Ані в Іспанії, ані в Україні немає імпульсу сепаратизму, який виходив би з народу
- По-перше, ані в Іспанії, ані в Україні немає імпульсу сепаратизму, який виходив би з народу. Це інтереси окремих груп або окремих людей, які зацікавлені у представленні цього феномену як сепаратизму, і вони його підтримують і методами пропаганди, й інформаційно.
Але так само, як колись було в Іспанії, відбулось і Україні - ми потрапляємо в цю пастку, тому що підживлюємо цю тему, дискутуючи про сепаратизм. І виходить так, що інтереси цих людей «роздуваються» до великої проблеми, а в результаті складається враження, ніби якісь сепаратистські настрої справді існують.
Згадаймо, що було в Іспанії кілька десятиліть тому: в Країні Басків. терористична організація ЕТА мало не щотижня скоювала вбивства з політичних мотивів, і зовні здавалося, що є якийсь імпульс до сепаратизму. Але подивіться, яка ситуація зараз: останні опитування засвідчили, що лише 25 відсотків мешканців Країни Басків думають про відокремлення. Але 75 відсотків проти цього!
Тому українці мають навчитися від іспанців не підживлювати цю тему.
В українській Конституції, так само, як у конституціях розвинутих демократичних держав, не передбачена можливість відокремлення їхніх частин.
Єдиний такий варіант згадувався у документах ООН стосовно країн, які виходили з-під колоніальної залежності від держав-колонізаторів.
Тому, коли якісь групи, виходячи з власних інтересів, створюють отакі проблеми , ми не повинні на це орієнтуватися, бо це не є волевиявленням усього народу, і насправді проблеми сепаратизму як такої не існує.
- Але ми бачимо, що політики у Каталонії хочуть провести референдум про незалежність, щоб спертися на народне волевиявлення.
- По-перше, я вже казав, що в нашій конституції цього не передбачено, а по-друге, це не є волевиявленням народу.
Це доволі складне питання, але спробую це пояснити.
Референдум здається демократичною процедурою, але що виходить насправді? Іспанія - це великий політичний проект, на долю якого хоче вплинути невелика, тобто міноритарна частина людей, яким ставиться часто некоректне запитання.
Коли ми говоримо про Каталонію, там виносилося питання про її виокремлення, але перебування в об'єднаній Європі. Але це ж брехня, тому що, наприклад, якби Каталонія вийшла з Іспанії, водночас вона вийшла б і з Євросоюзу, бо така країна, як Каталонія, туди не входить.
Тобто таким чином створюється ніби димова завіса - здається, що це демократичний процес, бо люди прийдуть і проголосують, але ж голосувати мала б уся Іспанія, а не її маленька частинка.
Або візьмемо інші приклади, коли доля великих європейських проектів руйнується маленькою кількістю людей, - консультативний референдум у Нідерландах щодо ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС чи Брексіт.
Це лише виглядає демократично, але в жодному разі таким не є!
- Російська зовнішня агресія спричинила відокремлення частини України військовим шляхом. Яким чином, на ваш погляд, наша держава може реінтегрувати окуповані території Донбасу?
- Єдиний спосіб - це провести там вільні демократичні вибори. Але йдеться не про те, що там один день не стрілятимуть, щоб дати можливість людям прийти на виборчі дільниці. За кілька місяців до виборів мають бути створені умови для повернення на Донбас людей, які звідти виїхали, весь цей час мешканці регіону мають вільно отримувати інформацію, а будь-які партії, які захочуть там проводити агітацію, повинні мати можливість це робити.
Тоді ці люди на своїй території, у своїх домівках зможуть через справді вільні і демократичні вибори обрати органи влади, які схочуть.
Це має бути довгий процес. А без цього не буде жодної реінтеграції.
- На вашу думку, чи Росія піде сама з Донбасу, щоб можна було підготувати і провести ці вільні вибори?