Столтенберг: Країни НАТО зможуть надати сучасні літаки Україні для самооборони
Про це сьогодні під час пресконференції у Брюсселі заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, передає кореспондент Укрінформу.
«Ми маємо відрізняти дві речі. Перше – це те, що обговорювалося минулого року, чи має НАТО запроваджувати безпольотну зону над Україною та надсилати літаки НАТО для її встановлення. Це дуже відрізняється від того, що обговорюється зараз. Ми говоримо про спроможності країн-членів доставити літаки в Україну, щоб вони (українці) могли їх використовувати самі. Це дві різні, дуже відмінні речі», - наголосив керівник НАТО.
Він зауважив, у випадку, якби Альянс надіслав літаки, що належать країнам НАТО, для забезпечення присутності НАТО у повітряному просторі України та для встановлення безпольотної зони, це було б прямим залученням НАТО у конфлікт. Інша справа – надати українцям різного роду військові спроможності, які вони використовуватимуть самі, і такий розвиток не робить НАТО стороною конфлікту.
Столтенберг нагадав, що потреби України в озброєнні змінювалися в ході війни. Спочатку мова йшла переважно про протитанкові засоби, потім – про артилерійські системи та системи протиповітряного захисту. Тепер черга дійшла до важкого озброєння, включаючи «Страйкери» й «Бредлі», бойові машини піхоти з Німеччини та основні бойові танки. Союзники постійно обговорюють питання, які саме типи озброєння мають надалі постачатися для України.
«Як ми бачили з повідомлень у медіа, тривають дискусії також навколо літаків. Я очікую, що це питання буде також розглянуте завтра, під час зустрічі (міністрів оборони в форматі Рамштайн – ред.) у Брюсселі. При цьому хочу наголосити: перша річ - це швидкість та терміновість. Якщо ми говоримо про літаки – це може забрати час. Але зараз необхідна термінова допомога для України, кожен день має значення», - наголосив генеральний секретар НАТО.
Він зауважив, що дискусії між союзниками щодо подальших зразків зброї, яких може потребувати Україна, є важливими. Але, на додаток до обговорення можливості поставок нових платформ озброєння, союзники мають переконатися, що те військове обладнання, що вже поставлено, працює так, як має працювати. Що засоби протиповітряної оборони або артилерії, що вже поставлені в Україну, мають боєприпаси, запчастини для обслуговування, можливості ремонту та логістичного забезпечення. Це саме собою є величезним логістичним завданням, яке потребує щоденних поставок.
«Безумовно, важливо обговорювати нові системи. Але найважливішим є забезпечити належну роботу тих систем, що вже виділені союзниками та доставлені в Україну», - додав Столтенберг.
Як повідомлялося, у вівторок в Брюсселі розпочнеться дводенна зустріч міністрів оборони країн НАТО, одним із головних питань якої є розгляд ситуації з безпеки навколо України. Завтра у штаб-квартирі Альянсу також відбудеться зустріч Контактної групи з оборони України під егідою США у форматі «Рамштайн». У зустрічі міністрів та у роботі Контактної групи візьме участь міністр оборони України Олексій Резніков.