Західні санкції надовго приземлили російський «стелс»: дайджест пропаганди за 9 жовтня 2024
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 9 жовтня 2024 року.
- «Дембельський акорд» Discord. Приготуватись Steam
- Сумна доля Су-57
- Податкова «радість» Мінфіну РФ обернеться репараціями
- Що не так із херсонським «гітлерюгендом»
«Дембельський акорд» Discord. Приготуватись Steam
Як повідомляв головний російський месенджер під назвою «сарафанне радіо», після Discord до реєстру заборонених у РФ сайтів буде внесений Steam. Поки що платформу зобов’язали видалити «заборонений контент», інакше сервіс буде заблоковано.
За аналогічною схемою, нагадаємо, починалося блокування месенджера Discord, який було офіційно заблоковано в Росії напередодні.
НАСПРАВДІ, блокування Discord викликало шквал обурення. У Z-пабліках волають, що такого лиха, мовляв, не змогли їм заподіяти навіть українці з американцями, і тепер вони почуваються, як у березні 2022 року.
Крім того:
– «Fighterbomber» назвав заборону Discord «ударом у спину. Російські чиновники далекі від реальності, народу і на жаль, армії».
– «Рибарь» пише, що тепер «деякі командні центри можуть залишитися без трансляцій з дронів. Міноборони не прагне надати військам будь-яку альтернативу».
– «Русский инженер» не розуміє, «для чого потрібно було його блокувати? Дурість це чи помилка, чи все-таки архіважлива необхідність, навіть з урахуванням шкоди для нашої армії?».
– «Осведомитель» переймається тим, що «вже надходять повідомлення про серйозні порушення в роботі з БПЛА в зоні СВО: немає трансляцій з дронів, не працюють чати і немає координації».
Цікаво, що «воєнкори», яким не треба деанонімізуватись (Подоляка, Коц, Сладков і інші) мовчать. Мовчить і МО РФ, яке мало б першим забити на сполох. Останнє доводить, що наказ про блокування Discord (а згодом вірогідно і Steam) надійшов зі структур вище за нього, не кажучи вже про Роскомнагляд.
Хай там як, Україну та її союзників не може не тішити це змагання кремлівських веж і «дембельський акорд» Discord у РФ.
Сумна доля Су-57
Російська пропаганда вже багато років поспіль запевняє, що «імпортозаміщення» працює відмінно і санкції Росії лише на користь. Але реальність спростовує ці вигадки. Наприклад, дуже показова історія російського винищувача Су-57 за технологією «стелс», який мав стати відповіддю на американський Lockheed Martin F-22 Raptor.
Про Су-57 у Росії згадали чотири роки тому, коли у США з конвеєра зійшли півтисячі вже навіть не F-22, а F-35. Розрадити російську публіку, спантеличену співвідношенням 500 американських F-35 до 13-ти російських Су-57, доручили такому собі експерту Литовкіну.
На сторінках пропагандистської «Звезды», він пояснював, що «Су-57 здатний вирішувати завдання, недоступні іншим винищувачам, але великих замовлень на нього очікувати не варто, тому, що таких літаків багато не потрібно. Він настільки унікальний, що є штучним виробом».
Як вказував ще у 2020-му український військовий аналітик Олександр Коваленко, «доводи російського псевдоексперта не дружать зі здоровим глуздом. Бо параметри Су-57, оголошені унікальними, НАСПРАВДІ такими не є.
З того часу пройшло чотири роки. І російські «стелси» все ще масово не злітають – тепер вже через західні санкції.
9 жовтня видання The Telegraph, констатувало, що виробництво Су-57 взагалі опинилося під загрозою». Ба більше, за цей час російські ВПС вже втратили два стелси: один випробувальний і один серійний – обидва через аварії. А внаслідок удару українського БПЛА по Ахтубинському льотно-випробувальному центру в червні на землі було знищено ще щонайменше один Су-57.
Вперше у війні проти України, як розповідав Defense Express, росіяни використали Су-57 у квітні 2022 року для ударів по Кіровоградській області та припортовій інфраструктурі Одещини. Звісно, без заходу в повітряний простір України.
Через 14 років після свого першого польоту, на озброєнні РФ перебуває трохи більше 30-ти Су-57, третина з яких – випробувальні моделі, на яких відсутня частина відповідної електроніки. Ось так за допомогою цілеспрямованих санкцій союзники України загальмували модернізацію російських ВПС. Сірий імпорт вимагає часу, зусиль і грошей, що також уповільнює темпи виробництва нових Су-57.
А в цей час, до речі, США вже визначають параметри нового стелс-винищувача Air Dominance, який має замінити 180 літаків F-22. І зважаючи на все, він може піднятися в повітря ще до того, як росіяни отримають останній 76-й (за держзамовленням) Су-57.
Податкова «радість» Мінфіну РФ обернеться репараціями
У Росії люблять побазікати про «крадіжку російських активів на Заході», нагадати про «замороженні близько $300 млрд в Європі» і навіть натякнути, що вони у майбутньому мають стати «предметом переговорів щодо врегулювання конфлікту в Україні».
Тим часом сама Росія відкрито вихваляється масштабами свого мародерства на ТОТ України – і це НАСПРАВДІ вже реальні крадіжки, а не ті, які вигадує кремлівська пропаганда. Так, на додачу до звичайного мародерства у вигляді «націоналізації» підприємств та їхньої перереєстрації, триває перманентне обкрадання – у вигляді податків.
«Майже за дев’ять місяців цього року бюджети Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей отримали 118 млрд рублів податкових надходжень. Це на 22% більше, ніж було зібрано за весь 2023 рік», – пише російське видання РБК з посиланням на дані Єдиного порталу бюджетної системи РФ.
За підсумками третього кварталу план надходження податкових і неподаткових доходів у цих регіонах перевиконано, заявили у Мінфіні РФ. «Найгірша ситуація в Херсонській області. Там дотаційний рівень вище 80%. У всіх інших це вже 60-65%. І тепер три з чотирьох «нових територій» мають рівень дотаційності менший, ніж Чечня та Інгушетія, у яких він 83-85%», – радіють у Москві.
Зрозуміло, що ці «радісні звістки» неодмінно будуть враховані при визначенні обсягів репарацій, які РФ у тому чи іншому вигляді виплачуватиме Україні.
Що не так із херсонським «гітлерюгендом»
У Telegram поширилася новина про створення у Херсоні освітнього центру, де старшокласники та студенти проходитимуть ідеологічну підготовку та військовий вишкіл. Z-блогери вже порівняли нову структуру з «гітлерюгендом у нацистській Німеччині».
Порівняння українських військово-патріотичних таборів із гітлерюгендом відбувається у російських ЗМІ постійно. Наприклад, ще 2015 року «Комсомольская правда» опублікувала статтю під назвою «Бойовики «Азова» відкрили під Києвом нацистський дитячий табір», а 2017 року телеканал МО РФ «Звезда» назвав аналогічний проєкт у Донецькій області «табором юних націоналістів».
НАСПРАВДІ, повідомлення про те, що в Херсоні планують відкрити якийсь «табір» не підтверджуються жодними достовірними джерелами. Цю інформацію без посилання на джерело вперше розмістив анонімний автор на порталі, що працює в самопроголошеній «ДНР». Жоден зі згаданих у матеріалі представників «Нацкорпусу», який нібито куруватиме проєкт, не заявляв про плани заснувати подібний центр.
Та й зрештою, хіба можливо відкривати будь-які табори у Херсоні, який регулярно потерпає від російських обстрілів і де переважна кількість дітей навчаються онлайн? Але логіка – рідкий гість на шпальтах пропагандистських видань.
Що ж до «гітлерюгенду», то давно відомо, як саме російський фашизм хоче виховувати українських дітей. Тому згадані вище фейки є черговою спробою віддзеркалення власних російських практик, які, на жаль, впроваджуються й на окупованих українських територіях. Прикладів чимало: промивання мізків дітям в Скадовську брехнею про «любов до Росії», перетворення шкіл на казарми тощо.І звісно ж, під виглядом «відпочинку у дитячих таборах» відбувається депортація українських дітей до РФ. І це вже стало предметом розгляду в МКС і приводом для міжнародного ордера на арешт російського недофюрера.
Матеріал підготовлено Головною редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу