Путін перетворив Україну в країну патріотів та об'єднав більшу її частину
- У цілому вона шкодить самому Путіну. Його ідея нібито захисту етнічних росіян від так званих ультраправих в Україні виявилася повною нісенітницею. Через це люди, які вважали себе росіянами, що випадково опинилися в Україні, стали пишатися своїм українством. Я помітив це в Одесі, Харкові, Дніпропетровську. Путін перетворив Україну в країну патріотів та об'єднав більшу її частину. Тепер усі побачили справжнє обличчя Путіна. Дехто вважає, що він намагається відновити Радянський Союз, а я переконаний, що він - олігарх, один із найбагатших людей у світі, якщо не найбагатший, який намагається стати новим царем, побудувати імперію. Його особисті амбіції виявилися сильнішими за роль, яку Росія мала б відігравати у новому світовому порядку, як надійного партнера у міжнародному врядуванні. Натомість, він тягне країну назад у темні часи.
- Як оцінюєте Мінські угоди та їх здатність вирішити конфлікт?
- Україна переважно дотримується Мінських угод, а Росія - ні. Якби Москва захотіла, то давно наказала б так званим «народним республікам» скласти зброю, але досі не зробила цього. Тож не схоже, аби Кремль мав намір поважати ці домовленості.
- Тобто, самі по собі Мінські угоди не здатні вирішити конфлікт?
- У цих Угодах ідеться про припинення вогню, повернення кордону під контроль України та інші правильні речі. Рецепт миру складено, залишається його втілити, але це не вдається через Путіна.
- Як у такому разі можна зупинити цю війну?
- Необхідно продовжувати дипломатичні зусилля, зокрема зберегти та посилити санкції. Тих, хто має кров на руках, необхідно притягти до відповідальності у Гаазі. Водночас, олігархів, які фінансують терористів, слід не просто внести у санкційні списки, а оголосити у міжнародний розшук Інтерполу. Щойно вони покинуть Росію - будуть негайно арештовані. Якщо ми переслідуватимемо головну російську силу - ту сотню підзвітних Путіну олігархів - економіка дуже швидко погіршиться, і вони муситимуть переглянути свою стратегію.
- Тим не менш, зараз політики по всьому світу починають розмови про можливість зняття санкцій із Росії.
- Ні, скасовувати існуючі санкції не слід, навпаки - треба поволі посилювати їх.
- Як Канада і міжнародна спільнота загалом можуть допомогти Україні повернути Крим?
- Чесно кажучи, я не вірю, що погляди Росії зміняться до обрання нового президента. Думаю, Путін відмовиться повернути Крим. Він надто гордий, надто пихатий, аби відступити.
КАНАДА МАЄ РОЗГЛЯНУТИ ПИТАННЯ НАДАННЯ УКРАЇНІ ЛЕТАЛЬНОГО ОБЛАДНАННЯ
- Яка ваша позиція щодо надання Україні летальної зброї?
- Я вважаю, що Україні необхідно надати можливість належним чином захищатися від російських військ. Я надіслав до Міністерства оборони Канади запит щодо кількості надлишкового обладнання. Ми вивчимо цей список, аби зрозуміти, чи відповідає він потребам України.
Я переконаний, оскільки Росія не виконує Мінські угоди, та задля надання Україні змоги захищати свою територію, НАТО, зокрема США разом з Канадою, мають розглянути питання надання Києву летального обладнання, якого він потребує.
- Чому Канада не зробила цього раніше?
- Коаліція мусить рухатися разом. За столом перемовин і всередині НАТО є країни, які з великою підозрою ставляться до розширення нашої допомоги. Водночас, Великобританія, США, Канада та Польща задають високу планку для інших держав щодо підтримки України.
- Наразі Україна не внесена до списку країн, в які дозволений експорт канадської зброї (Automatic Firearms Country Control List). Чи є надія, що новий уряд дасть Україні право купувати - не отримувати безкоштовно - зброю?
- Ми розпочали процес, що дасть змогу Україні придбати летальне обладнання у канадських постачальників. Мені точно відомо, що представники української армії приглядалися до канадських гвинтівок та легкої бронетехніки. Я хочу упевнитися, що коли Україна покращить свій фінансовий стан, вирішить оновити техніку та підвищити сумісність із країнами НАТО, вона зможе звернутися до наших постачальників.
- В Україні перебуває 200 канадських військових. Чи достатньо цього?
- Я радий, що, серед усіх країн НАТО, канадська місія в Україні найдовша. Окрім канадців, там працюють військові з інших держав. Втім, наскільки я розумію, Яворівський полігон наразі повністю заповнений, і для збільшення кількості інструкторів необхідно залучати іншу базу. Польща, ніби, готова надати для цього свої приміщення.
- Ви брали участь у реформуванні української армії. Як вона змінилася з 2014 року?
- Україна провела величезну роботу. Відновити резервну армію, залучити людей, що покинули війська 20 років тому, разом із молодими добровольцями, які не зробили за життя жодного пострілу, та з їх допомогою втримати лінію оборони - це неймовірне досягнення. Україна заслуговує на велику похвалу за це.