Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

РФ спробує втекти з Сирії до розколотої навпіл Лівії, де може спалахнути третя громадянська війна

РФ спробує втекти з Сирії до розколотої навпіл Лівії, де може спалахнути третя громадянська війна

Блоги
Укрінформ
РФ після фіаско у Сирії може спробувати вляпатися та застрягнути у Лівії

РФ не збирається поступатися своїми амбіціями у Середземноморському регіоні й після падіння режиму Асада намагається знайти резервні варіанти. І на тлі поки безрезультатних перемовин Кремля із новою сирійською владою – угрупуванням "Хайят Тахрір аш-Шам", росіяни вже потроху перебираються до Лівії.

Зокрема про перекидання військово-морських сил з Сирії до Лівії повідомили неназвані американські високопосадовці. Вважається, що як альтернативи порту Тартус розглядається Бенгазі, а авіабази Хмеймім – Аль-Кхадім. Про це пише CNN, зазначивши, що Москва давить на командувача лівійської армії Халіфа Хафтара.

З боку Defense Express нагадаємо, що у 2011 році у Лівії розпочалась громадянська війна, яка з перервами тривала до 2020 року та завершилась фактичним розділенням країни. На заході, включно зі столицею Триполі знаходиться уряд Національної єдності, на сході з центром у Тобруку – уряд Національної стабільності. Саме з останніми й намагається домовитись РФ, тим паче, що активно допомагала Халіфу Хафтару до цього, зокрема зброєю та "вагнерівцями".

Основні сили у Лівії станом на 2021 рік (джерело FMES)
Основні сили у Лівії станом на 2021 рік (джерело FMES)

Варто також зазначити, що Халіф Хафтар має дуже старі відносини з Москвою. Ще наприкінці 70-х років він пройшов відомі курси для командного складу "Выстрел", після чого на початку 80-х проходив навчання у військовій академії ім. Фрунзе. З іншого боку у 90-х роках він отримав американське громадянство, у 1996 році нібито безрезультатно намагався підняти повстання проти Каддафі.

З початку громадянської війни, з 2011 року, активно воював. З 2017 року отримав від РФ максимальний рівень підтримки, у 2019 році почав активний наступ на Триполі, який зазнав невдачі, після чого у 2021 році між сторонами й було підписано перемир'я.

Доволі детально про цю війну можна почитати в окремому матеріалі від американського чотиризіркового адмірала у відставці Джеймса Ставрідіса, який у 2020 році доволі детально розписав основні причини та аспекти, включно із головними зовнішніми гравцями.

Водночас зараз РФ дійсно потребує нових баз у регіоні, без яких може без важелів військового впливу на південному фланзі НАТО та морських воріт до своїх африканських активів. Але розраховуватися за них перед Халіфом Хафтаром може лише своєю прямою військовою підтримкою та озброєнням. А він своєю чергою може за рахунок нових ресурсів поновити бойові дії та захопити всю країну.

Халіф Хафтар
Халіф Хафтар

Водночас зробити те, що свого часу було зроблено для Сирії, наразі Кремль навряд чи в силах. Бо навіть організувати аналог "сирійського експреса" вже не має можливості. Ані через відсутність виходу через Босфор, ані через глобальний брак озброєння.

Defense Express

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-