У Тернополі представили оригінальні різдвяні витинанки
Про це кореспонденту Укрінформу розповіла наукова співробітниця музейної установи Марія Луцька.
«Автор витинанок - народна майстриня, педагог Галина Дудар. У цьому мереживі, яке зачаровує та створює казково-різдвяний настрій - силуети ангелів, колядників, а також атрибути Різдва та споруди сакрального призначення», - розповіла музейниця.
Витинанки, які можна побачити на виставці, майстриня виготовила з білого паперу, технікою силуетного вирізання (за допомогою ножиць або спеціально загостреного ножа). Папір під час витинання складався вдвоє, що створює «дзеркальну симетрію», пояснила Луцька.
За її словами, в експозиції незвичною є витинанка «Нумо колядувати, Різдво величати».
«Вона має горизонтальну композицію. У центрі ажурного витвору – стилізоване зображення Дідуха з багатьма розгалуженнями, обабіч якого зверху – ангели з сурмами, пташки, сніжинки, сільські будинки. Внизу – силуети дітей-колядників з різдвяними зірками. Тематичне зображення обрамлене стилізованими гілочками. Витинанку наклеєно на чорний картон, а у правому нижньому куті – рукописні заголовні тексти», – каже Луцька.
Вона додає, що в Галичині паперові витинанки як прикраси культивувалися здавна. Цікавими тут були фіранки-витинанки з нескладним орнаментом. Витинанки розвішували на стінах, вікнах, над дверима.
Фото: Олег Снітовський, Укрінформ