нафтопродуктів, а також нарешті накласти санкції на атомний сектор РФ, який також живить їхню військову машину?
- Наразі ми розробляємо новий, вже 15-й пакет санкцій проти РФ. Це означає дві речі. По-перше, ми здатні покращувати режим санкцій, і ми завжди так робили, адже колись ми почали з першого пакету, а зараз виходимо на 15-й.
Ми намагаємося закрити наявні лазівки, якими користується РФ. Ми прагнемо бути більш ефективними та посилити тиск на економіку Росії, щоб зменшити їхню спроможність вести війну.
НЕЗВАЖАЮЧИ НА РОЗМАЇТТЯ ТОЧОК ЗОРУ, ЄС ВСЕ Ж ПРИЙМАЄ КОЛЕКТИВНІ РІШЕННЯ
- Як загартований переговірник, враховуючи ваші наміри поєднувати неформальні зустрічі з лідерами ЄС і офіційні стратегічні дискусії, скажіть, якими, на вашу думку, будуть основні виклики, які постануть на шляху забезпечення єдності щодо ключових питань між усіма державами-членами?
- Зараз ми зіткнулися з такою кількістю викликів, що просто не маємо розкоші визначати, який із них є основним.
Серед цих викликів – Україна, наша конкурентоспроможність, безпека, оборона, міграція, демократія… Їх безліч. Але насправді моя роль не така вже й складна, тому що найважливіше в Європейському Союзі – це спільне бажання залишатися разом, працювати разом і разом досягати результатів.
Якщо подивитись на 27 держав-членів, ми бачимо 27 різних історій, 27 різних культур, людей, у яких 27 точок зору на події у світі, включно з географічними нюансами.
Новини слід шукати не в тому, що ми у чомусь розходимося в думках. Найважливіші новини в тому, що ми досягаємо колективних рішень. Ми приймаємо ці рішення незважаючи на наше розмаїття.
- Можу лише побажати вам успіхів у цій нелегкій роботі. Ще раз дякую за те, що приїхали в Україну в перший день на новій посаді.
- Дуже дякую.
Євген Матюшенко, Київ
Фото: Павло Багмут