Битва за Україну. День сімсот одинадцятий
Ми зібрали для вас інформацію про сімсот одинадцятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 04 лютого 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Президент Володимир Зеленський з робочим візитом побував у Запорізькій і Дніпропетровській областях, де:
- відвідав передові позиції у селі Роботине на Запоріжжі у розташуванні 65-ї окремої механізованої бригади, поспілкувався із захисниками, подякував їм та вручив державні нагороди. Разом із ним був глава ОП Андрій Єрмак
- провів нараду щодо безпекової ситуації, заслухав доповіді військового командування, керівників правоохоронних органів про ситуацію на полі бою, оборонні дії на Авдіївському напрямку та на інших ділянках фронту
- підписав указ про призначення мера Мелітополя Івана Федорова очільником Запорізької області
- відвідав розташування Повітряного командування «Схід» на Дніпропетровщині, обговорив захист населених пунктів та інфраструктури від ударів з повітря, поспілкувалися про особливості застосування західних систем ППО та підсилення завдяки майбутнім постачанням, нагородив бойових пілотів та подякував їм за знищення ворога
***
- На цьогорічну Мюнхенську безпекову конференцію, яка пройде з 16 по 18 лютого, не запросили урядовців з Росії, Ірану, а також представників низки німецьких політичних партій – DW. Очікується, що цьогоріч в конференції візьмуть участь близько 50 лідерів країн та 100 міністрів.
- Російський ракетний катер «Івановєц» був знищений морськими дронами MAGURA V5 українського виробництва. Було шість прямих влучань у корпус. Місію спланували і реалізували оператори спецпідрозділу безпілотників військової розвідки України «Група 13» – Кирило Буданов, керівник ГУР.
ЦИТАТИ
Девід Кемерон, міністр закордонних справ Великої Британії: «Нам потрібно припинити розмови про патову ситуацію і про те, що час не на боці України. Наша економіка більша за російську у 25 разів, і ми більш ніж здатні продемонструвати, що час на нашій стороні, а не на боці ...Путіна».
Дайга Міеріня, спікерка Сейму Латвії: «Росія «гірша за рак», її «щупальця» розповзлися по всьому світу. Захід має чітко усвідомити реальність загрози розширення російської агресії поза межі України та посилити допомогу українському війську й народові».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Українські війська незначно просунулися на південний захід від Бахмута Донецької області, відбили територію, яку раніше захопили російські війська, спростувавши «успіхи» РФ. Позиційні бої тривають біля Богданівки, Кліщіївки і на Іванівському напрямку – Інститут вивчення війни.
- У селищі Тьоткіне Курської області внаслідок атаки БПЛА ушкодження отримали інфраструктурні об'єкти зв'язку. Безпілотники нібито летіли з боку України – росЗМІ.
- Українські захисники розгромили російську колону під Новомихайлівкою на Донеччині – ISW.
- На Сумському напрямку бійці Сил територіальної оборони припинили спробу російської диверсійно-розвідувальної групи перетнути державний кордон України – генерал-лейтенант Сергій Наєв, командувач Об’єднаних сил ЗСУ. Окупанти втратили трьох військових загиблими або пораненими.
- Українські військові лише за добу нейтралізували та «приземлили» 170 російських безпілотних літальних апаратів різних типів – Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ «Таврія». Загальні втрати ворога минулої доби на цьому напрямку склали 332 особи та 24 одиниці військової техніки, не враховуючи БпЛА, 2 склади боєприпасів.
- На лівому березі Дніпра у Херсонській області Сили оборони України за добу знищили понад пів сотні російських загарбників та ворожий пункт управління безпілотниками – Сили оборони півдня України.
- Минулої доби на фронті зафіксували 66 бойових зіткнень – трохи менше, ніж напередодні. Половина з них припала на район Авдіївки. Протягом останнього дня у місті й довкола нього було відбито 30 атак ворога (Новокалинове, Авдіївка, Первомайське) – Генштаб ЗСУ.
- Партизани змогли з’ясувати, що Росія організувала виробництво безпілотників на «Бердянському заводі жаток». Наразі виробництво дронів незначних масштабів і навряд чи покриє потреби навіть одного лінійного підрозділу – партизанський рух «Атеш».
- Сили оборони України за тиждень знищили 6640 російських загарбників і 924 одиниці ворожої техніки та озброєння, зокрема літак, корабель, 63 танки й 234 артилерійські системи – генерал-лейтенант Олександр Павлюк, перший заступник міністра оборони України.
- На фронті загинув чемпіон світу та Європи з пауерліфтингу, рекордсмен України Олександр Білоконь. Вічна пам'ять Герою...
***
- У РФ визнали, що замінували периметр Запорізької АЕС – заява Постпредства РФ при міжнародних організаціях у Відні. У заяві стверджується, що «міни, розташовані між зовнішнім і внутрішнім периметром ЗАЕС, не становлять жодної загрози для персоналу станції та експертів МАГАТЕ на станції».
- Атака на енергетичну інфраструктуру Кривого Рогу Дніпропетровської області 3 січня стала однією з найбільш масованих атак на енергетику за рік – Укренерго. На цей час тривають роботи на магістральних та розподільчих мережах, проте світло споживачам вже повернули.
- Через бойові дії та технічні причини проблеми з електропостачанням спостерігаються в шести областях України – Міненерго.
- З деокупованих територій Херсонської області евакуювали ще 35 людей, серед них троє дітей – Херсонська ОВА.
- Армія РФ за добу атакувала Харківську, Донецьку області, поранено дві людини – дані ОВА.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Президент Володимир Зеленський відвідав Національний інститут раку, де поспілкувався з пацієнтами – Телеграм-канал глави держави.
- Генеральний прокурор Андрій Костін разом з Омбудсменом Дмитром Лубінцем та Послом України в США Оксаною Маркаровою обговорив з учасниками Гельсінської комісії США запобігання депортації українських дітей – Офіс Генпрокурора. Учасники Гельсінської комісії США мали змогу з перших вуст почути розповіді дітей, яких вдалося визволити з російської неволі
Відбір на Євробачення-2024:
- Участь в онлайн-голосуванні за переможця Національного відбору на Євробачення-2024 взяли вже понад мільйон українців, опитування триває.
- Застосунок «Дія», який припинив роботу після початку голосування за представника України на Євробаченні-2024, частково запрацював. У Міністерстві цифрової трансформації заявили, що до збою у застосунку «Дія» під час голосування за переможця нацвідбору на Євробачення-2024 не причетні кіберзлочинці.
- Співачка SKYLERR, яка взяла участь у нацвідборі Євробачення-2024 з піснею Time is running out, висловила недовіру до підрахунку голосів через збій у застосунку «Дія» і заявила про зняття своєї кандидатури з голосування.
- В енергосистемі України станом на 4 лютого дефіциту електроенергії не спостерігається, у резерві наявні десять блоків та корпус теплової генерації, які будуть задіяні в разі потреби – Укренерго.
- У Миколаєві відбулася чергова акція підтримки військовополонених та зниклих безвісти. Спочатку небайдужі жителі міста взяли участь в автопробігу, потім приєдналися до учасників акції, яких зібралося кілька сотень, і вшанували загиблих хвилиною мовчання – Укрінформ.
- У 2023 році ДП «Медичні закупівлі України» придбали препаратів та медичних виробів для лікування онкохворих дорослих і дітей на суму 2,5 млрд грн – пресслужба держпідприємства.
***
- У лютому 2024 року Фонд державного майна України планує провести 51 онлайн-аукціон з оренди державних активів – пресслужба ФДМУ.
- Обсяг надходжень готівки до кас банків за 2023 рік збільшився на 13,6% порівняно з 2022 роком та становив 2 494,3 млрд грн – НБУ.
- За січень українським коридором було експортовано 6,3 млн тонн вантажу, що майже дорівнює довоєнному рівню – Олександр Кубраков, віцепрем'єр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.
- Чорноморським гуманітарним коридором, який працює з серпня 2023 року, скористалося вже 661 судно – Бріджіт Брінк, посол США.
- У січні 2024 року обсяг перевезень зернових вантажів залізницею сягнув 3 млн 935 тис. т. Це найкращий показник з початку повномасштабного вторгнення РФ – Валерій Ткачов, заступник директора департаменту комерційної роботи компанії «Укрзалізниця».
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Північноатлантичний альянс повинен, за узгодженням з Києвом, збивати російські ракети над територією України, які прямуватимуть у бік Польщі, і попередити про це Кремль – Вальдемар Скшипчак, екскомандувач Сухопутних військ Польщі.
- Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що наступного тижня Палата проголосує за законопроєкт про надання допомоги Ізраїлю окремо від України – NBC. Білий дім виступає проти законопроєкту про підтримку Ізраїлю без допомоги Україні.
- Бельгійський уряд запропонував країнам G7 план щодо розблокування заморожених активів Росії для використання їх на користь України – Financial Times. Союзники Києва можуть випустити боргові зобов'язання для фінансування України, використовуючи активи РФ як заставу для погашення боргу, що змусить Москву почати платити за свою загарбницьку війну.
- Польща та Україна домовилися про спільне виробництво зброї: для цього Варшава вже виділила кредит – Ігор Жовква, заступник керівника Офісу президента. Точну суму, тип зброї та обсяги її виготовлення він не уточнив.
- Україна і Франція зробили крок до фіналізації угоди про гарантії безпеки. Сторони обговорили доопрацьований проєкт угоди та узгодили позиції щодо конкретних деталей угоди – Офіс президента.
- Договір про надання Німеччиною гарантій безпеки Україні може бути підписаний на Мюнхенській безпековій конференції 16 лютого – Frankfurter Allgemeine Zeitung. Цьогоріч в конференції візьмуть участь близько 50 лідерів країн та 100 міністрів. На неї не запросили урядовців з Росії, Ірану, а також представників низки німецьких політичних партій.
- В адміністрації президента США на тлі чуток про відставку головнокомандувача Збройних Сил України генерала Валерія Залужного заявили, що кадрові рішення в ЗСУ – це справа українського уряду – CBS.
- Заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Міхал Колодзєйчак зранку 4 лютого прибув з перевіркою на прикордонний пункт з Україною в Дорогуську – Польське радіо. Перевіряється кожен сигнал про ймовірні потрапляння на польський ринок продуктів з України, що підлягають ембарго. Міністр анонсував посилення контролю й активізацію перевірок української агропродукції, яка експортується до РП.
- У Франції завершився тритижневий навчальний курс кінологів Державної служби з надзвичайних ситуацій України – ДСНС.
- Сполучені Штати й Велика Британія за підтримки ще кількох країн завдали нових ударів по військових об'єктах хуситів у Ємені – загалом по 36 цілях у 13 різних місцях – спільна заява США, Британії, Австралії, Бахрейну, Канади, Данії, Нідерландів і Нової Зеландії.
- Байден упевнено випереджає суперників на перших праймеріз Демпартії – ЗМІ.
- Керівник національної розвідки Туреччини Ібрагім Калін зустрівся в катарській Досі з головою політичного бюро терористичного угруповання ХАМАС Ісмаїлом Ханія – TRT. Вони обговорили перспективи припинення вогню в Газі, можливі нові обміни полоненими між Ізраїлем та ХАМАСом, а також гуманітарну допомогу, що надходить до сектору.
- Міністерство торгівлі Тайваню наклало санкції на російську компанію «Ай Машин Технолоджі», одного з найбільших імпортерів тайванських верстатів у Росії, після того як про неї написала американська газета Washington Post – Ліга.Новини.
- Південна Корея висловила Росії суворе застереження з приводу зростаючої військової співпраці РФ із КНДР та закликала Москву до відповідальної поведінки у її відносинах із Пхеньяном – Yonhap.
- Фінляндія поки не відкриватиме пункти пропуску на кордоні з Росією. Проблема з нелегальними мігрантами не вирішилась – Петтері Орпо, прем’єр-міністра Фінляндії.
ВОРОГ
- Кремль подвоює свою підтримку Ірану в той час, як США завдають ударів, щоб запобігти атакам підтримуваних Іраном бойовиків в Іраку, Сирії та Ємені проти американських та інших об'єктів – ISW. Речниця МЗС Росії Марія Захарова засудила ці удари як нібито «кричущий акт американо-британської агресії» і заявила, що вони демонструють «агресивний характер політики США» і «повну зневагу до міжнародного права».
- Кремль піддав цензурі акцію протесту дружин мобілізованих солдатів у Москві 3 лютого, щоб придушити будь-яке можливе відновлення ширшого громадського руху на підтримку російських солдатів і проти режиму Путіна – Інститут вивчення війни (ISW).
- На території Білорусі залишилося менш як тисяча російських найманців ПВК «Вагнер». Вони продовжують навчати білоруських військових і сили безпеки – Міноборони Великої Британії.
- У РФ у 2023 році сталося не менш як 74 інциденти з літаками, розрахованими на перевезення щонайменше 19 пасажирів, а за 2022 рік було відомо про 36 пригод. Хоча серйозних збитків і катастроф у більшості випадків удалося уникнути, постійні технічні проблеми створюють значний ризик для пасажирів і посилюють тиск на пілотів – The Wall Street Journal.
Підготувала Жанна Телеганова, Київ